özellikleri ve eşsiz manzarasıyla aslında turistik açısında gelişkin bir yerdir. Fakat diğer tatil beldeleri kadar tanıtılmaması sebebiyle adeta antik bir cennet olan bu göl yeterince turist çekemiyor. Gölün etrafında pek çok köy bulunmakta ve Uluabat Gölü Gölyazı Köyü, bunların arasından en çok bilinen yer olma özelliğindedir.

Uluabat Gölü Tüm Zamanların Eşsiz Güzelliği

Ayrıca etrafta antik çağlardan kalma kalıntıları, nefes açan doğayı ve göçmen kuşları da görebilirsiniz. Göl sazan, yayın, kerevit ve turna gibi su ürünleri ile oldukça ünlüdür. Tutulan balıklar, köy meydanlarındaki mezatlarda ya da gölün içerisine yapılan canlı balık yaşama havuzlarında satılmaktadır.

Uluabat Gölü Tüm Zamanların Eşsiz Güzelliği

Uluabat Gölü Oluşumu

Balıkesir iline 90 km uzaklıkta olan Uluabat Gölü Bursa kent merkezinin ise sadece 35 km mesafededir. Burayı ziyaret etmeye gelenler tarafından çokça merak edilen Uluabat Gölü oluşumu ise ilginçtir. Göl, Marmara denizinin güney kısmında batı ve doğu doğrultusunda uzanmış olan tektonik kökene sahip Yenişehir, Gönen çöküntü alanında oluşmuştur.

Uluabat Gölü Tüm Zamanların Eşsiz Güzelliği

Kuvaternerde ya da Neojende meydana gelen hareketler sonucunda bu göl sahasında, 4 küçük küvetler meydana gelmiştir. Bilinen diğer 2 küvet ise alüvyonlarla dolarak, geriye sadece kuş cenneti ve Uluabat Gölü kalmıştır.

Uluabat Gölü Tüm Zamanların Eşsiz Güzelliği

Uluabat Gölü Özellikleri

Rakımı yaklaşık olarak 7 metre olan Uluabat Gölü özellikleri arasında en belirgin olanı su canlıları, balıklar ve bitkiler açısından zengin bir göl oluşudur. Aynı zamanda oldukça büyük bir alanda yer alması ve tatlı su olması da dikkat çeken özellikleri arasındadır.

Uluabat Gölü Tüm Zamanların Eşsiz Güzelliği

Üzerinde 11 adet ada bulunduran gölün en büyük adası Halil Bey Köyü’dür. Normal derinliği yaklaşık 2.5 metredir, en derin yeri ise 10 metre ile Halil Bey adasındaki çukurudur.

Uluabat Gölü Tüm Zamanların Eşsiz Güzelliği

Uluabat Gölü Gezilecek Yerler

Marmara ikliminin hakim olduğu Uluabat Gölü gezilecek yerleri ile tam bir doğa harikası olduğunu göstermektedir. Bu gölü gezmeye Gölyazı Köyü’nden başlayabilir ve sonrasında Kocaçay deltası, Ayvaini mağarası, Suuçtu şelalesi ve Eskikaraağaç köyü ile gezinize devam edebilirsiniz. Uluabat Gölü gezilecek yerler denildiğinde tabi kuş cennetini ve nostaljik özelliklerini günümüzde halan koruyan evlerini de eklemeden geçmeyelim…

Bir önceki yazımız olan Gökçeova Safari İçin En İdeal Yer! başlıklı makalemizde Gökçeova hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın