Rize denince hep doğal güzelliklerden bahsedecek değiliz, sadece doğal güzelliklerinden bahsedersek, bölgenin muhteşem tarihine haksızlık etmek durumunda kalırız. Rize, tarih boyunca pek çok medeniyetin uğrak noktası olan bir bölgede yer almakta. Bu nedenle, çok sayıda tarihi yapıyı ve kültürü hissetmek mümkün.

Zilkale – Rize

Rize’nin yine doğa harikası ilçelerinden biri olan Çamlıhemşin’de bulunan , bölgenin en eski eserlerinden biri. Yapım tarihi tam olarak bilinmiyor. Bölgede uzun süre savunma amaçlı kullanılmış olan , çok eski yıllardan beri varlığını koruyor.

Zilkale – Rize

Osmanlı’nın bölgeyi ele geçirmesiyle birlikte, Zilkale kullanılmaya devam edilerek, yine aynı amaçla, askeri savunma üssü olarak faaliyetini sürdürmüş.

Zilkale – Rize

Zilkale’nin muhteşem bir doğa içerisinde yer aldığından bahsetmeye gerek bile yok. Muazzam bir yapının, bu kadar güzel bir doğa ile birleşmesi, akıllara durgunluk veren bir manzara oluşturuyor. Bölgede harika bir görsel şölen var.

Zilkale – Rize

 

Zilkale çevresinde çok fazla turistik mekan bulunmuyor. Kalenin çok engebeli bir arazide olması sebebiyle, ulaşmak kolay değil. Aynı zamanda, tamamen ormanlarla kaplı kale çevresinde herhangi bir yapılaşma bulunmuyor. Bölgenin doğası tamamen korunmuş. Zaten zor bir arazide bulunması nedeniyle kolay kolay yapılaşma imkanı yok.

Zilkale – Rize

Zilkale, harika bir manzaraya sahip. Derenin tam üstünde konumlanmış kale, mükemmel bir manzara sunuyor. Tamamen ormanlarla kaplı alanda, tüm ihtişamıyla duran kale, görsellik açısından nefes kesici sahnelere sahip. Kale içerisinde işletilen bir restoran mevcut. Aynı zamanda kafe olarak da hizmet veren bu mekanda, manzarayı izleyerek harika vakit geçirebilirsiniz. Restoranın yemekleri de gerçekten lezzetli.

Zilkale – Rize

Zilkale, çok başarılı bir restorasyon çalışmasından geçmiş ve ilk günkü gibi korunmuştur. Yapım tarihi bile bilinmeyen, bu kadar eski bir yapının, bu kadar güzel korunmuş olması gerçekten büyük başarı. Zilkale içerisinde, kalenin dış kısımlarında oturmak ve manzara izlemek için yerleştirilmiş bank ve sandalyeler bulunuyor. Burada oturabilir ve manzaraya karşı vakit geçirebilir ve ciğerlerinize oksijen depolayabilirsiniz. Zilkale’de, fırtına deresine karşı manzarayı izlemek inanılmaz bir keyif. İnsanın hem zihnini boşaltıyor hem de çok derin düşüncelere itiyor.

 

Karadeniz yolculuğunuzda, Zilkale, mutlaka gitmeniz gereken yerler listenizde olmalı.

 

Bir önceki yazımız olan İSPANYA ALCAZAR başlıklı makalemizde alcazar ve İSPANYA ALCAZAR hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın