Bir yurt dışı seyahati yapmak pek çok kişinin hayalidir ve bütçenizi sarsmadan yurtdışını gezmek daha da keyifli olacaktır. Yurtdışı gezisi sırasında lüks otellerde konaklama oldukça maliyetli olacağı için uygun bir konaklama yeri seçimi bütçeniz için de daha iyi olur. Uygun fiyatlar ile konaklama imlakı hosteller tarafından sunulmaktadır. Konaklamak için seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar bulunmaktadır.

YURTDIŞI SEYAHATLERİNİZDE HOSTEL SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Artıları ve eksileri ile”hostel” nedir?

Tatil yapmak oldukça keyiflidir. Özellikle yurtdışı seyahati pek çok kişinin hayal ettiği fakat maddi durumlardan dolayı vazgeçmek zorunda kaldığı bir aktivite olmaktadır. Yurtdışı seyahatlerinde en çok para ödenen olaylardan bir tanesi de kalınacak yer olayıdır. Kişiler kalacakları yere yüksek fiyatlar ödedikleri için tatilleri de oldukça pahalı bir bütçeye sebep olmaktadır. Fakat ziyaret etmek istediğiniz süre ülkelerdeki uygun fiyatlı olan yerlerde kalarak yurt dışı tatilinizi bütçenizi sarsmayacak bir hale getirebilirsiniz. Uygun fiyatlara sahip bir konaklama yeri arıyorsanız Hosteller bu konuda sizlere yardımcı olabilir. Hosteller genel olarak koşa süreli konaklama için tercih edilen uygun fiyatlı yerlerdir. Hosteller lüks oteller da biraz daha farklıdır. Hosteller de genellikle mutfak, tuvalet ve banyo gibi alanlar ortak kullanıma dahildir ve hostel odalarında çoklu yataklar yer almaktadır. Bu nedenle fiyatları daha uygundur ve özellikle kalabalık bir grup ile gidiyorsanız böyle bir yeri tercih edebilirsiniz.

Lüks otellerde tatil yapmaya alışkın olan kişiler için Hosteller çok uygun olmayabilir. Çünkü lüks otellerde bulduğunuz konforu Hosteller de bulamayabilirsiniz. Hosteller de odalar üç ya da dört kişilik olabileceği gibi bu sayı daha yüksek sayılara da ulaşabilir. Hastanelerde genellikle kadın ve erkek konaklama odaları ayrı olarak sunulsa da yurtdışında bazı yerlerde karma sistem uygulanmaktadır. Bu nedenleri göz önünde bulundurarak yurtdışında konaklamak için hostel seçimi yapmak istediğinizde kendinize uygun olan şartları da düşünerek bir seçim yapmalısınız. Aksi takdirde hiç hoşunuza gitmeyecek bir yerde kalmak tatilinizin da keyfini kaçırabilir.

Konum- Merkeze Uzaklık

Bir seyahate çıktığınızda öncesinde gezip görmek istediğiniz yerleri planlama nasılsın etsen daha doğru olacaktır. Çünkü bu plan doğrultusunda düzenli hareket ederek zamanınızı daha verimli kullanabilirsiniz. Bunlara bağlı kalarak konaklamak için hostel seçimi yapacağınız sırada gezmek için planladığınız noktalara uzaklığını da önemli bir husus olmaktadır. Aksi takdir de çok uzak bir konaklama yeri seçimi yaparak vaktinizin çoğunu yollar da geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Turistik bölge olarak nitelendirilen yerlerin yakınlarında çok sayıda hostel bulunabilir. Konaklama yeri araştırması yaparken bu hostellere öncelikle bakabilirsiniz.

Cinsiyete göre oda seçimi

Yurtdışı seyahati sırasında hostes seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de odaların cinsiyete göre ne şekilde ayarlandı olmalıdır. Bazı kişiler karma odada kalmayı tercih edebilirken bazı kişiler ise bu durumdan oldukça rahatsız olabilir. Konaklamak için bir hostel araştırmasına girdiğiniz de bu durumu da sormanız sizin için daha iyi olacaktır. Aksi takdirde araştırma yapmadan gittiğiniz bir hostelde karma sistem ile karşılaşabilir bu durum karşısında rahatsız olacağın şekilde konaklama yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Odaların genişliği be yatakhanedeki yatak sayısı

Hosteller de odaların yatak kapasiteleri değişkenlik göstermektedir. Kimi hosteller de 2-3 kişilik odalar olsa da kimilerinde bu sayı 20-30 kişilik odalara kadar çıkmaktadır. Bu durum kimilerini rahatsız etmese de kimileri için oldukça sıkıntılı durumlar yaratabilir. Saklama için hostel araştırması yaptığınızda kalmayı düşündüğümüz yerin oda durumunu öğrenebilirsiniz. Odalarda kişi sayısı arttığında konaklama ücreti de düşmektedir. Yani uygun bir tatil yapmak istediğinizde odadaki kişi sayısı da artış göstermektedir.

Hostel tarafından ücretsiz hizmetler

Hosteller lüks otellere göre uygun fiyatlara hizmet veren konaklama yerleridir. Hostel seçimi yaparken bazı hostellerin ücretsiz olarak verdiği hizmetleri de öğrenebilirsiniz. Ücretsiz olarak verilen hizmetlerin başında kablosuz internet hizmeti gelmektedir. Bunun yanı sıra bazı hosteller de kahvaltı hizmeti de konaklama hizmetine dahil olmaktadır. Bunların dışında rehberlik ya da şehir turu bazı hizmetlerin de seçtiğiniz hostel tarafından verilip verilmediğini öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan HESAPLI BİR TATİL İÇİN 10 İPUCU başlıklı makalemizde ucuz tatil hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın