Ordu iline bağlı Gölköy ilçesi sınırlarında bulunan krater yapıya sahip 3 gölden en büyüğü ’dür. 1500 metre rakımda büyük bir orman arazisi içerisinde olan göl aynı zamanda ülkemizin en yüksek oksijen oranına sahip bölgelerindendir. Belediye tarafından çevresinde yapılaşmaya izin verilmeyerek doğal yapısı koruma altına alınan Ulugöl Tabiat Parkı içerisinde konaklama için bungalov evler, piknik alanları ve çeşmeler bulunmaktadır. Göl manzarası için birde seyir tepesi mevcut olan bu yer, özellikle hafta sonları kafa dinlemek isteyen, içerisinde göl olan tatil yerleri için araştırma yapan kişilere göre diyebiliriz!

Konaklama ücretleri ve parka giriş ücreti belediye tarafından belirlendiğinden bütçenize uygun olacaktır. Bahar aylarında bitki örtüsünün renk değiştirmesi ile birlikte ortaya çıkan renkler göle ayrı bir güzellik katarken, birçok yerli ve yabancı misafirinde dikkatini çekmektedir.

Ulugöl Sonbaharda Başka Güzel

Alternatifleriyle Birlikte Ulugöl Gezisi

Doğal alabalık ve sazan üretimine başlanılan gölün etrafı Kayın, Kızılağaç, Gürgen ve Akçaağaç gibi yapraklı orman ağaçlarıyla çevrilidir. Tamamı korunmaya çalışılan orman arazisi içerisinde sansar, gelincik, yaban domuzu gibi değişik hayvan türleri de yaşamaktadır. Su sporlarının da yapıldığı Ulugöl’e ulaşımda oldukça kolay. 2009 yılında Çevre Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilen göl gezilmesi ve görülmesi gereken mesire alanlarından biri olmayı kesinlikle hak ediyor.

Ulugöl Sonbaharda Başka Güzel

Dereleriyle Anılan Ordu’da Gezilecek Yerler

Karadeniz gezisi denilince ilk akla gelen şey orman ve denizdir. Ağaçların çeşitliliğinin yarattığı her tonda yeşilin Karadeniz’e özgü deniz mavisiyle birleştiği sakin, huzur dolu bir şehirdir Ordu. Dereleri, gölleri ve yeşile boyanmış doğasıyla mükemmel bir atmosfere sahiptir. Yapılaşmaya açılmamış olması nedeniyle doğal ortamını koruyabilmiş birçok gezilecek yeri olan Ordu’da: Bol oksijen almak için orman gezileri yapabilir ya da şelaleleri ziyaret ederek serinleyebilirsiniz.

Ulugöl Sonbaharda Başka Güzel

Yason Ada’sına uğrayarak adadaki kiliseyi gezebilir teleferikle 570 metre yüksekteki Boztepe’ye çıkarak yemek ve çay keyfi yapabilirsiniz. Ordu’da gezilecek yerler denildiğinde tarihi eserlere sahip eşsiz Perşembe yaylasını da gezmeyi unutmamak lazım. Tarihi dokusu ve mükemmel doğasıyla Ordu Karadeniz’de görülmesi ve gezilmesi gereken yerler listesinin zirvesinde yer almaktadır…

Ulugöl Sonbaharda Başka Güzel

Bir önceki yazımız olan Su Rengi Sürekli Değişen Van Gölü başlıklı makalemizde vangölü hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın