Yeni Zelanda, lise yıllarında coğrafya derslerinde gördüğümüz neredeyse her tür coğrafi çeşitliliği bulunduran mükemmel bir ülke. Daha önce şahitlik etmediğiniz manzaraları bu topraklarda görebiliriz.

Devasa karlı zirvelere sahip dağlar, yağmur ormanları, dünyanın en güzel yürüyüş parklarının bulunduğu vadiler, her taraftan şelalerin çıktığı fiyordlar, volkanlar, buzullar, deniz, termal alanlar ve çok daha fazlası!

Maceracı kişiler için de çekici olan Yeni Zelanda, tam bir macera ülkesi diyebiliriz. Bungy jumping, jet boating, skydiving, heli biking, kano, kaya tırmanışı, rafting ve zorfing gibi çeşitli aktivitelerle kendinizi meşgul edebilir ve adrenalinle dolup taşabilirsiniz.

Batı kültürü ve Maori kültürünün karıştığı şehirleri ve köyleri ile Yeni Zelanda, cazibesini asla kaybetmeyecek bir ülke olarak bizleri bekliyor. Yüzüklerin Efendisi kitabının film serisi Yeni Zelanda’da çekildiğinde ülke tüm dünyada iyice ünlendi.

Bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda’nın turistik yerlerinde herkesi çeken bir nokta var. Bu yüzden buraya gelmeden önce zaman ve para planınızı çok iyi yapmalısınız. Eğer planlı olursanız her şeyi daha ucuza yapma şansınız bulunuyor. Yeni Zelanda, Kuzey ve Güney Ada olarak 2 büyük adadan meydana geliyor. Bunların haricinde sayısız adası daha bulunuyor. Auckland ülkenin en büyük şehri ve kuzey adada bulunuyor. Her iki adanın da kendisine özgü güzellikleri var ancak deneyim ve gezilecek yerler açısından Güney Ada’nın tercih sebebi olduğunu belirtelim.

Yeni Zelanda Güney Adası Görülecek Yerler

Nelson

Yeni Zelanda Görmeniz Gereken Yerler

Nelson, Güney Adası’nın kuzey kısmında kalıyor. Ülkenin tüm mevsimlerde en çok güneş ışığı alan yeri burası. İnsan eli ile bozulmamış manzaları ve altından kumsalları ile Abel Tasman milli parkı burada buşunuyor. Yeni Zelanda’nın en popüler tatil noktası tam olarak burası!

Nelson Tasman alanında at, bisikler veya kanoyla gezintiler, helikopter turu, skydive, yürüyüş destinasyonları ve fazlasını burada yapabiliyorsunuz. Bu bölgede tatilini yapan yerlileri ve diğer ülkelerden gelen ziyaretçileri görebilirsiniz.

Nelson’a bir saatlik mesafede olan Abel Tasman Parkı, ülkenin en küçük milli parkı olsa da harika manzaları, harika kıyı yoluyla kesinlikle görmeniz gereken bir yer. Ülkenin “Büyük Yürüyüş Yolları” arasında bulunan Marahau’dan Wainui’ye kadar devam eden 51 km uzunluğundaki yürüyüş yolu da meraklılarını bekliyor.

Christchurch

Yeni Zelanda Görmeniz Gereken Yerler

Yeni Zelanda’nın üçüncü ve Güney Adası’nın en büyük şehri olan Christchurch, Güney Adası’ndaki Canterbury bölgesinin tam ortasında kalıyor diyebiliriz. Manzarasına doyamayacağınız Canterbury Ovasını, kıyı şeridini, dağları içeren mükemmel bir bölge! Klasik bir İngiliz şehri diyebileceğimiz Christchurch, uluslararası bir havalimanını sahip olduğu için Güney Ada’yı görmeye gidenlerin de gezintileri buradan başlıyor. Geniş bir takvime sahipseniz 2 gününüzü ayırabilirsiniz.

Huzur verici bir yer olan Christchurch Botanic Gardens, şehrin merkezine 150 sene öne kurulmuş, 10’u aşkım bahçesiyle oldukça zarif bir park. İstediğiniz mevsimde uğrayabilirsiniz. Müzeleri seviyorsanız, Yeni Zelanda’nın tarihiyle alakalı bilgiler aktaran Canterbury Müzesi’ne uğrayabilirsiniz. Vaktiniz kalırsa, Banks Yarımadası’ndaki Akaroa köyüne mutlaka uğrayın. Konteynırlardan yapılmış alışveriş merkezini görebilirsiniz. Yeni Zelanda da bir kahve içip butik ve kitapçıların tadını çıkarın. Skyding ve sıcak hava balonu gezisi burada yapabileceğiniz aktiviteler arasında bulunuyor.

Yeni Zelanda’da gezip, görebileceğiniz yerleri anlatmaya “Yeni Zelanda Görmeniz Gereken Yerler – 2” yazımızda devam edeceğiz.

Bir önceki yazımız olan Filipinler Gezilecek Yerler - 2 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın