Pasifik Okyanusu’nda yer alan Zelandiya, yapılan araştırmalarla beraber kıta olduğu kabul edilmiştir. Avustralya ve Antartika’dan farklı olarak bir kıta olduğu kabul edilen bu yeni bölgede Yeni Zelanda’ya ait tüm kültürler yer almaktadır. Ancak bu bölgenin yüzde 94’ünün sular altında olduğu bilinmektedir. Dünya’nın 8. Kıtası olarak adlandırılan Zelandiya, bilim insanlarının pek çok araştırma yapmasını sağlamıştır. 4 milyar yıl önce yer kabuğundaki kıtaların kaymasıyla beraber bu kıtanın ortaya çıkmaya başladığını belirten araştırmacılar, kıtanın sulara batınca yüksek dağlar meydana getirdiğini de aktarmaktadır. Ayrıca batık olan kıtanın yaklaşık 4.9 milyon kilometre kare büyüklüğünde olduğu da bilinmektedir.

Zelandiya Gezi Rehberi

 

Araştırmacılar bu kıtanın suyun altında tüm şekilde olarak bulunabilmesinin, bölge toprağının birbirine tutunma özelliğiyle yakından ilişkili olduğunu düşünmektedir. Zelandiya kıtası ayrıca Yeni Zelanda’yı artık ada statüsünden kıta konumuna taşıyacağı için son derece önemlidir. Kıtayı tanımlayan bilimsel bir kurumun olmaması ise araştırmacıları düşündürüyor. Öncelikle bir alanın kıta sayılabilmesi için farklı kriterlere sahip olması gerekiyor. Bu kriterler, normal şartlardaki okyanus tabanlarından daha kalın bir kabuğa sahip olması, tanımlanmış bir bölgede yer alması ve okyanus tavanından yüksek olması gibi özelliklere dikkat edilerek Zelandiya bölgesinin bir kıta özelliğine sahip olduğu görüşü ağırlık kazanmıştır.

Zelandiya Gezi Rehberi

Zelandiya Ne Zaman Kıta Olacak?

Bilimsel bir kurumun Zelandiya’yı kıta ilan etmesiyle beraber resmiyet kazanacağı bilinen Zelandiya, Yeni Zelanda’yı da ada olmaktan çıkaracak. Bölgenin mineraller ve doğal kaynaklarının da Yeni Zelanda’yı oldukça güçlendireceği de bilinmektedir. Ayrıca bazı araştırmacılar, kıtasal kabuklar üzerindeki çalışmaların bu kıtayla beraber çok daha kolay bir halde yapılabileceğini savunmaktadır. Bilim insanları ayrıca bu alanın kendine özgü bir jeolojiye sahip olduğu belirtmektedir.

Zelandiya Gezi Rehberi

Tüm bu özelliklere bakıldığında Zelandiya’nın kıta olmaması için herhangi bir olumsuz durum yok. Kısa sürede bölgede yapılacak yeni araştırmalarla beraber Zelandiya’nın kıta statüsüne kavuşacağını ve bununla beraber Yeni Zelanda’nın da artık kıta olarak anılacağı belirtilmektedir. Pasifik Okyanus’un altında görülebilen bu büyük kara parçasının yeni bir kıta olabileceğinin söylenmesiyle beraber şüphesiz bölgede yapılan çalışmalar da artırılarak bilim dünyasına katkı sağlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Endonezya Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Endonezya ve Endonezya Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın