Avrupa’ nın bir kısmı üzerinde hala hakimiyeti bulunan ülkelerimizden bir tanesi de Avusturya’ dır. Avusturya dediğimizde aklımıza ilk gelen şey kuşkusuz ki olmakta. yapısı gereği saraylarının ihtişamı ile ziyaretçilerine bir nevi görsel şölen yaşatmakta. Bu yazımızda sizlere ’ da gezebilecek yerleri sunmaktayız. Haydi başlayalım.
Hofburg Sarayı
Rotamızın ilk durağı Hofburg sarayı şimdilerde bir kısmı saray müzesi olarak kullanılmakta olan Hofburg sarayı imparatorluk döneminde faaliyet göstermekte olan bir kışlık saraydır. Sarayın bir kısmı müze olarak kullanılırken diğer kısımları ise Viyana Belediyesi ve Viyana Parlementosu olarak kullanılmakta. Hofburg Sarayı’ nda Gümüş Koleksiyonu bulunmaktadır. Gümüş koleksiyonu içerisinde altın yemek takımları, porselenler ve benzeri gümüş ve altın karışımı müzelik ürünler bulunmaktadır.

Viyana' da gezilecek yerler

Belvedere Sarayı
Viyana’ nın merkezinde bulunan ve konum olarak Hofburg Sarayından çıktığınızda yakın konumda yer alan Bevdere Sarayı Prens Eugen Savoy’ a hediye edilmek amacıyla yaptırılmıştır. Saray Yukarı Beldeve ve Aşağı Beldeve olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki sarayında arasında birbirinden güzel Belvedere bahçeleri bulunmaktadır.

Viyana' da gezilecek yerler

Schonbrunn Sarayı
1400 odalı olan bu saray Fransızlara ait olan Versailles Sarayı’ nı örnek alınarak yapılmıştır. Her ne kadar sarayın dış cephesi ruhsuz bir görünüme sahip olsa da iç kısmı tüm ihtişamı ile adeta Viyana’ nın yıldızı gibi şaşasını ön plana çıkarmakta.
Saray içerisinde döneme ait kıyafetler ize bezenen balmumu heykelleri yer almaktadır. Saray’ ın en etkileyici yanı prensin eşi Maria Theresa’ nın anısına yaptırdığı odadır. Siyah mermerler ile kaplanan bu oda ölümün tüm gerçekçiliğini bir nevi gözler önüne sermekte. Saray içerisinde aynı zamanda Çocuk müzesi, İmparatorluk Saray Araçları Müzesi, Palm House ve Hayvanat Bahçesi bulunmaktadır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İstanbul’ da Şişenin Dibine Vuracağınız En Şık Meyhaneler başlıklı makalemizde istanbul ve meyhane hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın