Ucuz tayyare bileti bulma, tayyare bileti kampanyalarını yakalama yeteneği sık seyahat eden gezginlerin uzmanlık alanlarından birisi. Çünkü seyahat etmeyi seviyoruz ve bunun için bir servet ödemeyi istemiyoruz. Bugün tayyare bileti ücretleri seyahatimizin aka bir bölümünü kapsıyor. Uygun tayyare bileti bulma yeteneğimizi geliştirirsek eğer, seyahat bütçesini hafifletip, tatil, eğlence ve aktiviteye daha fazla bütçe ayırabiliriz.

Birçok okuyucu nasıl ucuza uçak bileti bulacağını dair sorular soruyor ve hatta bazıları hiç bir araştırma yapmadan fiyatları öğrenmek için bana soruyor, mail atıyor. Böyle bir yazıyı hazırlama referans gösterme açısından koşul olmuştu.

Ucuz tayyare bileti bulma talih ya da fazla da olağanüstü bir kabiliyet gerektirmiyor. Bu doğru zamanda doğru yerlerde aramayı bilme meselesi. Bunun için birkaç esas kuralı akılda tutmak yeterli. Ben tekrar de bir fazla detaya değinmek istiyorum.

Ucuz Tayyare Bileti Bulma Yolları Konusunda 10 İpucu

1. Seyahat Tarihlerinizi Esnek Tutun

Uçak bileti fiyatları, haftanın günlerine ve gidilecek döneme bağlı olarak değişiyor. Birçok şahıs tatile Yılbaşı, Noel, Kurban ve Şeker Bayramı gibi dönemlerde çıkmayı tercih ediyor. Bu dönemlerde tayyare biletlerinin daha yüksek olduğunu unutmayalım. şayet uçuş tarihlerinizi esnek tutamıyorsanız, bu aka ihtimalle daha pahalı uçacaksınız anlamına geliyor. Bu yüzden sadece belli tarihlere odaklanıp, o tarihler için bilet aramayın.

Uygun Uçak Bileti Bulmak İçin İpuçları

Sabah oldukça erken veya gece geç saatlerdeki uçuşların daha ekonomik olacağını da unutmayalım. şayet havalimanından otel bul veya eve ulaşımın pratik ve sorunsuz olacağını düşünüyorsanız bu saatleri tercih edin. Havayolu firmalarının kampanyalarını takip edin ve ucuz tayyare bileti sunan bir kampanya yakaladığınızda bileti kapın ve seyahatinizi o tarihte yapın. Kimimiz bu kadar esnek olmayabilir, ama eminim esnek olanlarımız mutlaka vardır.

2. Biletinizi Fiyatların En Müsait Olduğu Zamanlarda Alın

Hafta ortası uçmak, hafta sonu uçmaya göre daha ucuzdur, çünkü bir çoğumuz hafta sonu bir yerlere gitmeyi tercih ediyoruz. Uzmanlar hafta ortası uçmanın % 10 kadar tasarruf sağlayacağını söylüyor. En müsait bilet bulmak için bakacağımız gün Çarşamba ve Perşembe öğleden sonrası; bunu Salı ve Cumartesi günleri izliyor.

Ülke içi uçuşlarda en müsait fiyatları yakalama dönemi 21 gün öncesi. Bu dönemdeki fiyatlar ortalama eder %8 daha ucuz. Son 2 haftada bilet fiyatları ortalama fiyatlara göre %5 artıyor, son hafta ise bu nispet 0’a çıkıyor.

Uygun Uçak Bileti Bulmak İçin İpuçları

Uluslararası bilet fiyatlarında, mahalli uçuşlar kadar dalgalanma olmuyor. Seyahat tarihinden 34 gün öncesindeki fiyatlar, 6 ay öncesindeki fiyatlara göre %4 daha düşük

Seyahatin 28 gün öncesine kadar bilet fiyatları derhal derhal aynı. Seyahatten 18-28 gün önceki fiyatlar en müsait fiyatlardır

Uygun Uçak Bileti Bulmak İçin İpuçları

3. Biletinizi Erken Alın

Özellikle yoğun seyahat dönemlerde, rezervasyonunuzu geç yaparsanız bu size pahalıya mal olabilir. En müsait fiyatlı tayyare biletini bulmak için, bütün destinasyonlar göz önünde bulundurulduğunda, ortalama 27 hafta önceden aramaya başlamak gerekiyor. Erken rezervasyon yapmayı ne yazık ki hala öğrenemedik. Geç rezervasyon nedeniyle Türklerin W’si en müsait fiyatları kaçırıyor.

Uçak bileti fiyatları genellikle son 2 haftada füze gibi yukarı fırlıyor. Bu tarihten evvel ve 3 ila 6 ay öncesinden bilet aramaya başlayın. Müsait fiyatı yakaladığınızda kaçırmayın.

 

4. Biletinizi Geç Alın

Havayolları firmaları uçaklarını doldurmak isterler elbet. Öngörülen zamanda hedeflenen bilet satış ve doluluk oranlarına ulaşamazlarsa derhal daha düşük fiyatlı bilet kampanyaları başlatırlar.

 

Havayolları firmaları son dakika fırsatları düzenleyip, eposta listelerindeki üyelerine duyurur. şayet güzergâh ve tarihlerde esnek iseniz, son dakika fırsatlarından faydalanmak için biletinizi geç alabilirsiniz.

5. Alternatif Havayolları veya Havayolu Firmaları ile Uçun

Bugün derhal derhal her aka şehirde neredeyse ikinci bir havalimanı var. Düşük bütçeli firmaların tercih ettiği bu havalimanlarından uçmak genellikle daha ucuz. Gidilecek destinasyonda böylesi havalimanları varsa tercih edilebilir. Sabiha Gökçen buna bir örnektir. Örneğin AirAsia, Asya’daki düşük bütçeli havalimanlarını kullandığından kimi 30TL’ye bile bilet bulabilmek mümkün.

6. Alternatif Rotalar Deneyin

Görmek istediğiniz pahalı bir şehire, pahalı bir tayyare bileti alarak uçacağınıza, nereye kampanya ve varsa oraya uçun. Skyscanner.com ve Kayak uygulamalarını kullanarak “tüm destinasyonlar” seçeneği ile en ucuz eder veren destinasyonları bulun ve oraya uçun.

Uygun Uçak Bileti Bulmak İçin İpuçları

Ünlü turistik destinasyonlar sadece tayyare biletleri açısından değil, öbür seyahat giderleri bakımından da pahalıdır. Rotalarınızı farklı yerlere yönlendirin.

7. Havayollarının Mail Listelerine Kaydolun

En ucuz kampanyalı tayyare bilet fiyatları için hep tetikte olun. Promosyon uygulanan koltuk sayısı genellikle fazla az olduğundan çabuk etmek gerekiyor. Kampanyalardan erken haberdar olmak için havayolu ve bilet satışı yapan web sitelerinin e-posta listelerine kaydolun. İlginizi çeken bir destinasyona dair promosyonlu uçuşlar duyurulduğunda gecikmeden biletlerinizi alın. Aynı şekilde havayolu firmalarının sosyal medya hesaplarını takip edin. Kimi kampanyalar ilk önce/sadece Facebook veya Twitter hesaplarından duyurulur.

8. Farklı Havayollarından Tek Cihet Bilet Bakın

Genellikle gidiş-dönüş bileti almak ucuza gelir. öbür yandan farklı havayolu firmalarından tek cihet gidiş ve dönüş almak kimi daha ucuzdur. Bir fazla tayyare bileti arama uygulaması bunu bizler için yapabiliyor, deneyin. Rekabetin fazla yüksek olduğu destinasyonlarda bunu bilhassa aklınızda tutun.

Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları, uzun süren resmi tatillerin başlaması ile beraber tatil için Türkiye’ye gelir. Bu ülkelerden gelen ve çoğunlukla Türk yolcuları taşıyan charter uçaklar, dönüşte yeterli sayıda yolcu bulamazlar ve bu nedenle bu dönemlerde ucuz tayyare bileti bulmak fazla daha kolaylaşır. Yaz döneminde Dalaman veya Antalya’dan Avrupa’ya bilet baktığınızda ne demek istediğimi anlarsınız.

9. Tayyare Bileti Arama Motorlarını Deneyin

İnstagram takipte kalın

Havayolu firmalarının sayfalarına girip tek tek fiyatları karşılaştıracağınıza, tüm tayyare biletleri için en hesaplı karşılaştırmaları sunan tayyare bileti arama motorlarını deneyin. Özellikle fazla başarılı mobil uygulamalar ile her an her yerde bilet aramak mümkün.

Uluslararası tayyare bileti arama hizmeti verenler arasında; Amerika için ucuz bilet arıyorsanız Expedia veya Orbitz, Avrupa için ise Momondo veya Skyscanner gayet iyi arama sonuçları veriyor.

Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz tayyare bileti bulmak için, android tayyare bileti uygulamaları ile tayyare biletinizi anında alabiliyorsunuz. Yurtiçi ucuz tayyare bileti fiyatları bulmak için iPhone veya Android tabletimdeki genellikle yerli uygulamaları kullanmayı tercih ediyorum. Obilet.com bunlardan birisi.

10. Mil Programlarına Dahil Olun

Hemen herkesin cebinde kredi kartı var. Harcadığınız her kuruşu mil biriktiren kartlarıyla yapın. Ağustos 2012’de, 2 sene süren gezime başladığımda, THY Business Class ile Bangkok’a uçmuştum ve bu tek cihet biletimi millerle almıştım.

Bunun dışında bir fazla yere millerle uçtum. Her türlü harcamada mutlaka mil biriktiren kredi kartımı kullanıyordum. Kimi mil programı uygulayan Bankalar, dönemsel olarak bazı destinasyonlar için yarı sayıda mille uçmanız için kampanyalar yaparlar; kaçırmayın.

Özetle; uçak bileti fiyatları hep takibinizde olsun; ucuz tayyare bileti kampanyaları ile promosyonlu bilet yakaladığınızda hızlı karar verin; en müsait tayyare bileti bulmak için teknolojiyi kullanın. Mobil uygulamalarla artık kolayca bilet alabiliyoruz; bilet araması yaparken kullandığınız web tarayıcının geçmişini silmeyi unutmayın!

Türkiye’nin online bilet karşılaştırma sitesin’den firsatlar, en ucuz uçak bileti ve  uygun fiyatlarla uçak bileti satın alıp seyahat etmek isteyenlere, kıyaslamalı uçak bileti fiyatları Biletbayi‘de.

Gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışı en ucuz tayyare bileti bulma yolları konusunda sizin önerilerinizi de duymak isterim.

Bir önceki yazımız olan Anamur Nereler Gezilir başlıklı makalemizde anamur ve mersin hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Merhabalar , bilgilendirmeniz için teşekkür ederim yazınızı okudum biletbayi.com adresinden dediğiniz gibi sorgulama yapmadım diğer sitelere göre çok çok ucuz umarım diğer siteler gibi sonradan pahalı bilet satmazlar 🙂

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın