nedir? nasıl alınır?

Vize nedir? Vize nasıl alınır?
Mensubu olunan ülkeden, farklı bir ülkeye herhangi bir amaçla gitmek isteyen kişinin ilk edinmesi gereken şey pasaporttur. Pasaport alındıktan sonra, gidilmesi düşünülen ülkenin vize isteyip istemediği araştırılmalıdır. Söz konusu ülke vize talep etmediği takdirde seyahat sadece pasaport ile yapılabilmektedir. Gidilecek ülkenin vize talep ettiği durumlarda ise kişinin o ülkeden vize talep etmesi gerekmektedir. Peki nedir bu vize?
Vize; ülkelerin kendilerinden “görece düşük seviyede” olduğunu düşündükleri ülkelere karşı uyguladıkları “seyahat izin belgesidir” diyebiliriz. Özellikle ekonomik açıdan daha müreffeh ülkeler, ekonomik açıdan daha fakir ülkelerin vatandaşlarını vize uygulamasına tâbi tutmaktadırlar. Bu uygulamanın amacı; zengin ülkelerin, nispeten daha fakir ülke vatandaşlarını kalıcı olarak ülkelerine kabul etmek istememeleridir. Diğer ülke vatandaşlarının ülkelerine yalnızca turist olarak gelmelerini ve belirli bir süre kaldıktan sonra geri dönmelerini zorunlu tutmaktadırlar.

 

Vize nedir? Vize nasıl alınır?

Vize Nasıl Alınır?
Gidilmek istenilen ülkenin vize talep etmesi durumunda gerekli şartlar sağlanırsa, vize alımı çok da zor bir süreç değildir. Burada temel nokta, gidilmek istenilen ülkeye tabiri caizse kendinizin “zararsız” olduğunuzu ispat etmeniz gerekmekte. Zira bütün devletler hem vatandaşlarının can ve mal güvenliğini tam anlamıyla sağlamak istiyorlar, hem de ülkelerine girecek yabancıları kontrol altında tutarak sosyal dokularının bozulmasını engellemek istiyorlar.
Vize uygulayan devletler, kendilerine başvuran şahsın ülkelerine geliş amacını sorgulamaktadırlar. Bu kapsamda kişiden vatandaşı olduğu ülkedeki adli sicil kaydı ve sağlık güvencesi özellikle talep edilmektedir. Ayrıca kişi öğrenci ise öğrenciliğini ispatlayan belge ibraz etmelidir. İş hayatında olan vatandaşların ise gelir belgelerini yahut banka hesap dökümlerini söz konusu ülkenin büyükelçiliğine teslim etmesi gerekmektedir.
Tüm bunlara ek olarak gidilecek ülkede konuşulan dil ya da evrensel dil olan İngilizce asgari düzeyde bilinmelidir. Ayrıca işsiz bir vatandaşın vize alma ihtimalinin imkansıza yakın olduğu unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Bodrum' un Mavi Bayraklı Plajları başlıklı makalemizde Kargıcak Koyu, Pekismet ve Sarnıç Bitez hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın