Zambiya Gezi Rehberi

Afrika kıtasının güney tarafında bulunan Zambiya, yaklaşık 17 milyonluk bir nüfusa sahip. Denize kıyısı bulunmayan Zambiya, doğal güzelliklerinin yanı sıra özelliklede vahşi yaşamı ile ziyaretçilerini büyülüyor. Bugünkü yazımızda sizler için Zambiya’da gezip görülecek yerlerin listesini paylaşacağız.

 

Zambiya Gezi Rehberi

Zimbabve ve Zambiya sınırları arasında yer alan Victoria Şelalesi, dünyanın en büyük şelalesi unvanına sahip olmakla birlikte ayrıca dünyanın 7 harikasından biri olarak seçilmiştir. Sadece Victoria Şelalesi’ni görmek için her sene on binlerce turist ziyaret etmektedir. Böyle harikulade bir doğa olayı için sayının bu kadar az olmasının nedeni ise bölgede yaşanan iç savaştır. Bu yüzden çok az sayıda turistik turlar düzenlenmektedir.

 

Lusaka Ulusal Parkı

Zambiya Gezi Rehberi

Başkent Lusaka’da bulunan ulusal park, kent merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıktadır. 67 bin metre2’lik bir alanda yer alan Lusaka Ulusal Parkı, çok sayıda hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Özellikle Afrika’daki vahşi yaşamı merak edenlerin mutlaka gitmesini öneririz. Lusaka Ulusal Parkı’nda en dikkat çeken canlılardan birisi ise Beyaz Gergedandır.

 

Zambiya Gezi Rehberi

Ülkenin en büyük kenti Lusaka’da bulunan Zambiya Özgürlük Anıtı, Zambiya’nın sömürgeden kurtuluşu nedeniyle inşa edilmiş. Kent merkezinde yer alan Lusaka Ulusal Müzesi’nin yanında bulunan anıt, Zambiya’nın kurtuluş mücadelesinin simgelendiği en ihtişamlı anıt olarak gösteriliyor. Zambiya’ya yapacağınız seyahatte, özgürlük anıtını ziyaret etmenizi kesinlikle öneririz.

 

Bir önceki yazımız olan Kamerun Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Ekom-Nkam, gezi rehberi ve Kamerun hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın