Plovdiv bize hiç yabancı olmayan şehirlerden bir tanesi. Öyle ki pek çok kişi burayı Türklerin koymuş olduğu isim olan Filibe olarak telaffuz eder. Plovdiv şehri tam tamına 4000 yıllık bir geçmişse sahip olan tarihi eserleriyle ünlü bir şehir.

Üzerinde pek çok medeniyet kurulmuş şehir, son olarak Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde kalmış. Şehir bu bakımdan mimari anlamda da bize yakın izler taşımakta. Bulgaristan’da yaşayanlar burasının adının Türkler tarafından Filibe olarak kullanıldığını biliyorlar. Bu bakımdan da bu ismi duyduklarında pek hoş karşılamıyorlar. Burası Bulgaristan’ın Sofya’dan sonraki ikinci büyük şehri. Şehirde bulunan eserler dolayısıyla da ülkenin kültür başkenti olarak biliniyor.

Tanıdık Mimarisi İle Plovdiv Şehri

Plovdiv Gezilecek Yerler

Old Town yani Türkçe’ye çevirdiğimizde eski kasaba olarak adlandırılan bölgede oldukça fazla tarihi yapı mevcut. Taşlı dar sokaklar, ahşap konaklar burayı adeta bir Safranbolu’ya benzetmiş. Buraya gelenler bu anlamda kesinlikle yadırgamayacaklardır. Plovdiv şehri son derece küçük bir şehir olduğu için kısa sürede şehirdeki tüm tarihi eserleri gezip görmek mümkün.

Tanıdık Mimarisi İle Plovdiv Şehri

Plovdiv şehri içerisinden gezilebilecek yerlerin başında Roman Stadium olarak adlandırılan yapı var. Burası bir anfi tiyatro. Yaklaşık 2000 kişilik kapasitesi olan bu tiyatro da büyük de bir sahne bulunuyor. Bu tiyatro günümüzde halen aktif olarak kullanılmakta. Osmanlı döneminden kalan bir başka eser ise Hüdavendigar Camii. 1367 yılında burada bulunan bir kilisenin yerine yaptırılmış. Çeşitli depremlerde hasar gören camii pek çok defa restorasyondan geçmiş. Cami ile ilgili olarak zaman zaman Bulgaristan hükumeti ile sorunlar da yaşanmakta.

Plovdiv şehri sokaklarında gezerken elbette taşlı yollar ve konaklar insanların dikkatini çekiyor. Bu mimariyi görmek için sadece şehirde bir gezinti yapmanız yeterli. Zaten küçük bir şehir olduğu için mimariyi izlerken ne kadar yol yürüdüğünüzü dahi anlamıyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Antalya'da Orman Kampı Yerleri başlıklı makalemizde Antalya kamp yapılacak yerler, Antalya'da nerelerde kamp yapılır ve Antalya'da Orman kampı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın