İç Anadolu’nun turizm anlamında unutulmuş şehirlerinden bir tanesi . Çoğu turizm kentinin turistleri çeken yanlarından bir tanesi de denize yakın olmalarıdır. Turistler bu sayede hem tarihi mekanları gezerler hem de tatil yapabilirler. Yozgat bu yönüyle deniz kenarında bulunan turizm kentlerinden ayrılır.

Yozgat’a gelince mutlaka görülmesi gereken belli başı yerler var. Ormanları ve doğayı sevenler için bu yerlerden bir tanesi Akdağmadeni Ormanları. Bu orman çam ve meşe başta olmak üzere pek çok ağaca ev sahipliği yapar. Çadır kampçıları için vazgeçilmez yerlerden bir tanesi olan ormanda ilkbahar aylarında piknik yaparak doğanın tadını çıkarmak mümkündür. Orman kış aylarında sessizliğe bürünür.

Bilinmeyen Tarih

Tarihi mekanları sevenler içinse Behramşah Kalesi bu noktada gidilmesi olmazsa olmaz yerlerden. Bu kalenin tanıtımı çok fazla yapılmadığı için çok kişi tarafından da bilinmemekte. Behramşah Kalesi, meraklıları için son derece özel bir yer. Yüksek bir tepe üzerine yapılan kalenin büyük bir bölümü günümüze kadar ulaşmıştır. Ancak çok fazla tanıtımı yapılmadığı için turizm anlamında bir bilinirlik sağlayamamıştır.

Yozgat Gezilecek Yerler

Eski evlerden hoşlananlar için Karslıoğlu Konağı da ilgi çekici olacaktır. Bu konağı daha fazla ilginç yapan konu ise Atatürk’ün bu konakta kalmış olmasıdır. 1883 yılında yapılan konak, iki katlıdır ve odalardaki ağaç işlemeleri ile bilinmektedir. Bu konak günümüzde arkeoloji müzesi olarak kullanılmaktadır. Yozgat sınırları içinde yapılan kazılarda bulunmuş tarihi eserler Karslıoğlu Konağı’nda sergilenmektedir.

Camilere meraklı olanlar için ziyaret edebilecekleri iki adet cami vardır. Bunlardan bir tanesi Başçavuş Camii, bir diğeri ise Çapanoğlu Camii’dir. 1700’lü yılların sonunda inşa edilen bu ili cami de günümüze kadar çok fazla hasar almadan gelmeyi başarmışlardır. Başçavuş Camii günümüzde hala ibadete açık durumdadır.

Bir önceki yazımız olan Karayiplerin İncisi Martinique Adası başlıklı makalemizde Martinique, Martinique adası ve Martinique adası nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın