’a vize mi alalım, çat kapı mı gidelim?
Yunanistan ve Yunan Adalarına gerçekleştireceğiniz gezinizde bir külfet yaşamamanız için vize işlemlerini anlatarak başlayalım.
Yunanistan Avrupa Birliği azası bir ülke olarak Schengen Vizesi ile ziyaretçileri kabul ediyor.
Yunan Adaları Turu
Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen veyahut bu ülkeden transit geçiş yapacak umuma özgü pasaportlu vatandaşlarımız içersin de de vize alabilmek mecburî.
Diplomatik, Hizmet ve Özel pasaport sahibi Türk vatandaşları ile Schengen müktesebatını uygulayan bütün Mensup Devletlerin vatandaşları ise vize alma yükümlülüğünden muaf.
Yani halk arasındaki isimiyle yeşil pasaport sahibiyseniz kapılar size açık.

Vize süreçlerini kolaylaştırıp turizm gelirlerini arttırma isteyen Yunanistan 2012 senesinden itibaren gerçekleştirmeye başladığı bir kaptan projeyle vize alım basitliği içerisinde kapıda vize programını başlatmıştı.
Ancak Haziran ayına geldiğimiz şu zamanlarda hala 2016 sezonu içersin de yetki sahibi makamlarca bir yorumlama yapılmış değil.
Bu programın devamı halinde yaz sezonunda Yunan Adalarına yapılacak kısa zamanlı turistik gezilerde geçici vize programı alttaki şekilde inşa ediliyor.
Yunan Adaları Turu

Rodos, Kos, Samos, Midilli ve Sakız Adası kapıda vize uygulamasının geçerli olacağı 5 Ege Adası.
’na yolcu edecek olan Umuma Özgü Pasaport sahibi vatandaşlar Bodrum, Dikili, Foça, Marmaris, Fethiye, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası ve Kaş gibi tatil yörelerinde adaları ziyaret etmeyi düşündükleri tarihten 3-4 gün evvel gidip müracaat ederek biletlerini satın alıp ihtiyaç duyulan belgeleri verip vize harçlarını ödeyerek vize işlemlerini basit halledebilir.

Bu müracaat esnasında minimum 6 ay geçerli pasaport, pasaportun fotoğraflı sayfasının renkli fotokopisi, 2 adet yeni çekilmiş biyometrik resim, elektronik ortamda doldurulmuş vize müracaatı, otel rezervasyon belgesinin misali, gidiş-dönüş araba vapuru bileti, vize harcı ve acente hizmet harcı belgeleri eşliğinde yolcu acenteleri yolcunun varış tarihinden 24 saat evvel elektronik bölge üstünden Yunan makamlarına göndererek olur alır.

YUNAN ADALARINA NASIL GİDİLİR?
Kos adasına en kısa ve en ekonomik yolcu opsiyonu Bodrum-Kos arasında uygulanan karşılıklı gemi seferleridir.
Ege Adaları’ndan en büyük ve en turistik olan Rodos Adası’na giderken Marmaris’ten kalkan Türk şirketlerine ilişkin katamaran tarzı teknelere binilebilirsiniz.
Yunan Adaları Turu
Kuşadası ve bu sene başlayacak olan Seferihisar – Samos Adası seferleri ise tahminen 90 dakika sürer.
Küçük ve sevimli Sakız Adası’na ise Çeşme’den kalkan 2 değişik tip seferle tercihinize göre 45 ya da 90 dakika içersinde ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Singapur Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Singapur hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın