Türkiye dışında bir ülkeye giriş yapabilmeniz için gerekli olan izne vize adı verilir. Vize alma süreci, yurt dışı seyahatlerinin önündeki en büyük engeldir. Seyahat özgürlüğü temel insan hakkı olsa da, devletler ülkelerine giriş yapacak olan yabancıları seçme hakkına da sahipler.

Daha önce hiç vize başvurusu yapmadıysanız vize nerreden alınır, vize alabilmek için yapılması gerekenler nelerdir gibi konular hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Vize alabilmek ilk olarak pasaport almak durumundasınız.

Vize nereden temin edilir?

 • Çoğu ülke ülkemiz vatandaşlarından vize talep ediyor. Vizeler, seyahat edeceğiniz ülkenin;
 • Başkonsolosluğundan veya konsolosluğundan
 • Büyükelçiliğinin Konsolosluk Bölümünden
 • Bazı ülkelerin Fahri Konsoloslukları aracılığıyla vize verebiliyorlar.

Uluslarası kurallara göre vize başvurunuzu, ikametinizin olduğu yerden yapmanız doğru olan. Ülkemizde gideceğiniz ülkenin birden çok konsolosluğu bulunuyorsa, vize başvurunuzu size en yakın olan temsilciliğe yapabilirsiniz. Bu konu hakkındaki detayları konsolosluğun sitesinden öğrenin veya telefon ile bilgi alın.

Vize Nasıl Alınır? 2018

Yurt dışı turlarını satan şirketler de vize işlemlerini yerine yapabiliyor. Turizm şirketlerinin haricinde sadece vize alma konusunda uzman şirketler de bulunuyor.

Vize alırken gereken belgeler

Vize başvurusu yaparken, hangi nedenle vize istediğinizi belirleyip, onunla iligli makamla görüşebilmek için randevu almalısınız. Vize başvurusunda talep edilen belgeler seyahatinizin amacına, başvuranın pasaportuna göre farklılık gösterebiliyor.

Seyahat amacınıza göre talep edeceğiniz vize için istenen belgeler şu şekilde; son 6 ayda çekilmiş beyaz fonu bulunan biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, vize başvurunuzu eksiksiz doldurup, kendi imzanızı kullanmanız gerekiyor. Uçak ve otel rezervasyonlarınızın, pasaportunuzun en az 6 ay süreli ve yeterince boş sayfası olduğundan da emin olmalısınız.

Maddi olanaklarınızın olduğununuzu belirten belgeler; varsa gideceğiniz ülkeden gelen davet belgesi, çalışan kişiler için; üç aylık maaş bordrosu, 3 aylık SGK Hizmet Dökümü, SKG İşe giriş bildirgesi, kaşe ve imzalı iş yeri belgesi talep ediliyor.

Vize Nasıl Alınır? 2018

Vize alabilmek zor mu?

İlk olarak çalışmakta olan birinin, iş yerinden alacağı bilgileri eksiksiz bir şekilde toplaması gerekiyor. Çalıştığınız firma kurumsal ve uzun süredir orada çalışıyorsanız vize alma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. Çalıştığınız firma bilinen bir yer değilse, evraklarınızı kesinlikle büyük bir titizliklikle hazırlamanız gerekiyor. Tapu, araba ruhtası ve düzenli para hareketlerinin olduğu bir hesap cüzdan fotokopisi cize işlemlerinizi basitleştirecektir.

Yeterli belgeniz bulunmuyorsa vize almanız zor olacaktır. Bankada yeteri kadar parası olmayanların Schengen vizesi alması neredeyse imkansız.

Yolculuğunuzu yapabilecek kadar ekonomik olanaklarınızın olduğunu belgelemek zorundasınız. Sizin ve bakmanız gereken kişilerin hayatlarını idame ettirecek düzenli gelirleri yoksa, potansiyel göçmen olarak görüleceğiniz için vize alma şansınız düşüktür. Gereken şartları sağlamıyorsanız, boş yere başvuru yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Vize ücretleri ne kadar?

Vize ücreti, başvuruyu yapan kişinin vatandaşı olduğu ülke ve kişinin yaşına, gitmeyi talep ettiği ülkeye göre değişir. Schengen vize ücreti 60 euro, buna ek olarak aracı kurumlar olan VFS ve iDATA hizmet ücreti olarak 29 euro talep etmektedir.

Vize Nasıl Alınır? 2018

Vize almak ne kadar sürüyor?

Konsolosluklar randevu ile çalıştıklarından dolayı önceden telefon üzerinden randevu almanız gerekiyor. Aracı firmalarla vize veren ülkelere başvuru yapıyorsanız, yine randevu almanız gerekecek. Kimi zamanlarda randevu almanız dahi iki haftayı bulabilir. Tatil ve bayramlarda bu süreler çok daha uzun olur. Önceden başvurmanızı tavsiye ederiz.

Başvurusu sonrasında turist vizesi almanız 2-15 gün arası, birini ziyaret etmek için yurtdışına çıkıyorsanız vizeniz 14 gün içerisinde çıkacaktır. Schengen vizesi de 5-15 gün aralığında temin edilebiliyor.

Bir önceki yazımız olan Dünya Harikası Mitoloji - Mısır başlıklı makalemizde keops, mısır gezi ve mısır gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

 1. I see you don’t monetize neyerdenegokte.com, don’t waste your traffic, you can earn extra cash every month with
  new monetization method. This is the best adsense
  alternative for any type of website (they approve all websites), for more
  details simply search in gooogle: murgrabia’s tools

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın