Balkanlar Avrupa Kıtasında bulunmaktadır. Balkan ülkeleri Avrupa kıtasının Güney doğu tarafında yer almaktadır Ayrıca İtalya, Balkanlar’ın doğusunda kalmaktadır. Yine bunun gibi Balkan ülkeleri Türkiye’nin batısında ve kuzeybatısında konumlanmıştır. Balkanlar ismi, ülkelerin bulunduğu konumda çok eski tarihlerden beri var olan Balkan dağlarından ismini almaktadır. Balkan ülkeleri denildiğinde bu ülkeler turistlerin çoğunluğu tarafından ilgi çekmektedir ve  Balkan ülkeleri oldukça rağbet görmektedir. Balkanlardaki bazı ülkelere vize ile giriş yapabildiğiniz gibi bazılarında ise vize gerekmeden turunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Balkan ülkeleri egzotik yapısı ve vize konusundaki esnekliği nedeniyle tüm turistlerin ilgisini çekmektedir.  Bu nedenle Balkan ülkelerine senelik olarak oldukça büyük miktarda turist girişi gerçekleşmektedir.

Vizesiz Balkan Ülkeleri
Balkanlar

Vizesiz ve vize ile gidebileceğiniz Balkan ülkeleri hangileridir?

Vizesiz Balkan Ülkeleri
Balkanlar

Günümüzde Balkan ülkeleri  öncelikli olarak vizesiz olması nedeniyle oldukça sık tercih edilen gezi lokasyonları arasında yerini almaktadır. Bunun yanında aslında vizesiz giriş yapılabilmesi büyük bir avantaj olmasına rağmen Balkan ülkeleri kişilerin gezip görülecekler listesinde mutlaka yerini alması gereken ülkeler arasındadır. Balkan ülkelerinden bazıları vizesiz giriş yapabilmenize olanak verirken, bazı Balkan ülkelerine gidebilmek için vize sahibi olmanız gerekmektedir. Vizesiz Balkan ülkeleri sayılacak olur ise: , Karadağ, , Arnavutluk, Bosna Hersek ve Sırbistan vizesiz giriş yapabileceğiniz Balkan ülkeleri arasında sayılabilmektedir. Vize sahibi olup da giriş yapabilmenizin mümkün olduğu Balkan ülkeleri arasında ise Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan sayılabilir. Bu ülkelere giriş yapabilmeniz için Schengen vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. Schengen vizesi sahibi olduğunuz takdirde; Bulgaristan Hırvatistan ve Yunanistan’ı da Balkan turu gezinize ekleyip tüm Balkan ülkelerini kapsayan bir gezi ile Balkanlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Balkanlar’ın Vizesiz Olarak Görülecek Yerleri Neresidir?

    

Balkanlar Turizm açısından oldukça verimli bir bölgede yer almaktadır. Vizesiz Balkan ülkeleri özellikle; yılbaşı tatillerinde, sömestr tatilleri bayram tatilleri veya hafta sonu tatillerinde oldukça sık olarak tercih edilmektedir. Balkan ülkelerine gitmeye karar vermeden önce gidilecek zamanı, mevsim şartlarını, gidilecek zaman dilimini ve gidilmek, özellikle görülmek istenen yerlerin konumlarını ele alarak titizlikle inceleyerek tatil planı gerçekleştirilmelidir. Tatil gerçekleştirilirken belirlenen zaman diliminde en verimli olacak şekilde birbirine yakın konumda konumlanmış olan Balkan ülkelerine nasıl ulaşılabileceği hesaplanarak belirlenen süre içerisinde en verimli şekilde gezinin gerçekleşeceği şekilde program ayarlanmalıdır. Böylelikle Balkan ülkelerinde vizesiz olarak görülecek yerler en verimli şekilde gezilerek gezi tamamlanacaktır. Arnavutluk’ta şehri ve Vlora şehri gezip görülecek yerler arasında sayılabilir.

Vizesiz Balkan Ülkeleri
Tiran

Tiran şehri gezip görenler tarafından çok rağbet görmediği için tura Tiran şehrini es geçip yalnızca Vlora şehri eklenebilir. Kosova’da ise Priştina şehri gezilip görülmeye değer bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer Makedonya’yı gezip görmek isterseniz Makedonya’da Ohrid Üsküp şehirleri de turistler tarafından rağbet gören şehirler arasında yer almaktadır ve gezilip görülecekler listesine  eklenebilir. yine Bunlar gibi karadağ’da Balkan ülkeleri arasında en çok rağbet gören ülkelerin başında gelmektedir. Hatta bu nedenle Karadağ’a gerçekleşen seferler diğer Balkan ülkelerindeki uçak biletlerine nazaran daha pahalıdır. Bu nedenle Karadağ ülkesine gitmeden önce doğru adımlar atarak uygun bilet fiyatlarını yakalayıp buraya tatile gelmek doğru bir davranış biçimi olacaktır. Belgrad şehri, turistler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Bu nedenle Sırbistan Ülkesi de Balkan ülkeleri arasında turistler tarafından oldukça tercih edilmektedir ve Balkan ülkelerinde gidilecekler listesine mutlaka eklenmelidir. Yine Sırbistan gibi Bosna Hersek de Balkan ülkelerinde mutlaka görülmesi gereken ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle Mostar şehri ve burada yer alan Mostar Köprüsü mutlaka görülmelidir.

 

Balkanlar’ın Vizeli Olarak Görülecek Yerleri Neresidir?

 

Önceden de bahsettiğimiz gibi vizesiz Balkan ülkeleri turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Bunun yanında Balkan ülkelerinden vize ile ulaşım sağlayabileceğiniz Bulgaristan, Hırvatistan ve Yunanistan da Balkan ülkeleri arasında oldukça ön plana çıkmaktadır. Hırvatistan’da Zadar, Zagreb, Split, Dubrovnik gezilip görülmesi gereken şehirler olarak sıralanabilir. Dublin Balkan ülkeleri arasında ticaret açısından önemli bir konumu vardır ve Eski tarihlerde venedikli Mimarlar tarafından inşaatta Yapılan bu şehir oldukça güzel bir mimariye sahiptir Fakat Balkan savaşlarında aldığı hasarlarla şehrin bir kısmı zarar görmüştür UNESCO tarafından Bu nedenle koruma altına alınmış ve restore edilmiştir.  geziye gitmeden önce nerede kalacağınıza dair aklınızda soru işaretleri varsa öncesinde otel rezervasyon yaptırmak veya daha küçük bütçeler ayırdıysanız pansiyonlarla önceden görüşmek doğru bir harekettir. Böylece gezi esnasında oluşabilecek tatlı sürprizlerden uzaklaşarak keyifli bir gezi geçirmeniz mümkündür. Yine bunun gibi Yunanistan da vizeli olarak görebileceğiniz, fakat mutlaka görmeniz gereken yerler arasında gelmektedir. Yunanistan oldukça güzel bir ülkedir. Özellikle Atina akropolisi görmeniz gereken yerler arasında gelmektedir. Buraya giderek eşsiz mimarinin tadını çıkarıp, tarihin derinliklerine da alabilirsiniz.

Balkanlar’ın Mutlaka Seyahat Edilmesi Gereken Bölgeleri Nerelerdir?

Vizesiz Balkan Ülkeleri
Kosova

Yine vizesiz Balkan ülkeleri hakkında daha detaylı konuşmaya devam edecek olursak; daha önce de bahsettiğimiz gibi, Balkanlarda vizesiz olarak giriş yapabileceğimiz ülkeler: Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Kosova, Makedonya ve Karadağ olarak karşımıza çıkar. Öncelikle Makedonya’dan bahsedecek olursak, Makedonya yaklaşık 7000 kişilik nüfusu ile küçük bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.  Makedonya‘da gezilip görülecek yerlerden bahsedecek olursak Üsküp şehrinde bulunan ve kentin simgesi olarak görülen 13 Kemerli Taş Köprü ve Türk çarşısı gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Yine Üsküp şehrindeki gece hayatı da turistler tarafından şehrin tercih edilmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Yine Struga, Bitola, Mavrovo şehirleri Makedonya’ya gidip de görünmeden dönülmemesi gereken şehirler arasında yer almaktadır.

 

Karadağ ise, dünyaca ünlü Dalmaçya kıyılarının yer aldığı ülkedir. bu ülke Körfez kıyılarına sahiptir oldukça dağlık arazileri bulunmaktadır. Burada da mimari açıdan gezilip görülmesi gereken birçok tarihi eser bulunmaktadır. Bu tarihi eserlerin bulunduğu şehirlerden bahsedecek olursak Budva, Kotor, Tivat bunlar arasında sayılabilir. Kotor şehri etkileyici mimarisi ve doğal özellikleri nedeniyle UNESCO dünya mirası listesinde yer almaktadır. Bu nedenle mutlaka gezilip görülmelidir. Buraya gidilmek isteniyorsa özellikle şubat ayında gidilmesi tercih edilmelidir. Çünkü şehrin koruyucu Azizi adına yüzyıllardan beri düzenlenen geleneksel kutlama gerçekleşmektedir. Yine ağustos aylarında düzenlenen yaz karnavalı da eğer Kotora gidilmek isteniyor ise denk getirip görülmesi gereken bir karnaval olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Vizesiz gidilebilecek Balkan ülkelerinden Kosova’da gezilip görülmesi gereken yerlerden kısaca bahsetmek gerekirse; burada oldukça çeşitli diller konuşulmaktadır. Kosova zamanında Türklerle de anılmıştır. Burada Osmanlı tarihinden kalma birçok tarihi eser bulunmaktadır. Bunlar arasında ibadethaneler de bulunmaktadır.  Hatta bu ibadethaneler hala günümüzde kullanılmaktadır. Çoğu Balkan Ülkesi gibi burası da savaştan izler taşımaktadır. Başlıca şehirleri arasında Priştine ve Pritzen yer almaktadır. Buralarda oldukça güzel tarihi eserler bulunmaktadır. Bunun yanında eğlence yerleri de ünlüdür. Balkan turlarında seçilmeden mutlaka gidilmesi gereken ülkeler arasında Kosova da yer almaktadır. Kosova Ülkesi sahip olduğu şehirler ve sessizliği ile ün salmıştır. Birçok Balkan Ülkesi gibi burada da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Bu nedenle geziye gitmeden önce para dönüştürümünü gerçekleştirip yola çıkmak yerinde olacaktır. Böylece ülkede yaşanacak olası sorunlardan kurtularak sağlıklı bir gemi geçirilecektir. yine Biz de size olarak ulaşım sağlanabilecek şehirlerden Arnavutluk’tan kısaca bahsetmek gerekirse; burada Oldukça çeşitli in kökenleri bulunmaktadır Bu durum bölgenin tarihi eserlerine de yansımıştır bölgedeki tarihi ve mimari eserlerin dokusunda bu mezheplerin izleri bulunmaktadır Bu bölgede farklı dini kökenlere sahip insanlar arasında evlilik oldukça yaygındır Yine burada da birçok Balkan ülkesinde bulunan UNESCO Dünya Mirası listesi içerisinde Arnavutluk’un güney bölgesinde yer alan Gjirokastra sahip olduğu eşsiz mimariye sahip tarihi eserleri ile yer almaktadır. Bu bölge de bu nedenle kesinlikle gezilip görülmesi gereken, kişilerin hazırladığı balkan turlarında yerini alması gereken bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, Bosna Hersek ve özellikle de sahip olduğu şehirlerden Mostar Balkanlar’a gidildiğinde kesinlikle görülmesi gereken şehirler arasında yer almaktadır.

 

Bosna Hersek’te uzun süre komünizm etkisi varlığını sürdürmüştür. burada yine bahsettiğimiz gibi Mostar Köprüsü mutlaka gezilip görülmesi gereken tarihi eserler arasında yer almaktadır. Bunun yanında Poçitel köyü, Kravitse şelalesi, Bosna piramitleri, Una nehri ve  Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü gezilip görülmesi gereken tarihi eserler arasında yer almaktadır. Böyle derin bir tarihe sahip şehirlerin ve ülkelerin mutlaka gezilip görülmesi burada yaşamış ve yaşayan kültürler hakkında bilgi edinilmesi kişinin ufkunu genişlettiği gibi, dünyaya olan bakış açısını da değiştirecektir. Bu nedenle Balkan turları oldukça değerlidir. Balkan ülkelerinin Türkiye’ye yakınlığı dolayısı ile yanı başımızda yatan bu tarihi değerlere olabildiğince sahip çıkmak gerekmektedir. Kısa tatiller veya boş vakitler hatta hafta sonları kaçamakları ile Balkan kültürü hakkında bilgi sahibi olunabilir, buradaki tarihi ve kültürel güzellikler görülebilir, eşsiz doğasına tanık olunabilir.

Vizesiz Balkan Ülkeleri
Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü

Balkan ülkelerine düzenlenen turlar yardımı ile ulaşım sağlayabileceği gibi kendi imkanlarıyla da gidebilmektedir tur aracılığı ile gidildiğinde neredeyse her şey bu turlar tarafından düşünülmektedir. Bunun yanında kişi kendisi Balkan turuna gitmek isterse gidiş dönüş süresinde Özgür olacaktır, kalacak yerleri kendi seçebilecektir. Pansiyon veya otelleri bu konuda tercih edebilecektir. Kişinin Balkan turuna ne şekilde gerçekleştirmek istediği tamamen kendi özgür kararına bağlıdır. Tüm bunların yanında Balkan ülkeleri mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Bodrum Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Bodrum Deniz Müzesi, Bodrum Hamamı ve Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın