Sierra Nevada bölgesinde bulunan Yosemite Ulusal Parkı içerisinde bulunan Şelalesi ve beraberindeki dev uzunluktaki Sekoya ağaçları ile dikkatleri son derece üzerine çeken Amerika’ nın en ünlü parklarından bir tanesidir. Unesco Dünya Mirasları Listesi’ nde bulunan parkın manzarası adeta nefes kesici özellikte. Kayalıklardan şarıl şarıl akan şelaleler ve buzullar sonucu oyularak oluşan kayalıklar ile orman adeta bir duvar kağıdı görünümünde. Eşine rastlanması mümkün olmayacak atmosfere sahip orman içerisinde adeta coğrafi güzellikler sergilenmekte. Orman içerisinde sayısız canlının barındığını söyleyebiliriz. Örnekle açıklayacak olursak dağ aslanları, vaşaklar, geyikler ve bozayılarını burada yaşayan hayvanlara örnek verebiliriz. Bölgeye her sene yaklaşık olarak 4 milyon ziyaretçi akın etmekte.

Yosemite Ulusal Park

Yosemite’ ye nasıl gidilir
San Francisco’ dan yaklaşık 4 saat uzaklıkta bulunan Yosemite 3000 km2 büyüklüğünde bir parktır. Parka giriş ücreti araba başına 30 dolardır.
Yosemi parkının egzotik ve otantik atmosferine bayılacaksınız.

Yosemite Ulusal Park

Nerede kalınır
Genel olarak bölgede trekking yapanlar, kampçılar ve doğa severler yoğunlukla bulunmakta. Bunun için bölgeyi ziyaret etmeden önce planlama yapmanızı öneririz. Hem parkın iç kısmında hem de dış kısmında konaklayabileceğiniz alanlar mevcuttur. Parklın içinde kalmak isterseniz sizlere son derece güzel dağ evlerini önerebiliriz. Bunun dışında günü birlik evler kiralamak isterseniz Airbnb’ den kiralama imkanınız bulunmakta. Belde de otel ve pansiyonlarda bulunuyor.
Yosemite Ulusal Park’ da ne yapılır
Eşsiz manzara karşısında nefes kesen bir yürüyüşe ne dersiniz? Enfes manzaralara karşı piknik yapabilir, zorlayıcı parkurlara katılarak tepelere tırmanabilir ve park içerisindeki vahşi doğayı keşfe çıkabilirsiniz.

Yosemite Ulusal Park

Tunnel View
Bu alanda ise hafızalara kazınacak nitelikte Half Dome taş oluşumları, Bridalveil Şelalesi ve Eş Capitan taş oluşumları bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bodrum Kuş Cenneti başlıklı makalemizde Bodrum Kuş Cenneti hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın