Doğal güzellikleri ile dolup taşan ülkemizde batı kesimler Ege olduğu kadar Doğu Anadolu bölgesi de son derece doğal güzelliklere sahip konumlardan bir tanesidir. Van gezilecek yerlerden, Konaklama önerilerine, ulaşımdan damak zevkine kadar bir çok ayrıntıyı sizlerle paylaşmaktayız.

Van Gezilecek Yerler

Van Kalesi

Tuşpa’ dan görünen ve kütle halinde bir taştan oluşan Van Kalesi Van Gölü kıyısında kurulmuştur. Merkeze 5 km uzaklıkta bulunan kale kayalıklar üzerine inşa edilmiştir. Yapının uzunluğu ise ortalama 1800 m civarındadır. Bu tür yapılanmalar genellikle Türkiye İran sınırı arasında veya Ermenistan bölgesinde rastlanmaktadır. Genellikle bu tür yapılanmalar yamaçlarda ve kayalıklarda yapılandırılmıştır. Genel kavramda yabancı ordulara karşı önlem alınması amacıyla yapılandırılmış olup bu sayede beldedeki kontrol sağlanmaya çalışılır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda yapılan harabelerin Orta Çağ’ da yapıldığı bilinmektedir.

Van Gezilecek Yerler

Akdamar Adası

Van’ a gidip de görmeden gelmemeniz gereken bir yerde Akdamar Adası’ dır. Van Gölü’ nün en büyük adası olan ada içerisinde Ermeniler tarafından yapılmış bir de kilise bulunmaktadır. Akdamar Adası’ nın yüz ölçümü ortalama olarak 70 bin olarak belirlenmiştir. Akdamar Adası’ na gitmişken onun yanı sıra Hurkan Köprüsü, Zernek Kalesi, Erçek Gölü, Van Kalesi ve Ayanis Kalesini de ziyaret edebilirsiniz.

Muradiye Şelalesi

Hem dinlenip hem de keyifli bir zaman geçirmek isteyenler için birebir alternatif olan Muradiye Şelalesi Van’ a yakın olan şehirler tarafından çokça ziyaret edilmekte olan bölgelerden bir tanesidir. Yazın piknik yapmak ve serinlemek adına Muradiye Şelalesini ziyaret edebilirsiniz. Van Muradiye bölgesi için tam bir tabiat harikası deyimini kullanmak doğru olacaktır. Son zamanlarda özellikle de turistlerin yoğun ilgisine maruz kalan şelalenin yakın konumlarında alabalık tesislerine gidebilirsiniz.

Van Gezilecek Yerler

Şeytan Köprüsü

Bendi Mahi Çayı’ nda yer alan Şeytan Köprüsü bir nevi doğa harikası niteliğindedir. Zengin bir tarihi barındıran Şeytan Köprüsü XIII. yy da yapılmıştır. İlhanlı Hükümdarı tarafından yapılmıştır. İki kaya üzerine yapılmış olan bu köprü gün geçtikçe sağlamlığını korumakta olup kullanıma devam edilmekte olan köprülerden biridir. Köprü heybetli bir görünüme sahiptir.

Van Yedi Kilise

Varagavank Ermeni Manastırı olarak bilinen veyahut Varak Surp Haç Manastırı olarak bilinen bölgenin en iyi ve en bilindik manastırı Van Yedi Kilise olmakta. Yukarı Bakraçlı köyünde bulunmakta olan manastır bir Ermeni manastırıdır. Tarihi ve dini yapı birleşimi olan Van Yedi Kilise’ sinin tamamı Warak Wak Manastırı olarak bilinmektedir. İki grup halinde olan beş kilisede jamatun, kütüphane ve birde çan kulesi bulunmaktadır.

Manastırda bulunan kiliselerden en eski yapıda olanı ise St. Sophia kilisesi olmakta. 8. yy da inşa edilen bu kilise kuzey duvarına bitişik şekilde inşa edilmiş olup yıkık yapılı olan ve St. John Kilisesi ile

Van Gezilecek Yerler

bitişik olmaktadır. İkinci grubunda ise Kutsal Meryem Ana Kilisesi bulunmaktadır. Merkezi planlı yapıda olan kilisenin kubbesi yıkılmıştır.

Başkale ilçesinde bulunan Vanadokya doğal oluşumların yanı sıra birden fazla tünel ve mağara bulunmaktadır. Yağan yağmurlar sonucunda oluşan vede metrelerce uzunlukta olan tüneller Kapadokya’ da bulunan yapıtlara benzediği için bu beldeye Vanadokya adını vermekteyiz. Özellikle de yaz mevsiminde beldeye çok sayıda yerli ve yabancı turist akın etmektedir.

Hurkan Köprüsü

Tarihi yapılanmalar olarak zengin kalıntıların yer aldığı alanlardan bir tanesi de Hurkan Köprüsü’ dür. Doğal güzellikleri ile donatılmış olan Hurkan Köprüsü yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Mimari görüntüsüyle Hurkan Köprüsünü ziyaret edebilir ve buranın yakınında bulunan Çatak Suyu’ nu ziyaret edebilirsiniz.

 

Van Gezilecek Yerler

Van’ da Ne Yemeli

Daha çok bölgesel koşullarında ön plana çıktığı ilimizde et, süt ve süt ürünleri tüketilmektedir. Tarih öncesinden günümüze kadar birden fazla medeniyetliğe ev sahipliği yapan ilimiz yöresel lezzetleri ile de göz doldurmaktadır. Van kahvaltısının özellikle herkesçe bilindiğini ve meşhur olduğunu belirtmek isteriz. Bunun sebebi ise kahvaltılık ürünlerin çeşitliliğinden kaynaklıdır. Kahvaltılık alanında farklı ve yöresel otlu peynirden cacığa kadar geniş bir sunum mevcuttur.

Van’ da özellikle denenmesi gereken yemek ise deniz ürünü sevenler için inci kefali ile tandırda pişirilmekte olan tandır balığı olmakta. Bunun yanı sıra ise yöresel lezzetler grubundan uşgun ekşilisi, sengeser, kurut aşı, kurut köftesi, ayran aşı, murtuğa ve benzeri lezzetleri sıralayabiliriz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Mersin'de Nereler Gezilir başlıklı makalemizde mersin hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Merhabalar, öncelikle bu güzel bilgiler için teşekkür ederim. Lakin değinmeden geçemeyeceğim bir kaç şey mevcut. Siteniz çok sade ve çok şık duruyor, bu güzelliği reklamlarla bozmamanızı tavsiye ederim. Hem siteniz sade, hem yayınlamış olduğunuz makale akıcı ve doyurucu. Bu yolda başarılarınızın devamını dilerim r10.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın