’da gezilecek yerler arasında dünyaca ünlü Yürüyen Köşk ve farklı kıtalardan getirilen bitkilerle süslenen Karaca Arboretumu gibi turistik gezi noktaları yer almaktadır. Küçük olmasına karşın Türkiye’nin en popüler şehirlerinden biri olan liste halinde yazımızda yer almaktadır. Tarihi milattan önceye dayanan kentin suları şifalı ve doğal güzellikleri oldukça büyüleyici. İşte denilince akla gelen en güzel 5 Yer!

Yalova’da Gezilecek Yerler Nereleri?

Yalova’da Gezilecek Yerler 1| Karaca Arboretumu

TEMA Vakfı’nın kurucusu Hayrettin Karaca tarafından 1980’de kurulan canlı ağaç müzesi merkeze 5 km uzaklıktadır. Ülkemizin ilk özel Arboretumu olma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 7000 değişik bitki türünü bir arada barındıran Karaca Arboretumu’nda Acer, Quercus, Picea, Magnolia, Prunus, Betula ve Pinus cinslerine ait önemli kültür formları yer almaktadır. Rehber eşliğinde gezilen müze her gün sabah 10 ila akşamüstü 5 arasında ziyarete açıktır.

Yalova’da gezilecek yerler listesinin en ilgi çekici Arboretumun en önemli etkinlikleri ise üniversitelere staj imkanı sunmak, ülkemizdeki botanik bahçelerine bitki materyali sağlamak ve dünyanın birçok yerinde bulunan Arboretum ile tohum değişimi yapmaktır.

Yalova’da Gezilecek Yerler Nereleri?

Yalova’da Gezilecek Yerler 2 |Yürüyen Köşk

Millet Çiftliği sınırlarındaki Yürüyen Köşk Atatürk’ün arzusuyla yaptırılmıştır. Yalova’da gezilecek yerler içerisinde hikayesiyle dikkat çeken bu köşkün yapım tarihi ise 1929’dur. Köşkün hemen yanındaki çınar ağacı, 1930 yılında yapının duvarlarına ve çatısına değmeye başlıyor. Bunun üzerine görevliler Mustafa Kemal Atatürk’ten dalın kesilmesi için izin istiyor. Atatürk ise çınar ağacının kesilmemesi için raylar yardımıyla köşkün biraz ileri alınmasını söylüyor.

Ray sistemiyle bina biraz ileri alındığı için ağaç kesilmekten kurtuluyor ve o gün bu gündür yapının adı Yürüyen Köşk olarak kalıyor. Yalova gezilecek yerlerden biri olan köşk, 2006’da il belediyesi tarafından onarılarak müzeye çevrildi ve halka açık hizmet vermeye başladı.

Yalova’da Gezilecek Yerler Nereleri?

Yalova’da Gezilecek Yerler 3 |Termal Kaplıcaları

Yalova Termal Kaplıcaları, yaklaşık 40 asır önce doğa olaylarının gerçekleşmesi sonucu oluşmuştur. Ülkemizdeki “şifa turizmi” sektörünün öncü merkezlerinden biridir. Aynı zamanda altın madalya sahibi olan tek Türk kaplıcasıdır. Yalova’ya 12 kilometre uzaklıktaki konumu ve sularının kaliteli içilebilir olması sebebiyle dünyada ün yapmış bir yerdir. Bu nedenle Yalova’da gezilecek yerler deyince ilk akla gelen mekanlardan biridir.

İlk hamam Bizans İmp. Constantinus tarafından inşa ettirilmiştir. Köşkler ve yeni banyo olarak anılan yapılar ise Sultan Abdülmecid zamanında yaptırılmış. İçerisinde yürüyüş parkuru, hamam, spor salonu ve banyoların bulunduğu Yalova Termal Kaplıcaları arkeolojik ve tarihi sit alanı olarak korunuyor. İdaresi ise Sağlık Bakanlığı’nda.

Yalova’da Gezilecek Yerler Nereleri?

Yalova’da Gezilecek Yerler 4 | Sudüşen Şelalesi

Kentin doğa harikalarından biri olan Sudüşen Şelalesi’de Yalova’da gezilecek yerler arasında. Yeşilin her tonunu gözlemleyebileceğiniz ormanlık alanla çevrili şelale, akıntı sebebiyle yüzmeye elverişli değil. Fakat Samanlı Dağları’nın arasındaki bu doğa harikası yerde bisiklet turlarına katılabilir, kamp yapabilir, piknik alanlarından yararlanabilir ya da yürüyüşler düzenleyebilirsiniz.

Yalova’da Gezilecek Yerler Nereleri?

Yalova’da Gezilecek Yerler 5 | Kara Kilise

Kara Kilise, Bizanslılar döneminde kiliseye çevrilmiştir. Ondan önce Romalılara ait bir su yapısı olarak inşa ettirilmiştir. Yalova’da gezilecek yerler tarihi yapılar içerisinde binanın yönü ilgi çekicidir. Batı kiliseleri genellikle doğu yönünde yapılmaktadır. Çünkü Süryani mimarisinde İsa’nın doğudan geri döneceğine inanılmakta ve bütün kiliseler bu yöne doğru inşa edilmektedir.

Yalova gezilecek yerler listesindeki Kara Kilise ise kuzey-güney yönündedir. Çiftlik Köy ilçe sınırlarındaki bölgede su kemeri parçaları ve antik liman kalıntıları da görülmektedir.

Yalova’ya Yakın Gezilecek Yerler

Yalova’da gezilecek yerler dışında hem yakın, hem de büyük bir ilçe keşfetmek istiyorsanız Çınarcık’a mutlaka uğramalısınız. Kimiryalılar, Romalılar ve Frigyalılar’ın izlerini taşıyan bu tarihi yer, il merkezi dışındaki en büyük ilçedir. Bizans zamanında adı KİO olarak anılmaktaydı. Çünkü KİO’nun anlamı temiz havası olan kenttir. Özellikle hafta sonlarında kalabalıklaşan Çınarcık’a iki üç günlük geziler düzenleyebilirsiniz. Erik yaylası ve Esenköy gibi doğa harikası alanlar Çınarcık’ta görülmesi gereken yerler arasında.

Gezginseniz Antalya Gezilecek Yerler rehberimize de mutlaka göz atmalısınız. Bu yazıda Antalya merkez, Kemer ve Manavgat’ta görmeniz gereken doğa harikalarını sizlerle paylaştık…

Bir önceki yazımız olan Antalya Gezilecek Yerler | Turistik Gezi başlıklı makalemizde Antalya gezilecek yerler, Antalya gezilecek yerler Kemer ve Antalya gezilecek yerler Manavgat hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın