Gezi Rehberi

Konum olarak Afrika kıtasının doğu kesiminde bulunan Zanzibar Adası Tanzanya ülkesine bağlı bir adadır. Yarı özerk olan bu adamız çok fazla bilindik bir ada olmasa da çoğumuz burayı Freddie Mercury´in doğum yeri olan Stone Town olarak bilmekteyiz. Ada 90 km uzunlukta olmakla beraber 30 km genişliğindedir ve Hint Okyanus’ unda yer alır. Başkenti ise Zanzibar City’ dir. Turizm ile canlılık kazanan ülke ekonomisini palmiye endüstrisi, karanfil, hindistancevizi, tarçın ve karanfil ülkede en çok üretilen şeylerdir. Bunun yanı sıra özellikle de araştırmacıların dikkatini çeken bir diğer ayrıntı da Zanzibar Servaline genet, Zanzibar leoparı ve Zanzibar Kırmızı Kolobus Maymunu olmakta.

Belde dönem dönem tarihe inildiğinde oldukça aktif bir ticaret merkezi ve göç bölgesidir diyebiliriz.

Zanzibar Gezi Rehberi

Zanzibar Gezilecek Yerler

Tarih boyunca dönem dönem farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan belde oldukça fazla tarihi kalıntı bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra ayrıca bölgede oldukça ilgi çekici vahşi bir yaşam söz konusu olup doğal güzellikler alanında oldukça hoşnut kalacağınız manzaralar ile karşı karşıya kalmaktasınız.

Zanzibar Gezi Rehberi

Zanzibar’ da görülmeye değer yerleri sıralayacak olursak Mnarani Aquarium’ dan başlayarak Zanzibar Ulusal Tarih ve Kültür Müzesi, Jozani Ormanı, Mtoni Sarayı, St. Joseph Katedrali, Eski Köle Pazarı, Mbweni Kalıntıları ve Darajani Market bölgede görülmesi gereken yerlerdir diyebiliriz.

Zanzibar Gezi Rehberi

Plaj olanakları bakımından öneride bulunacak olursak Nungwi / Kendwa Matemwe/ Kiwengwa ve Paje / Jambiani şehrin en güzel plajları arasında yer almaktadır. Zanzibar’ da huzurlu ve keyifli bir tatil süresi geçirebilirsiniz. Beyaz kumsalı ve okyanusu ile şehir plajları son derece temiz ve berrak bir renk tonuna sahiptir.

Baharat Çiftlikleri

Baharat çiftlikleri en taze baharatları bulabileceğiniz alanlardan bir tanesidir. Aynı zamanda baharat çiftliğini ziyaret ederek anason, biber ve kakulenin nasıl yetiştirildiğine dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zanzibar Gezi Rehberi

Vahşi Doğa Yaşamı

Adeta birer doğa harikası olan Zanzibar’ a haftalık veya günlük turlar düzenlenmektedir. Bölgede değişik hayvan türlerini gözlemleyebilirsiniz. Zanzibar Servaline, Zanzibar Leoparı ve Kırmızı Kolobus Maymunu doğada yaşam süren hayvanlardandır. Vahşi doğa gözlemi adına Türkiye’ den gezi için bilgi edinip Zanzibar’ a seyahat edebilirsiniz.

Zanzibar’ a Ne Zaman Gidilmeli

Zanzibar’ a dönemsel olarak Mart Nisan ve Mayıs ayında gidecekseniz uzun yağışlı döneme denk geliyorsunuz demektir. Kısa yağışların olduğu dönem ise Kasım ayıdır. Bölge ekvatora yakın olması ve Hint Okyanusun etkisiyle tropikal bir iklime sahiptir. Bunun için beldenin sıcak ve nemli olduğunu söyleyebiliriz.

Zanzibar Ulaşım

Ülkemizden Zanzibar’ a ulaşımı direk olmamaktadır. Aktarmalı olarak Zanzibar’ a gidebilirsiniz. Bir diğer ülkeye geçiş yolu ise İstanbul üzerinden Darüsselam’ a gidip buradan da aktarmalı olarak Zanzibar’ a gitmek olacaktır. Darüsselam üzerinden deniz yolunu kullanarak yaklaşık 2 saat kadar bir sürede Zanzibar’ a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Zanzibar’ da Ne Yemeli

Kendine özgü yemek kültürü olan Zanzibar’ da hindistancevizi sütü ve baharat grubu oldukça yoğun kullanılmaktadır. Bunun dışında marine edilmiş et, prinç, ızgara et, balık ve muzla et karışımı yapılan yemekler bulunmaktadır. Sebze grubunda ise kullanılmakta olan ürünler bamya, ıspanak, fasulye ve bezelye tüketilmekte. Kazrmış hamur, hindistancevizi barı ve pirinç köftesi de bir diğer alternatif.

Beldede okyanus manzaralı birçok restaurant bulunmaktadır. Plaj kıyısında bulunan mekanlar son derece şık ve tercih edilebilirlikleri oldukça yüksektir. Hatırlatmakta fayda var ki Zanzibar’ da dünya ülkelerine bulunan birçok yetenek Doğu Afrika’ nın en büyük film, müzik ve sanat festivali için bir araya gelmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan ADANA’DA Gezilesi Yerler başlıklı makalemizde adana hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın