Dünyanın en gözde turistik merkezlerinden bir tanesi olan Kıbrıs’taki her yıl binlerce turistin akınına uğruyor, demek isterdik. Ancak ne yazık ki öyle değil. 60 ve 70’li yılların bu turizm merkezi şu anda yalnızlığa terk edilmiş durumda.

Kapalı Maraş Bölgesi, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra tamamen kapanan ve NATO askerleri tarafından korunan bir bölge. Burası harekattan önce özellikle Avrupalı turistler için bir numaralı turizm merkezlerinden bir tanesiydi. Burada bulunan teknolojik imkanlar ve lüks yaşam standartları zenginleri her zaman cezbetti. Öyle ki pek çok teknoloji yenilik henüz Avrupa’da bile yokken burada kullanılıyordu. Bunların en başında ise otomatik çamaşır makineleri ve renkli televizyonlar gelmekteydi.

Yasaklı Tarih: Kapalı Maraş

Boş Oda Bulmak İmkansızdı

Kapalı Maraş ’ta bulunan otellerdeki yatak kapasitesi bütün Kıbrıs’ın yatak kapasitesinin yüzde 80’lik kısmını karşılıyordu. Yaz aylarında buradaki otellerde yer bulabilmek neredeyse imkansızdı. İngiltere Kraliyet Ailesine ait bir otelde burada bulunuyordu. Kraliçe ve kraliyet ailesi mensuplarının sık sık buraya gelip tatil yaptıkları da bilinmekte.

Yasaklı Tarih: Kapalı Maraş

Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası tarafsız bölge ilan edilen Maraş, o günden beri kaderine terk edilmiş durumda. Burada bulunan insanlar arkalarına bile bakmadan bütün her şeylerini bırakıp bölgeden kaçmışlar. Günümüzde buraya giriş çıkışlar tamamen yasak. Görevli NATO askerlerinin çektikleri fotoğraflar ise sosyal medyada zaman zaman paylaşılmakta. Geçmişte burada yaşayanlar için bu bölgenin tekrar açılması en çok arzulanan şey.

Yasaklı Tarih: Kapalı Maraş

Yasaklı Tarih: Kapalı Maraş

Bir önceki yazımız olan Paris’in Simgesi Eyfel Kulesi başlıklı makalemizde Eiffel Kulesi ne zaman yapıldı?, Eyfel Kulesi ve Eyfel Kulesi ve Paris hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın