Amerika’nın Washington kentinde bulunan dünya üzerinde şimdiye kadar yaşamış ve halen yaşamaya devam eden hayvanları konu almış bir müze. Burası dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında en üst sıralarda yer almakta. Müzeyi 2017 yılı içerisinde tam 7,1 Milyon kişi ziyaret etti.

Hayvanlara merakı olanlar ve hayvanların milyonlarca yıl önce nasıl göründüklerini merak edenler için Ulusal Doğa Tarihi Müzesi oldukça ilginç bir müze durumunda. Amerika’nın çeşitli bölgelerinden çıkarılmış dinozorlara ait kemikler bu müzede en çok ilgi gören eserlerden. Dinozorlara ait belirli kemikler olduğu gibi bazı dinozorların komple iskeletleri yine burada sergileniyor. Bazı dinozorların iskeletleri ölçü alınarak birebir ölçülerde hazırlanan balmumu dinozor heykelleri de burada sergilenmekte.

Washington Ulusal Doğa Tarihi Müzesi

Denizlerde Yaşamış Dev Yaratıklar

Ulusal Doğa Tarihi Müzesi sadece kara canlıları değil, milyonlarca yıl önce denizlerde yaşamış canlılara ait kalıntılar da içeriyor. Bu kalıntılardan en çok ilgi çeken ise milyonlarca yıl önce denizlerde yaşadığı bilinen ve günümüz katil balinaları ile aynı boyutta olan dev ıstakoz kalıntıları. Zaman zaman 30 metreyi bulan bu dev ıstakoz kalıntıları da müzede en çok ilgi gören eserler arasında.

Washington Ulusal Doğa Tarihi Müzesi

Geçmişte pek çok Hollywood filmine de konu olmuş olan Ulusal Doğa Tarihi Müzesi bu sebeple her dönem özellikle öğrencilerin ve çocukların ilgisini çeken bir müze konumunda. Çocukların en çok rağbet gösterdikleri eserler ise genellikle devasa boyutlarda olan hayvan figürleri.

Washington Ulusal Doğa Tarihi Müzesi

Bir önceki yazımız olan New York Metropolitan Sanat Müzesi başlıklı makalemizde Metropolitan sanat müzesi nerede? ve Metropolitan sanat müzesinde bulunan eserler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Hayatımda gördüğüm en büyük müzeydi, hiç bu kadar fazla hayvanı bu kadar gerçekçi bir şekilde görmemiştim.

  2. Fırsatınız washington a düşerse gideceğiniz ilk yerlerin başında alsın ulusal doğa parkı, burada hayatınızda görmediğiniz, yeni öğreneceğiniz bir çok şey var.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın