Umman Gezi Rehberi

Umman Gezi Rehberi

Asya kıtasında yer alan Umman, 4.6 milyon nüfusu ile Arap yarımadasında bulunmaktadır. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen ile komşu Umman, Binbir Gece Masallarındaki Sinbad’ın yaşadığı topraklar olarak bilinir. Lafı fazla uzatmadan masallar ülkesi Umman’da, yerlerin listesini paylaşacağız.

 

Umman Gezi Rehberi

Umman deyince akla ilk uçsuz bucaksız çölleri gelir. Ancak Wadi Shab hariç… Burası yemyeşil bitki örtüsü ve vadileri ile ziyaretçilerine unutulmaz bir görsel şölen sunuyor. Umman seyahatinizde, Wadi Shab’a uğramanızı ve Sink Hole’de yüzmenizi kesinlikle öneririz.

 

Umman Gezi Rehberi

Umman’ın en kalabalık, en büyük ve başkenti olan Maskat’ta bulunan Ghalya Modern Sanat Müzesi’nde çok sayıda sanat galerisi yer alıyor. 2011 senesinin birinci ayında ziyaretçilerine kapılarını açan müzede, yerel kültürlere ait birçok eserde yer almaktadır.

 

Umman Gezi Rehberi

1100 – 1400 yılları arasında Bahla Vahasına, Banu Nabhan kabilesi tarafından yaptırılan kale, 1987 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmıştır. Ancak seneler içinde Bahla Kalesi, epey bir yıprandı ve 1988 ile 2004 seneleri arasında ‘’Tehlike Altındaki Dünya Mirasları Listesi’ne’’ alındı. Kısa bir zaman önce yeniden restore edilen Bahla Kalesi’nin durumu şu an oldukça iyi bir haldedir.

 

Umman Gezi Rehberi

Sur, Umman’ın tarihi bir liman şehridir. Bununla birlikte ülke ekonomisinin ve ticaretinde kalbi burada atmaktadır. Kentin turizm olarak en önemli özelliklerinden birisi de gel-git olayının en net görüldüğü yerlerden biridir. Bu yüzden yılın belli dönemlerinde turist akınına uğramaktadır. Sırf bu yüzden bile bu tarihi kenti ziyaret etmenizi ve yöresel yemeklerini tatmanızı tavsiye ederiz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Libya Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Bingazi, Libya Gezi Rehberi ve Murzuk Kalesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın