1975 yılına kadar Portekiz’in bir sömürgesi olan Yeşil Burun Adaları Afrika kıtasında, Atlas Okyanusu’nun Somali açıklarında bulunan bir ada ülkesidir. Bu ülke toplam 10 adet adadan ve 15 adet adacıktan oluşur. Portekiz sömürgesi olması bakımından adada konuşulan resmi dil de Portekizcedir. Ancak adanın yaşlı yerlileri arasında eski bir dil olan Cabo Verde Kreölü de konuşulur.

Yeşil Burun Adaları’nın iklimi tipik Ekvator iklimdir. Her ne kadar ada ülkesi olsa da tropikal bir ada değildir. Adanın başlıca ekonomisi Balık, Muz ve Petrol üzerine kurulmuştur. Portekizli olarak bilinen pek çok ünlü aslında Yeşil Burun Adaları’nda doğmuştur. Ancak 1975 yılına kadar Portekiz toprağı sayıldığı için bu ünlülerinin çoğunun doğum yeri Portekiz olarak bilinir.

Yeşil Burun Adaları Gezi Rehberi

Yeşil Burun Adaları ’na gitmek için en uygun zaman aralığı Ağustos ve Ekim ayları arasındadır. Bu aylarda hava sıcaklığı nispeten biraz düşer ve sıklıkla yağışlar görülür. Hava sıcaklığı genellikle 30 derece civarında seyreder. Ayrıca bazı adaların deniz seviyesinden çok yukarıda olan bölgeleri geceleri oldukça soğuk olmaktadır. Ülke Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Yeşil Burun Adaları Gezi Rehberi

Ülkemizden Yeşil Burun Adaları ’nın başkenti Praia’ya direkt uçuşlar bulunmaktadır. Adada en çok bulunan yemek çeşidi balıktır. Özellikle bu ülkeden çıkarılan ton balıkları dünyanın en iyi ton balıkları olarak adlandırılır. Bununla birlikte tavukla yapılan yemekler de vardır. Tavuk yemeklerinin yanında genellikle mısır ve patates de kullanılır. Adalar üzerinde bulunan volkanlar zaman zaman faaliyete geçmektedir.

Bir önceki yazımız olan Solomon Adaları Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Solomon Adaları gezi rehberi, Solomon Adaları nerede? ve Solomon Adaları’na Ne Zaman Gidilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın