Kopenhag günümüzün her yönüyle gelişmiş şehirlerinden bir tanesidir. Gerek tarihi, gerek mimarisi, gerekse insanlarıyla her zaman için buraya daha önce gitmemiş insanlarda bir merak uyandırır. Kopenhag’ın kasvetli havası da insanların ilgisini çekmektedir.

Vikingler Diyarı Kopenhag

Kopenhag, geçmişte pek çok savaşa tanık olmuş bir şehir. Bunun en önemli sebebi ise tarihin bütün dönemlerinde imparatorlukların buraya sahip olmak istemelerdir. Bu topraklarda hüküm süren Vikingler tarihin büyük bir döneminde burayı ellerinde tutmak için çaba sarf etmişlerdir. Savaşlar sırasında yıkılan binalar Danimarkalılar tarafından ısrarla ve eskisinden çok da güzel tasarımlarla yeniden yapılmıştır.

Vikingler Diyarı Kopenhag

Kopenhag, Vikingler tarafından ufak bir balıkçı kasabası olarak kurulur. Ancak İsveç’le olan ticaret ağının tam ortasında olması sebebiyle kasaba gitgide gelişir ve bir şehre dönüşür. Kopenhag’ın kelime anlamı da Danca’da ticaret merkezi anlamına gelmektedir. Deniz taşımacılığının önde gelen şirketleri burada kurulmuştur. Buna karşın İsveç tarafında da Malmö şehri aynı şekilde ufak bir balıkçı kasabasından büyük bir ticaret şehrine dönüşmüştür.

Vikingler Diyarı Kopenhag

Kopenhag’ın en büyük simgesi Nyhav’dır. Buraya geldiğinizde karşınıza yan yana dizilmiş farklı renklerde binalar çıkacaktır. Limandan sık sık vapur turları düzenlenmektedir. Vapurla gezinti yapmak isteyenler vapur saatini limanda bulunan kafelerde kahve içerek bekleyebilirler.

Vikingler Diyarı Kopenhag

Kopenhag’a gelmişken dünyanın en çok ziyaretçi çeken tema parkı olan Tivoli Bahçelerine de uğramadan geçmek olmaz. Burası kendine özgü pek çok özelliğe sahip bir tema parkıdır. Hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap eden parkla ilgili de pek çok rivayet bulunmakta. Walt Disney’in Disneyland fikrini bu parktan aldığı söylenmektedir. Aynı 1914 yılında yapılan ve dünyanın en büyük roller coasterı olan Rutschebanen de burada bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Dünya Üzerindeki En Ucuz Tatil Yapılacak Yerler başlıklı makalemizde Dünya üzerinde ucuz tatil yapılacak yerler, Ucuz tatil nerelerde yapılır? ve Ucuz yurtdışı tatili hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın