Polonya’nın güneybatısında bulunan Wroclaw, Polonya dendiğinde pek çok kişinin aklına gelmeyen şehirlerden bir tanesi. Şehir, özellikle orta çağdan ve yakın dönem Nazi Almanya’sından kalan renkli yapılarıyla bilinmekte.

Wroclaw’a geldiğinizde ilginizi çekecek olan ilk şey buranın mimarisi olacaktır. Neredeyse şehirde binaların tamamına yakını tarihi binalardan oluşmakta. Bazıları restore edilip daha modern bir görünüme kavuşmuşsa da bundan çok daha fazlası hala ilk günkü haliyle durmakta. Şehirde Polonyalılarla birlikte Çek ve Almanlar da yaşamakta. Bunun en büyük sebebi ise şehrin uzun yıllar boyunca bu üç ülke arasında el değiştirmesi ve her değişimde bu ülkelerin buraya kendi halklarını yerleştirmeleri olmuştur.

Wroclaw Gezi Rehberi

Gezilecek Yerler

Wroclaw her ne kadar karasal iklimin hüküm sürdüğü bir yer olsa da burada kış aylarında bile sıcaklık makul seviyelerdedir. Yıl içinde sürekli olarak yağış görüldüğü için seyahate çıkarken hazırlıklı olmakta fayda var. Buraya geldiğinizde gezebileceğiniz pek çok yer var. Bu yerlerin çoğu elbette ki tarihi mekanlar. Tuz Meydanı, Wroclaw Çeşmesi, Cetennial Hall, Wiezienna ve son olarak da şehirde bulunan hayvanat bahçesi ilginizi çekebilecek yerler arasında. Şehirde bulunan market alanı diğer Avrupa şehirlerindekilere kıyasla oldukça büyük. Bu alanda her an gösteri yapan sanatçıları görmek mümkün.

Wroclaw Gezi Rehberi

Ülkemizden Wroclaw’a gitmek isteyenler maddi olarak yüksek uçak biletleri ile karşılaşabilirler. Bunun sebebi de buraya ülkemizden yapılan direkt uçak seferlerinin oldukça sınırlı olması. Bunun yerine Berlin’e giderek buradan Wroclaw ’a geçilebilir. Berlin’den Wroclaw’a saat başı otobüs seferleri düzenlenmekte. Yaklaşık 3 saat 45 dakika süren bu yolculuğun kişi başı fiyatı ise 35 Euro.

Wroclaw Gezi Rehberi

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan başlıklı makalemizde Vatikan nerede, Vatikan'da gezilecek yerler ve Vatikan'daki müzeler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın