Uluabat Gölü Tüm Zamanların Eşsiz Güzelliği

0
360

Uluabat Gölü özellikleri ve eşsiz manzarasıyla aslında turistik açısında gelişkin bir yerdir. Fakat diğer tatil beldeleri kadar tanıtılmaması sebebiyle adeta antik bir cennet olan bu göl yeterince turist çekemiyor. Gölün etrafında pek çok köy bulunmakta ve Uluabat Gölü Gölyazı Köyü, bunların arasından en çok bilinen yer olma özelliğindedir.

Uluabat Golu 681x309 628x285 - Uluabat Gölü Tüm Zamanların Eşsiz Güzelliği

Ayrıca etrafta antik çağlardan kalma kalıntıları, nefes açan doğayı ve göçmen kuşları da görebilirsiniz. Göl sazan, yayın, kerevit ve turna gibi su ürünleri ile oldukça ünlüdür. Tutulan balıklar, köy meydanlarındaki mezatlarda ya da gölün içerisine yapılan canlı balık yaşama havuzlarında satılmaktadır.

Uluabat Golu 6 628x356 - Uluabat Gölü Tüm Zamanların Eşsiz Güzelliği

Uluabat Gölü Oluşumu

Balıkesir iline 90 km uzaklıkta olan Uluabat Gölü Bursa kent merkezinin ise sadece 35 km mesafededir. Burayı ziyaret etmeye gelenler tarafından çokça merak edilen Uluabat Gölü oluşumu ise ilginçtir. Göl, Marmara denizinin güney kısmında batı ve doğu doğrultusunda uzanmış olan tektonik kökene sahip Yenişehir, Gönen çöküntü alanında oluşmuştur.

Uluabat Golu 3 628x471 - Uluabat Gölü Tüm Zamanların Eşsiz Güzelliği

Kuvaternerde ya da Neojende meydana gelen hareketler sonucunda bu göl sahasında, 4 küçük küvetler meydana gelmiştir. Bilinen diğer 2 küvet ise alüvyonlarla dolarak, geriye sadece kuş cenneti ve Uluabat Gölü kalmıştır.

2898293 uluabat golu apollont golu gun batimi 628x420 - Uluabat Gölü Tüm Zamanların Eşsiz Güzelliği

Uluabat Gölü Özellikleri

Rakımı yaklaşık olarak 7 metre olan Uluabat Gölü özellikleri arasında en belirgin olanı su canlıları, balıklar ve bitkiler açısından zengin bir göl oluşudur. Aynı zamanda oldukça büyük bir alanda yer alması ve tatlı su olması da dikkat çeken özellikleri arasındadır.

84500 uluabat 480x268 - Uluabat Gölü Tüm Zamanların Eşsiz Güzelliği

Üzerinde 11 adet ada bulunduran gölün en büyük adası Halil Bey Köyü’dür. Normal derinliği yaklaşık 2.5 metredir, en derin yeri ise 10 metre ile Halil Bey adasındaki çukurudur.

4006 kaptan haluk uluabat golu 3925 950px 628x393 - Uluabat Gölü Tüm Zamanların Eşsiz Güzelliği

Uluabat Gölü Gezilecek Yerler

Marmara ikliminin hakim olduğu Uluabat Gölü gezilecek yerleri ile tam bir doğa harikası olduğunu göstermektedir. Bu gölü gezmeye Gölyazı Köyü’nden başlayabilir ve sonrasında Kocaçay deltası, Ayvaini mağarası, Suuçtu şelalesi ve Eskikaraağaç köyü ile gezinize devam edebilirsiniz. Uluabat Gölü gezilecek yerler denildiğinde tabi kuş cennetini ve nostaljik özelliklerini günümüzde halan koruyan evlerini de eklemeden geçmeyelim…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin