Hatay ilinin doğal güzellikler açısından muhteşem atmosfere sahip yerlerinden birisi Yayladağı’dır. Yayladağı Hatay ilinin 15 ilçesinden birisidir. İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı 56 km kadardır. İlçeye gitmek için kendi özel aracınızı kullanabileceğiniz gibi şehir merkezindeki dolmuşlarla da Yayladağı’na kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Yayladağı Hatay İlinin Doğa Cenneti -Gezi Rehberi
Hatay Yayladağı

Yayladağı’nın eski adı aslında Ordu’dur. Ülkemizde Ordu ili bulunduğu için karışıklığı önlemek adına ilçeye Yayladağı ismi verilmiştir. Yayladağı ilçesi Hatay ilinin en güney bölgesinde bulunmaktadır.  Sadece Hatay ilinin değil aynı zamanda ülkemizin de en güneyinde yer alan bir bölgemizdir. Suriye sınırına yakın bulunmaktadır. Bölge en çok göç veren ekonomik açıdan en geri bölgelerimizden birisidir aynı zamanda.

Yayladağı Gezilecek Yerler

Hatay ilimizin ekonomik açıdan fakir ancak kültürel ve doğal güzellikler açısından zengin diyebileceğimiz yerlerinden birisi olan Yayladağı gezilecek yerler listesinde şu yerler bulunmaktadır;

Kasımbey Camii

Yayladağı Hatay İlinin Doğa Cenneti -Gezi Rehberi
Kasımbey Camii

Abbasiler zamanında ilçeye Kasım Bey isminde birisi bırakılmıştır. Kasım Bey bölgede bulunduğu zaman içinde ilçede önemli eserler yaptırmıştır Kendi adıyla cami ve köprü bırakan Kasım Beyin yaptırdığı yapılar günümüzde hala varlığını devam ettirmektedir.

Barlaham Manastarı

Yayladağı Hatay İlinin Doğa Cenneti -Gezi Rehberi
Barlaham Manastarı

Barlaham Manastırı ilçenin kültürel açıdan ziyaret edilebil yerlerinden birisidir. Keldağ üzerinde manastır inşa edilmiştir. Manastırı görmek için gitmek isteyenlerin zorluk çekeceklerini önceden belirtmemizde fayda vardır. Manastırı görmek için yaya olarak birkaç saat yürümek zorundasınız. Manastırı görmek için dağa çıktığınızda karşınıza muhteşem bir manzara çıkacaktır. Bu büyüleyici atmosfer size yol boyu süren tüm yorgunluğunuzu unutturacaktır. Muhteşem güzellikteki manzarası ve tarihsel dokusuyla sizleri etkisi altında bırakan manastır hakkında kısa bilgiler vermek gerekirse; Barlaham adında biri gelerek buradaki Zeus heykelini yıkmış ve kilise yaptırmıştır. Kilise daha sonra 526 yılındaki depremde yerle bir olur. Sonra kilise tekrar inşa edilir. 13. Yüzyılda ise tek başına bırakılır. Kilise sonradan restore edilmemiştir. Kilise o zamanlardan kalma doğal haliyle günümüze kadar gelmiştir. Burayı ziyaret edenler buranın manevi dokusundan çok doğal ve muhteşem güzelliğini keşfetmek için burayı ziyaret etmektedirler. Siz de Yayladağı’nda doğal ve enfes bir atmosferle karşılaşmak istiyorsanız meşakkatli dağ yolculuğuna çıkmak için hazırlıklarınızı yapabilirsiniz.

Kasımbey Köprüsü

Yayladağı Hatay İlinin Doğa Cenneti -Gezi Rehberi
Kasımbey Köprüsü

Kasımbey camisi gibi Kasım Bey köprüsü de Kasım Bey tarafından yapılmış ve adını almıştır.

Kasımbey köprüsü ve camisi dışında ilçede de Roma dönemine ait kilise kalıntısı da vardır. Bu kilisede çocukları olmayanlar Aslan Dede denilen ziyaret yerlerine giderler. İsteyen kişiler Yayladağı’na geldiklerinde burasını da ziyaret listelerine ekleyebilirler. Burada Tekeleme denilen buraya özgü yemek yapılmaktadır. Buraya geldiğinizde bu meşhur lezzetin tadına bakabilirsiniz. Tekeleme yemeği dışında ağıza yapışmayan lokumlarda burasının önemli lezzetlerindendir. Bu lokumlardan burada istediğiniz kadar kendiniz yeyip tadabileceğiniz gibi buradan ayrılırken hediyelik olarak sevdiklerinize ya da dostlarınıza ikramlık da götürebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Reyhanlı Türkiye'de bir ilçe başlıklı makalemizde reyhanlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: kasımbey köprüsü fotoğrafları

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın