Yedigöller, Bolu il sınırları içerisinde yer almaktadır. Bolu’da gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerin başındadır. Özellikle kampçıların vazgeçilmez mekanıdır. Yedigöller, aslında heyelanlar sonucunda oluşmuş göller ile tam bir orman denizi görüntüsündedir. Yedigöller yaklaşık olarak 2020 hektarlık bir araziyi kaplamaktadır. Göllerin tamamı ise 1500 metrelik bir alan içinde tamamen kamp ve yürüyüş parkuları ile çevrilidir. Göllerin isimleri ise sırayla, Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl’dür. Göllerin tamamı 100 metrelik yükselti farkı olan iki plato arasında olup, bazıları dip kaçaklar ile birbirine bağlıdır. En büyük göl ise adı ile belli olan Büyükgöl’dür. En geniş yüzölçüme sahip olan göl ise Nazlıgöl’dür.

Yedigöller bir milli parktır. Parkın içine girdiğinizden andan itibaren doğada bulunan yeşilin tüm tonlarını görebilirsiniz. Birçok yeşil tonunu hayatınızda ilk kez görmeniz mümkündür. Dünyada kırmızı, mavi ve yeşilin bir arada bu kadar güzel olduğu ender yerlerden bir tanesidir. Devasa ağaçlar ve sosyal medyada gördüğünüz birbirinden güzel kuşları burada görmeniz mümkündür.

Yedigöller’e gitmek için en uygun dönem Nisan ayından Kasım ayına kadar olan süreçtir İlkbahar ve sonbaharın ılık, yazın sıcak ama kışın aşırı soğuk olan bölgede tüm güzellikleri bir arada görmek isteyenler yılın sadece 2 ayını tercih etmektedir. Bu aylarda Nisan ve Kasım aylarıdır. Nisan ayında ilkbaharın gelişi ile doğanın uyanışı ve kasımda sonbaharın gelişi doğanın kışa hazırlanışı sırasında oluşan renkler tek başına bir doğa harikasıdır. Yedigöller’de konaklamak için bir otel yada pansiyon bulunmamaktadır. Doğaseverlerin büyük bir çoğunluğu çeşitli turlar yada organizasyonlar ile beraber gelerek kamp kurmakta hem akşamları göl kenarında sessizliğin tadını arkadaşları ile küçük ateşler yakıp gitar çalarak tadını çıkarabilirsiniz hemde sabah doğanın güzel ışıltısı ile uyanmanın hazzını yaşayabilirsiniz. Bunun haricinde karavan sahibi iseniz karavanınızda kalabilirsiniz. Ayrıca çok az sayıda yatağı olan birkaç misafirhane ile birkaç tane bungalov evler bulunmaktadır. Aile olarak yada birkaç arkadaşla beraber buralarda kalabilirsiniz. Bunun haricinde Bolu merkezinde birçok otel ve motel bulunmaktadır. İsterseniz kalmak için bunları değerlendirebilirsiniz. Yedigöller’e maalesef ne Bolu merkezinden ne de başka bir yerden toplu ulaşım aracı bulunmamaktadır. Bu nedenle 3 alternatif yol vardır. Bir tur yada organizasyon ile beraber gidebilirsiniz, özel araç ile gidebilirsiniz veya maceraperest bir yapınız varsa otostop çekebilirsiniz.

Yedigöller‘de yemek sorunu kısmen vardır. Yedigöller’de yemeniz gereken birşey varsa o da alabalıktır. Burada özel alabalık çiftlikleri vardır. Bu güzel doğanın içinde dikkatli bir şekilde mangalda alabalık yapabilirsiniz. Ayrıca gölleri gezerken dinlenme amaçlı ve aperatif atıştırmalıklar içeren 2-3 tane kafe bulunmaktadır. Tost, köfte ekmek, sandviç, gofret gibi atıştırmalıklar ile çay, kahve, soğuk içecek satışları yapılmaktadır. Eğer gece konaklamalı kalmayı planlıyorsanız yanınıza orada yemek için birşeyler almanızı tavsiye ederiz. Bolca tahta masa ve ocak bulunmaktadır. Akşamları karanlık bastırmaya yakın saatlerde kafeteryalarda kapanmaktadır.

Yedigöller’in birçok yerinde toplu tuvalet alanları bulunmaktadır. Bakımları yapılmaktadır. Genel olarak temiz olduklarını söyleyebiliriz. Fakat, peçete – ıslak mendil gibi ihtiyaçlarınızı yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Muğla’nın Serin Vahası Yuvarlak Çay başlıklı makalemizde yuvarlak çay, yuvarlak çay nerede ve yuvarlakçay nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın