’da Gezilecek Yerler
Son zaman ünü çoğalan bu eğlenceli ilçede uygulanabilecek şeylerikuşkusuz bir çırpıda keşfetmek olası değildir fakat kısıtlı zamanı olan gezginlere Urla gezi kılavuzu yazısının bir düşünce vereceğine eminim.
1. Klazomenai
Urla’da Gezilecek Yerler
MÖ 180’li senelerden MS 5.
yy’a kadar yerleşimin devam ettiği antik kentlerden biri olup, şu lâhzakazılar alanda devam etmektedir.
Bulgular ile birlikte bu antik şehrin arazisinin bir bölümünün Gülbahçe olarak isimlendirilen mahalleye ilişkin bulunduğu, kalıntılardan birbölümünün ise Karantina Adası’nda yer aldığı söylenmektedir.
O devreye ilişkin bulunduğu söylenen zeytinyağı fabrikası kalıntıları daalanda yürütülen arkeolojik çalışmalar yönünden ehemmiyetlidir.
2. Karantina Adası

Urla’da Gezilecek Yerler
Dünyadaki tescilli 3 Karantina Adası’ndan bir tanesi olan ve Helenistik-Roma döneminde ehemmiyet kazanan bir ada olup Osmanlı dönemindedışalım dışalım limanı olarak kullanılmış, gelen gemilerin dışarıdan getirebilecekleri hastalıklara karşı tedbir emelli günlerce bu adada karantinaya alınması gerekmiştir.
1950’li senelere kadar prosedürünü devam ettiren adada, 1955seneninde Karantina Hastanesi yapılmış, ardından bir müddet Kemik Hastanesi olarak sarfedilen bina, 2014 senesine kadar da Urla Devlet Hastanesi olarak kullanılmıştır.
3. Sanat Sokağı

Urla gezi rehberinde dile getirmemiz lüzumlenen bu en ünlü sokağındatespit edilen çoğu işletme içersinde Urla kelimesini barındıransözcüklerle hizmet anlayışlarını vurgulamaktadırlar; OnUrla, HuzUrla, GurUrla, gibi.
Urla merkezde, bilhassa Sanat Sokağı’nda gezinirken tabii yapısını kaybetmemiş binalara rastlarsınız.
Urla son günlerde turistik yönden ismini çokça duyurmuş olsa da kışın burada yaşamakta olan ciddi bir nüfusu olması nedeniyle hayat kış aylarında da burada kaldığı yerden devam etmektedir ve birçoğuarmağanlık eşya dükkanı veyahut butik otel ve cafe olarak değerlendirilen bu işletmeler yaz kış genellikle konuklar içersindeaçıktır.
Tam manasıyla etraf ve hayvan arkadaşı olan bu kaza, hem her sokak başına işlek dostlarımız içersinde su ve yemek koyan insanları hattakentin bütün sokaklarında karşınıza gelecek çöp kutularını rengarenk boyayan belediyesi ile başka çoğu turistik il ve kazadan değişiktir.
4. Park Kave
Urla meydanda henüz evvel tespit edilen beton yapı yıkılıp adına yeşillikler arasında külüstür köy kahvelerini yansıtan ve tarihi doku göz önünde bulundurularak inşa edilen Park Kave’de bir yorgunluk kahvesi içmenizi tavsiye ederim.

Urla’da Gezilecek Yerler
5. Açıkhava Sineması
Yaka Mahallesi’nde Kemal Ergün’ün liderlik ettiği Açıkhava sineması projesi kapsamında her Cumartesi 21.00’da değişik bir film sunumu ile Urla halkına nostaljik saatler yaşatılmaktadır.
6. Malgaca Piyasası ve Arasta

Evliya Çelebi’nin Seyahatname’de övgüyle bahsetmiş bulunduğu ve yan yana tespit edilen bu yüzyıllık çarşılar geçmişte Urla halkının hem alış veriş gerçekleştireceği hatta arkadaş sohbetlerini sürdürdükleri mekanlar iken teknoloji ve süratli hayatın dominant bulunduğu son zamanlarda dahi bu ananesi olduğu kadar sürdürdükleri bir yerdir.
Kasaptan kuyumcuya, manavdan katmerciye, terziden berbere bütünihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bu iki çarşıda yazın meydana atılmışküçücük tabure ve sandalyelerde dinlenip çayınızı yudumlarken esnaflaEklendi edebilirsiniz.

7. Urla Bağ Yolu
Türkiye’nin Toscanası olarak isimlendirilen ve 5 adet şarap işletmesininbulunduğu bu güzergâh şarap severler içersinde eğlenceli bir tatiltecrübesi yaratacaktır.
Bağ yolunda tespit edilen MMG Şarapçılık, Urla Şarapçılık, Urla Bağevi, Mozaik Şarapçılık, Urlice Şarapçılık genellikle aile işletmeleri oluprestoranlarında yemeğinizle birlikte, ecnebi ve mahalli üzümlerdenuygulanan şarapları deneyebileceğiniz gibi, birçoğunda bu şaraplarınfiyatsız tadına bakmanız da olasıdır.
8. Bademler Köyü

Urla’da Gezilecek Yerler
Susuz Yaz filminin çekimlerine ev sahipliği yapmış, Tahtacı Köyüşeklinde de malum bu ekstrem köyün adı orada yetiştirilen badem ağaçları hasebiyle henüz ardından Bademler olarak değiştirilmiştir.
Camisi olmayan, hijyenikliği ile ünlü ve 1930’lardan itibaren tiyatro oyunlarının sergilendiği bu köyde her köşe başı bir sanat galerisi dersekmübalağalı olmaz zira köyde 76 senelik bir kütüphane, Türkiye’nin ilk Oyuncak Müzesi ve Bademler Tiyatrosu yer almaktadır.
Eğer edebiyat, felsefe ve tiyatroya değin sohbete aç iseniz, Urla’ya 9 km.
uzaklıktaki bu köyü ziyarete gelmenizi şiddetle öneririm.
9. Plaj

Çeşmealtı Mavi Plaj, Devlet Demiryolları Kampı plajı, Demircili Koyu Plajı, Yağcılar’da tespit edilen Altın Köyü Plajı, Urla- İçmeler Plajı, İskele’de tespit edilen mavi bayraklı Kum Denizi Plajı bilhassa makulmaliyetli olmaları ve yakınlarında tespit edilen kafeler vasıtası ilegünübirlik denize girmek isteyen tatilcilerin sık sık seçenek ettikleri yerler arasındadır.
Urla’da Alışveriş

Pazarı ve festivalleri ile meşhur olan Urla’da, Urla gezi kılavuzu yazısına girmeyi hak etmiş ve ilk ziyaret faktörüz lüzumlenen yerlerden biri Urla Sanat Sokağı’dır.
Son dönemde uygulanan restorasyonlar vasıtası ile birçok dükkanın ön cephesi otantik çehresini güvene alırken, bu dükkanların arka taraflarına açılan avluları cafe olarak kullanmaları da ilçeye değişik bir hava katmıştır.
Çoğu butik olan bu cafelerde alacağınız soğuk içecekler bilhassa ev yapımı limonataları veyahut tatlıları gününüzü tatlandıracaktır.
Ziyaretiniz hafta bitimine eşit gelirse Cumartesi günleri külüstürTamirhane binasında kurulan Bayan Yapımcı Pazarını, Piyasa günleri ise İskele mahallesindeki Ot Pazarını ziyaret edip, çok muhtelif otlarla (cibes, şevketi bostan, börülce, radika, rezene, turp otu, deniztarağı, vs.) tanışma fırsatınız olabilir.
Yine yapımcı kadınların hazırlamış bulunduğu değişik cinsten reçeller (İncir reçeli, Süt reçeli, Ceviz reçeli gibi), Sakız enginarı, zeytin, zeytinyağı ve zeytinden uygulanan sabun, krem gibi ürünlerin yanındael yapımı armağanlık eşyalar da pazarlarda karşınıza sık sık çıkacaktır.
Her sene Nisan veyahut Mayıs ayında tertip eden Enginar Şenliği veyeniden Ağustos ayında tertip eden Ananesel Bağbozumu festivalinde kurulan stantlarda da benzer ürünleri bulmanız olasıdır.
Yerel kızlara naylon çizme giydirip, üzümlerin ezilmesiyle renklendirilen festivalde, ziyaretçilere üzüm ve üzüm suyu ikram edilir.
Urla’nın sebze ve meyvelerinin en fazla yetiştirildiği köy olan Kuşçular Köyü’nün ünlü Kınalı bamyası da buradan dönmeden almanızlüzumlenen sebzeler arasındadır.
Eğer kitap kurdu iseniz ve tatilinizin olmazsa olmazı kitaplar ise Urlaalan çarşının 2.
Katında tespit edilen ve bazı zamanlar meşhur yazarlara ev sahipliğiyapmış Yel Gülü kitap cafe tam sizin içersinde bir yer diyebilirim.
Gelirinin bir bölümünü sokak hayvanlarına ayıran Enginar Hediyelik’ten alabileceğiniz ufak Urla hediyelikleri de hem uzaktaki arkadaşlarınızıhatta küçücük patileri sevindirecektir.
Urla Festivalleri

Urla gezi kılavuzu yazımızın olmazsa olmazı ise festivallerdir; çünküUrla her mevsim tam bir şenlik alanıdır.
Bir ayağı Özbek köyünde tertip eden Mart Dokuzu Ot Şenliği, Nisan ayında yapılan Urla Enginar Şenliği, Mayıs/Haziran ayında tertip edenve temalı şenlik olarak isimlendirilen Barbaros Oyuk (Korkuluk) Şenliği, Temmuz ayında Toprak Sahne Tiyatro Şenliği, Ağustos ayında tertip eden Bağbozumu Şenlikleri, Eylül ayında tertip eden Nohutalan KavunŞenliği bunlardan yanlızca bazılarıdır.

Urla’da Yeme İçme
Urla, Ege mutfağının en güzel örneklerini bulabileceğiniz nadide yerlerden bir tanesidir.
Gerek sektöründe satılan farklı sebze ve otlar lüzum lokantalardasunulan yemekleri, aklınızın Ege’de kalmasına sebeptir.
izmir urla’da yeme içme
Buraya gelenlerin denemeden dönmemesi lüzumlenen şeyler arasında Beğendik Abi’de yenilebilecek Kabak çiçeği dolması ve Enginar dolması, Malgaca Pazarı’nda tespit edilen küçücük ve salaş bir salonda sunulanUrla katmeri, Keçi Cafe’de yanlızca bağ bozumu döneminde bulabileceğiniz Böle, Özbek mahallesindeki kahvaltı salonlarındayeniden yanlızca Piyasa günleri sunulan Keşkek, İskele tarafındakilokantalarda deneyeceğiniz balık ürünleri ve eşi benzeri olmayanmezeler, yeniden Urla ana cadde üstünde tespit edilen Balıkçım isimliyerde makul ücrete yiyebileceğiniz lezzetli sardalya tavanın yanındahepsi birbirinden taze deniz ürünleri, VOURLA Cafe’de serinlemekiçersinde aldığınız ev yapımı limonatanın yanısıra tadabileceğiniz profiterol var iken henüz beynelmilel tatlar tecrübe etmek dilersenizUrla alan çarşısının ikinci katında tespit edilen EDEM Waffle salonunda Belçika’daki Waffle ile yarışır kıtırlıkta dondurma ile sunulan Waffle tabağı veyahut derhal Kipa’nın yer aldığı meydanın çaprazında tespit edilen Pizzeria Luna Romana’da tadacağınız birbirinden lezzetli İtalyan pizzaları gezinize lezzet katacaktır, bilginize.
Urla’da Ulaşım
Urla gezi kılavuzu yazdığım makaleyi sonlandırmadan evvel Urla’yı ziyaret etmek isteyen konuklar içersinde seçenek ulaşım imkanlarından bahsetmeliyim.
Kara Ulaşımı: Aracınız ile Urla- İzmir merkez (Konak) arası yolcuiçersinde iki yol bulunmaktadır ve tahminen 40 dakikada ulaşmanızolasıdır.
Birincisi Çeşme-İzmir otoyolu üstünden, ikincisi ise külüstür kıyıyolundan Güzelbahçe, Narlıdere, Göztepe üstünden seçenekedebileceğiniz yoldur.
Toplu taşıma kullanacaklar içersinde Urla kaza garından binilen Express Üçkuyular dolmuşları vasıtası ile tahminen 45 dakikada Üçkuyular metro istasyonuna 5 TL ile ulaşmak olası iken Express olmayan dolmuşlarla İskele- Karantina Adası hattı üstünden bir saatlik henüzturistik diyebileceğimiz bir yolculuk ertesi Üçkuyular metro istasyonuna ulaşabilirsiniz.
Üçkuyulardan gerçekleştireceğiniz transfer ile Konak’a ulaşmak epeyrahattır.
Ayrıca yaz aylarında yolcu edeceklere gönül rahatlığıyla aşırı sıcaklarıefkar etmemeleri gerekliliğini söyleyebilirim çünkü metro ve otobüslerde klimalar gayet düzgün çalışmaktadır.
Yine aynı güzergahı takiben Konak’tan Urla’ya dönebilirsiniz.
Urla merkez- Adnan Menderes Hava meydanı arası özel vasıta ile 45 dakika olup, vasıta olmaması halinde havaalanından doğrudan shuttleolanağı bulunmadığı içersinde ya taksi ile tahminen 150 TL seviyesindebir ücret karşılığında veyahut Üçkuyular’a giden belediye otobüslerivasıtasıyla yukarıdaki tanıma tenkit etden Urla’ya ulaşabilirsiniz.
Deniz Ulaşımı: Urla iskeleden Konak iskeleye “Deniz Ulaşımı Geliştirme Projesi” kapsamında şu lâhza içersinde yanlızca hafta sonu ile hudutluvapur seferleri vasıtası ile hem Urla’da yaşayanlar içersinde İzmir merkeze basit ulaşım olanağı hatta turistlere nostaljikbir gezi olanağısunulmuştur.
Deniz kez saatleri ve başka ayrıntılara www.izdeniz.com.tr hesabından ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En Ucuz Tatil başlıklı makalemizde En Ucuz Tatil hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın