Zemun’da Ne Yapılır?

Zemun, Sırbistan’ın bir şehridir. Para birimi olarak Sırp Dinarı kullanılmaktadır. Şehirde birçok icada imzasına atmış olan ünlü mucit Nikola Tesla’nın adının verildiği Nikola Tesla Havaalanı bulunmaktadır. Tarihinin çoğunda gelişmesi Belgrad’dan bağımsız olmuş fakat 20. yüzyılın sonunda Yeni Belgrad’ın (Nova Grad) gelişmesi ile beraber Belgrad’ın bir parçası olmuştur. Belgrad, Avrupa’nın en eski başkentlerindendir. Sırbistan’ın vizesiz ülkeleri arasında yer almaktadır. Belgrad, tüm Güney Slav ülkelerinin en büyük şehridir. Yaklaşık nüfusu 2 milyondur.

Zemun’da Ne Yapılır?
zemun

Rakija (Rakiya), çeşitli meyve türlerinden yapılan milli içkileridir. Bütün Balkan ülkelerinde ünlü bir içecektir. Sırbistan ülkesinin genelinde olmak üzere Belgrad’da da tüm kapalı ve açık mekanlarda sigara içmek günümüzde hala serbesttir.

Novi Sad (Yeni Şehir) Sırbistan’ın en büyük ikinci şehridir. Belgrad’a yaklaşık 1 saat (90 km) uzaklıkta bulunmaktadır.

Belgrad’ın karşı kıyısında bulunan Zemun’a otobüs ile gitmek mümkündür.

Zemun’da Ne Yapılır?

 (Kalemegdan Fortress / Kalemegdanski Park)

Zemun’da Ne Yapılır?
Belgrad Kalesi

 Tuna Nehri ve Sava Nehri’nin kesiştiği yerde kurulmuş bir yapı olan Belgrad Kalesi, Kanuni Sultan Süleyman zamanında 1521 senesinde Osmanlı İmparatorluğu tarafından kuşatılmış ve 1 aydan daha kısa süre içinde Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu, yaklaşık 350 yıl boyunca bu topraklarda kalmıştır. Belgrad Kalesi’nde gezerken Osmanlılardan günümüze kadar kalabilmiş çeşme, paşa konağı, hamam ve türbe gibi birçok eser görülebilmektedir.

Kalenin içerisinde, III. Ahmet’in sadrazamı, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın da oğlu olan Silahtar Ali Paşa Türbesi ziyaret edilebilmektedir. Silahtar Ali Paşa, Venediklilerin eline geçen Mora Yarımadası’nı tekrar fethettiği için Mora Fatihi olarak da anılmaktadır.

1578 yılında yapılmış olan Sokullu Mehmet Paşa’nın Çeşmesi’nin de görülebileceği Belgrad Kalesi, yılın hemen her günü binlerce ziyaretçisini ağırlamaktadır.

Zemun’da Ne Yapılır?
Knez Mihailova Caddesi

Belgrad şehrini Osmanlılardan geri alan halkın kahramanının adı bu caddeye verilmiştir. Knez Mihailova Caddesi’nin hemen girişinde, Cumhuriyet Meydanı’nın ortasında, Knez Mihailova’nın heykeli de bulunmaktadır. Çok kalabalık bir cadde olan Knez Mihailova Caddesi, araç trafiğine kapalı ve Belgrad’ın en ünlü caddesi olarak bilinmektedir.

Knez Mihailova Caddesi, birçok ünlü mağazaların olduğu bir cadde olduğundan, Zemun’da ne yapılır? diyenler, için alışveriş yapılacak caddelerden biri olduğunu söylemek gereklidir. Mağazaların yanı sıra, caddede birçok kafe ve restoranlar da bulunmaktadır.

Caddede gezinirken dans eden birçok insanı, karakalem çalışmaları yapan insanları ve sokak sanatçılarını görebilmek mümkündür.

Belgrad Cumhuriyet Meydanı (Republic Square)

Zemun’da Ne Yapılır?
Belgrad Cumhuriyet Meydanı

 Halk kahramanı olan Knez Mihailova Heykeli’nin bulunduğu meydan şehrin en merkezi yeri olarak bilinmektedir. Zemun’da ne yapılır, sorusuna karşılık olarak verilebilecek yanıtlardan birkaçı arasında olan meydanda; Ulusal Müze, Ulusal Tiyatro ve Knez Mihailova Caddesi’nin başlangıç noktası da bulunmaktadır.

Cumhuriyet Meydanında sabah 11:00 ile 16:00 arasında, bir grup gönüllü öğrenci tarafından organize edilen ve tamamen ücretsiz olan Belgrad turu yapılmakta ve tur sonunda bahşiş toplayan öğrenci grupları da bulunmaktadır.

(Saint Sava Temple)

Zemun’da Ne Yapılır?
Aziz Sava Kilisesi

Dünya’nın en büyük Ortodoks Kiliselerinden biri olarak bilinen Sava Kilisesi günümüzde hala tamamlanmamış bir yapıdır. Mimarisi camiye benzeyen Sava Kilisesi yapımına 1935 senesinde başlanmış ve 2. Dünya savaşı sırasında inşaatına bir süre ara verilmiştir. Daha sonra gelen komünist rejim kilisenin yapımına izin vermemiştir. 1988 yılına kadar kilise için hiçbir şey yapılmamış. İnşaatı bugün bile devam etmekte ve bunun için kilisede bağış toplanmaktadır

Kilisenin bembeyaz oluşu ve yeşil kubbeleri ile dikkatleri üzerine çekmesinden dolayı, kiliseyi görmek için buralara kadar birçok ziyaretçiyi görmek mümkündür.

Zemun’da Ne Yapılır?
Taş Meydan (Tasmajdan)

Belgrad’da bulunan Taş Meydan parkı, Belgrad’ın en güzel parklarından biri olarak nitelendirilmektedir. 1940 yılında tamamlanmış olan kızıl renkli St. Mark Kilisesi de Taş Meydanda bulunmaktadır.

Zemun’da Ne Yapılır?
Nikola Tesla Müzesi

 Belgrad Havaalanına adı verilen Nikola Tesla, 1856-1943 yılları arasında yaşamış önemli bir bilim adamıdır. Nikola Tesla’nın 300’e varan kendi adına kayıtlı patenti bulunuyor. En önemli buluşları arasında; uzaktan radyo kontrolü, alternatif akımla çalışan motor, uzaktan kumanda gibi günümüzde de kullanılan ve henüz kullanılamayan birçok şey bulunmaktadır.

Nikola Tesla Müzesi Elektrik Mühendisleri eşliğinde gezilmektedir. Bu müzede özellikle Star Wars filminin ilk çekildiği yıllarda ışın kılıcı olarak kullanılan teknolojiyi görebilmek mümkündür.

Zemun’da ne yapılır? diye düşünen ziyaretçiler için Nikola Tesla Müzesi’ni gezmenin birçok kişiye ilham vereceğini söylemekte fayda bulunmaktadır.

Zemun Bölgesi

 Zemun’da ne yapılır? Sorusuna verilecek yanıtlardan biri de, yarım günün geçirilebilecek olduğu Zemun Bölgesi’ni gezmek olabilmektedir. Tuna Nehri’nin kıyısında yer alan bölgede yürüyüş yapılabilecek geniş bir sahil şeridi bulunmaktadır. Sahil şeridi boyunca yemek yiyip, kahve içilebilecek kafeden restaurana birçok mekan bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, Tuna Nehri boyunca yürüyüşler de yapılabilmektedir.

Zemun bölgesinin tepesinden güneşin doğuşu ve batışı ile birlikte Tuna Nehri’nin manzarası da izlenebilmektedir.

Gardoş Kulesi’nde çocukların elleriyle yaptığı birçok resim bulunmaktadır.

Zemun’da Ne Yapılır?
Skadarska Street (Skadarlija )

Belgrad ve Balkanlara ait birçok yöresel lezzeti denenebileceği ve tarihi Belgrad ruhunun hissedebileceği Skadarska Caddesi, Cumhuriyet Meydanı’na oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Araç trafiğine kapalı bir cadde olan Skadarska, Zemun’da ne yapılır? Listesinde mutlaka bulunması gerekenlerdendir.

Belgrad’da yemek olarak denenmesi için önerilen lezzetlerden biri Cevapcici’dir. Skadarska Caddesi’nde bulunan mekanlarda bu yemek yenebilmektedir. Cevapcici, Balkan Köftesi olarak bilinen bir çeşit köftedir. Özellikle “kajmak” denilen tereyağı ile denenmesi tavsiye edilmektedir.

Skadarska Caddesi üzerinde Sırp ve Balkan Mutfağı’nın yemeklerinden istenen yemek denenebilir. Çoğu restoran ve kafelerde akşam vakitlerinde canlı müzik de yapılmaktadır.

Belgrad’ın Bohem Köşesi olarak adlandırılan ve gece hayatının farklı bir versiyonu olan yerel müziklerin dinlenebileceği Skardarlija Caddesi’nde Arnavut kaldırımlı ve dar sokakları boyunca sıralanan tarihi yapıların hemen hepsi restoran, bar, kafe ve gece kulübü gibi yeme, içme, eğlence mekanlarına dönüştürülmüştür. Skadaska Caddesi için Belgradlı şair, gazeteci ve yazarların da buradan ilham aldığından dolayı uğrak noktası haline geldiği söylenmektedir.

Ayrıca bu cadde Sırplar tarafından Türk kaldırma ya da Türk sokağı olarak da isimlendirilmektedir. Çoğu yabancı kaynakta ise bu cadde genellikle Paris’in Montmartre semtine benzetilmektedir.

Dva Bela Goluba, Tri Šešira, Šešir Moj, Zlatni Bokal, Ima Dana ve Dva Jelena, en çok ziyaret edilen mekanlar arasında bulunmaktadır. Caddenin aşağısına doğru ise ünlü Sırp şair Djura Jakšić’in evini görebilmek mümkündür. Bu ev, önündeki bir heykelden kolayca tanınabilecek olmasının yanı sıra, şiir gecelerinin yapıldığı ve çeşitli sergilerin düzenlendiği küçük bir sergi alanı olarak kullanılmaktadır. Djura Jakšić evi bugün küçük bir otel olan “Le Petit Piaf” ile aynı girişi paylaşmaktadır.

Caddenin daha aşağısında ise eskiden Belgrad’ın en zengin ailelerinden birisi olan Bajloni ailesine ait olan BiP bira fabrikası görülebilmektedir. Caddenin en sonunda, Sebilj (Sebil) olan bir çeşme bulunmaktadır. Bu sebil, Saraybosna’da (Baş Çarşı) bulunan bir çeşmenin kopyası niteliğinde olduğu bilinmektedir. Bu cadde, parke taşlardan yapıldığından dolayı yüksek topuklu ayakkabı ile yapılacak yürüyüşler için uygun değildir. Belgrad’ın bohem köşesi de denilen bu caddesinde kendilerini atmosfere kaptırmak isteyen her yaştan insan burayı ziyaret etmektedir.

Zemun’da Ne Yapılır?
Ada Ciganlija

Ada Ciganlija, Sava Nehri ortasında bulunmaktadır.

Zemun’da ne yapılır? diyenler ve hareketli bir şeyler yapmak isteyenler için Ada Ciganlija’da zipline yapmak önerilebilmektedir. Sava Nehri’nden karşıya geçiş veya gidiş geliş zipline yapma seçenekleri de bulunmaktadır. Ada Ciganlija’da restoranların olduğu bölümde ücretsiz su içilebilecek içilebilir suların aktığı çeşmeler bulunmaktadır.

Ada Ciganlija’da 40 Euro karşılığında bungee jumping yapabilir, Belgrad’ın 150 RSD ücret karşılığındaki büyük porsiyonlardaki dondurmalarından da yenilebilir.

Belgrad’da helal yemek isteyenler için Garage adlı mekan da burada mevcuttur.

Etnografya Müzesi

Giriş ücretinin 60 Sırp Dinarı olduğu Etnografya Müzesi’nde Sırpların geleneksel kültürlerine dair eşyaları ve dönemin kıyafetleri, eşyaları, kullandıkları ekipmanlar sergilenmektedir.

Savamala Bölgesi

Stari Grad bölgesi, şehrin ‘old town’ yani ‘eski şehir’ bölgesi olarak bilinirken, şehrin biraz daha aşağısına inildiğinde nehir kıyısında eski yerleşim yeri ve harabe görünümlü bir bölge olan Savamala Bölgesi görülebilmektedir. Bölge, yeniden inşa edilmeye çalışılmaktadır.

Bölge boyunca yürürken burada bulunan birçok kafe, restoran önünden geçilmekte ve kahve kokusu hissedilebilmektedir. Burada nehrin kenarında, 2000’den fazla yüzen bar, kulüp ve restoran hizmet vermekte ve Türk kahvesi de oldukça meşhur bir hal almış bulunmaktadır.

Nova Grad (Yeni Belgrad)

Şehir merkezlerinden çıkıp, halkın yaşadığı yerleri gözlemlemek isteyenler için bir fırsat olan yerlerden biri de Nova Grad’dır.

Nova Grad yani “Yeni Belgrad” bölgesine Savski most köprüsü yürüyüşünün ardından varılabilmektedir. Bölgede alışveriş merkezleri ve yüksek binalar oldukça fazla bulunmaktadır.

Belgrad’da Nerede Ne Yenir?

Toma Pekara (Börekçi): Sırpların börek ve çeşitlerini çok sevdiği bilinmektedir. Onların bu isteğine karşılık günün 24 saati açık olan börekçilere rastlamak mümkündür. Burada yapılan böreklerden tatmak isteyen ziyaretçiler için Cumhuriyet Meydanı’na çok yakın yerde bulunan ve 24 saat açık olan Toma börekçisine uğranabilir. Yaptıkları hamur işleri ile ünlü olan Toma Pekara, her daim kalabalık olan bir mekandır. Burada böreğin her çeşidini bulmak mümkündür. Börek dışında pizza, sandviç ve tatlı çeşitleri de bulunmaktadır.

Burrito Madre

Meksika böreği severler ve tadına bakmak isteyenler için burada 2 Euro’ya kaliteli Chipotle’ın (Meksika böreği) tadına bakmak mümkündür. Burrito Madre, Terazije Meydanı’ndaki Moskva Oteli’nin karşısında yer almaktadır.

Le Bon Appetit

Evlere ve işyerlerine paket servisi de olan ve son derece uygun fiyatlı mekan arayanlar için alternatif olabilecek bir mekandır. Burada, Kralja Milutina’da bulunan Le Bon Appetit’in salata çeşitleri de bulunmaktadır.

Zemun’da Ne Yapılır?
Restaoran Lovac

Barbekü tarzında Sırp yemekleri olan ve şık bir atmosfere sahip Lovac Restaoran ziyaretçilerinin beğenisini toplamaktadır. Birçok yerde de bu mekan için övgü ile bahsedilmektedir. 2 kişilik büyük porsiyonları olan et yemeklerinin fiyatı 1100 Dinar (9 Euro)’dır.

Zemun’da Ne Yapılır?
Manufaktura

Geleneksel Sırp mutfağı yemeklerinden dilediğini denemek isteyenler için mekan, Sırbistan Merkez Bankası yakınında yer almaktadır. Birçok farklı yemek türleri yapan restoranın fiyat bakımından da ekonomik bir yer olduğu bilinmektedir.

Zemun’da Ne Yapılır?
Dukat Türk Restoranı

 Sırbistan’da Türk yemeği yemek isteyenler için bir alternatif olan Dukat Türk Restoranı, Cumhuriyet Meydanı’na yaklaşık 250 metre uzaklıkta bulunmaktadır.

Go Sushi

Sushi severler ve denemek isteyenler için Go Sushi, ciddi referansları bulunan bir mekan olarak bilinmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Vizesiz Balkan Ülkeleri başlıklı makalemizde Kosova, makedonya ve Tiran hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın