, bizim Ege kıyılarımızı andıran bir havası ve komşu olmamız nedeniyle tatil için en ideal yerlerden birisidir kesinlikle. Bu yazımızda için gezilebilecek yerler hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Atina

Yunanistan Tatil Yapılabilecek Yerler

Yunanistan’ın başkenti Atina şehri. Burası gezmekle bitirilmeyecek kadar çok tarihi mekâna sahip bir şehir. Adını da eski bir tanrıçadan almıştır. Burada Akropolis, popüler mekânlardan birisidir. Anlamı ise yüksek şehirdir. Burada Parthenon tapınağı bulunuyor. Burayı ziyaret etmek için yetişkinler 12 Euro, öğrenciler ise 6 Euro ödemek zorundalar.

Şehir meydanında da Anayasa Meydanı yer almaktadır. Bu meydanda bir de meçhul asker anıtı yer alıyor. Atina’da gezebileceğiniz müzelerin bazıları şunlar: Akropolis Müzesi, Savaş Müzesi, Cycladic Art, Benaki, Byzantine Müzesi, Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Ancient Agora Müzesi.

Mykonos

Yunanistan Tatil Yapılabilecek Yerler

Denize girmeyi sevenler için çok ideal bir yer Mykonos. Evler genellikle Bodrum evleri gibi beyazdır. Sokakları da dardır. Bunun sebebi ise geçmişte yaşanan korsan saldırılarından kaçmak içindir. Bu bembeyaz evler ve rengârenk sokaklar içerisinde birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bu adada Little Venice isimli bir kıyı yerleşkesi de yer alıyor. Şehirde Arkeoloji Müzesi, Folklor Müzesi ve Deniz Müzesi gibi müzeler de yer alıyor. Ada içerisinde birçok kilise de yer alıyor. En görkemlisi ise Parapotiani Kilisesi.

Rhodes

Yunanistan Tatil Yapılabilecek Yerler

Geçmişte tapınak şövalyelerinin sürgün edildiği bir adadır ve Marmaris’e oldukça yakındır. Rodos Kalesi içerisinde eski kent yapıları vardır ve burası UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiştir.

Samos

Yunanistan Tatil Yapılabilecek Yerler

Burası klasik Yunan mimarisi ile ünlü güzel ve şirin bir yerdir. Arkeoloji ve şarap müzeleri de bulunur. Ünlü matematikçi Pisagor’un köyü de burada yer almaktadır. Pythogoras yat limanında Pisagor’a ait bir heykel de yer alıyor burada. Ayrıca dünyanın en eski tünellerinden birisi olan Eualinos tünelini de gezmek için 5 Euro ödemelisiniz.

Chios

Yunanistan Tatil Yapılabilecek Yerler

Aslında burası ünlü Sakız Adası’dır. Bunun sebebi ise sakız ağaçlarının bulunmasıdır. İzmir’den feribot ile çok kısa bir süre içerisinde buraya gidebilirsiniz. Yine burada da eskiden korsanlardan kaçmak için sokaklar dar ve evler sık inşa edilmiştir. Ayrıca diğer adalar gibi burada da çok sayıda plaj yer alıyor.

Diğer gezilebilecek yerler: Santorini, Lesvos, Crete.

Bir önceki yazımız olan Kırgızistan Ruh Ordo (Ruhların Yeri Müzesi) başlıklı makalemizde Kırgızistan hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın