Yazın gelmesiyle birlikte başlanan tatil hazırlıkları çoğunlukla Çeşme, Bodrum, Konyaaltı’nda son bulurken siz rotanızı Köyleri olarak belirlemek ister misiniz?

Diğer tatil beldelerine göre oldukça sakin olan Urla köyleri şehirden uzak sakin bir tatil isteyenler için oldukça keyifli bir seçenek olacaktır. Haydi gelin hep birlikte Urla köylerini keşfedelim.

Bademler Köyü

Adını çevresindeki badem ağaçlarından alan Bademler Köyü, Urla köyleri arasında en tanınmış olanlardandır. 1969 yılında açılan Bademler Köy Tiyatrosu, Bademler Köyü’ne tiyatroya sahip ilk köy misyonu kazandırmıştır. Köyün İzmir’in aydın köyü olarak anılmasında bunun da yadsınamaz bir etkisi olduğunu düşünüyoruz.

Pazar günleri kurulan pazarda köylüler kendi yetiştirdikleri ürünleri ve geçim kaynakları olan çiçekleri satarlar.
Urla Köyleri İzmir-Çeşme yolu üzerindeki köye kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi İzmir’den kalkan otobüsleri kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Balıklıova Köyü

Urla’ya 30 kilometre uzaklıkta bulunan Balıklıova Köyü, adından da tahmin edilebileceği gibi bir balıkçı köyü. Oldukça güzel bir plajı olan köy önceleri dağ yamacında kuruluymuş. Depremlerin sıklıkla yaşandığı dönemlerde köy sakinleri, dağdan düşen kayalardan kaçmak için dağ yamaçlarındaki evlerin taşlarını deniz kenarına taşıyarak yeni evler inşa etmişler. Köyün tamamının taşınmasından dolayı dağ yamacında orada yaşam olduğuna dair herhangi bir kalıntıya rastlanmıyor.

Urla Köyleri

Türkiye’nin 5 köy tiyatrosundan bir diğeri gene Urla köylerinden biri olan Balıklıova Köyü’nde bulunuyor. Oldukça sakin yürüyüş ve bisiklet yolları olan, Karaburun yolu üzerinde bulunan köye Uğur Mumcu Kavşağı’ndan geçen minibüslerle ya da özel aracınızla ulaşabilir, pansiyonlarında konaklayabilirsiniz.

Zeytineli Köyü

Urla merkezine en yakın köylerden olan Zeytineli Köyü’de keyifle yüzebileceğiniz Yaz Sahili ve Böğürtlen Koyu Sahili bulunuyor.
Urla Köyleri Oldukça küçük olan bu yerleşim yerine Urla merkezden pazartesi, çarşamba ve cuma günü kalkan dolmuşlarla ya da özel aracınızla ulaşabilirsiniz. Konaklayabileceğiniz biz pansiyon ya da otel bulunmayan bu köye, çadırınızla gidip, yol kenarlarında köylülerin sattığı organik ürünlerden satın alıp hem köy halkının geçimine katkı sağlayıp hem de leziz bir kamp kahvaltısı yapabilirsiniz.

Nohutalan Köyü

Urla-Çeşme yolu üzerinde bulunan, zamanında Rum nüfusunun yoğun olduğu köyde günümüzde Boşnak nüfusu ağırlıkta olsa da Rum köyü kalıntılarını hâlâ görebilmekteyiz.
Köy halkının çoğu geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlıyor. Adından da anlayabileceğimiz gibi köyün tarım alanlarının çoğunda nohut yetiştirilmesiyle beraber kavun da önemli bir tarım ürünü. Öyle ki eylül ayının ilk haftasında köyde Kavun Festivali düzenleniyor.
Urla Köyleri

Siz de Kavun Festivali’ne katılmak ya da yalnızca köyü gezmek isterseniz sabah ve akşam saatlerinde 1’er kez kalkan otobüslerle buraya ulaşabilir, köy muhtarıyla gitmeden önce iletişim kurup, köy halkının evlerinde misafir olabilirsiniz.

Kadıovacık Köyü

Taş evlerle ve ağaçlarla süslü bir meydanı olan Kadıovacık köyü, eski bir Türk köyü olmakla beraber dünyanın en çevreci köyü olma özelliği de taşıyor. Dünya literatürüne karbon ayak izi ölçümünde her sene karbon salınımını azaltarak giren köy, karbondioksit salınımıyla dünyaya verdiğimiz zararı ifade ediyor ve küresel ısınmanın temel sorunlarından birinin karbondioksit salınımı olduğunun altını çiziyor.

Urla Köyleri

Köye girişte mutlaka gözünüze çarpacak değirmenin yarım kalması rivayetlere göre değirmenin inşasında yer alan bir gencin hayatını kaybetmesinden dolayıymış. Genç hayatını kaybedince değirmenin yapımına devam edilmemiş.

Kadıovacık Köyü’ne Urla merkezden kalkan otobüs ve minibüslerle ulaşabilir, yol kenarlarında tezgahlarda satılan organik tarım ürünlerini satın alarak hem köylülerin geçimine katlı sağlayabilir hem de muhteşem lezzetli ürünler yiyerek kendinizi şımartabilirsiniz. Meyve ve sebzelerin dışında zeytinyağı işliğinden zeytinyağı ve köylü kadınların evlerinin avlularında yaptıkları sabunlardan satın alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Safranbolu Gezi Rehberi 2-Kaldığımız Yerden başlıklı makalemizde gezilecek yerler, Safranbolu konaklama ve Safranbolu ulaşım hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: urla köyleri

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın