Bulunduğu konum itibarı ile dünyanın en önemli turizm merkezleri arasında gösterilen Türkiye’miz, son yıllarda sayılarında artış gözlenen kayak merkezlerininde artması ile birlikte kış turizmininde önemli merkezlerinden birisine dönüşmeye başlamıştır. Son yıllarda için ülkemizi ziyaret eden turist sayısı ciddi bir artış gösterirken, yerli turistlerimizde kış turizmine eskisinden daha çok ilgi göstermeye başlamışlardır. Tabii ki bundaki en önemli etkenlerden bir tanesi de kayak merkezlerinde ki artış ile birlikte fiyatların ucuzlaması da yerli turistlerimizin ilgisinin artmasında ciddi bir rol oynamaktadır.

1. Uludağ / Bursa

Türkiye’nin en çok bilinen kayak merkezlerinden birisi olan Uludağ Kayak merkezi ülkemizin en büyük ikinci kayak merkezi olmasının dışında, İstanbul’a olan yakınlığı sebebiyle oldukça popüler bir merkezdir. Gerçekten renkli bir gece hayatına sahip olan Uludağ özellikle hafta sonları İstanbul’dan gelen ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.

2. Palandöken / Erzurum

2466 yatak kapasitesine sahip olan Erzurum Palandöken Kayak Merkezi ülkemizde ki en büyük kayak merkezidir. Yatak kapasitesinin dışında dünyadaki hem en uzun hem de en dik ikinci kayak merkezi olması sebebi ile ayrıca bir öneme daha sahiptir. Palandöken Kayak Merkezi pek çok uluslararası kayak organizasyonlarına evsahipliği yapmaktadır. 2017 şubat ayında Erzurum Palandöken Kayak Merkezi Avrupa Gençlik Olimpiyat Oyunlarına evsahipliğ yapmıştır. Palandöken Kayak Merkezi şehir merkezine sadece 7 km mesafe de olması ise ulaşımının kolay olmasına sebep olmaktadır.

3. Sarıkamış / Kars

Ülkemizde sadece Sarıkamış’ta bulunan kristal kar sebebiyle Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bulunan Sarıkamış Kayak Merkezini ziyaret edenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Sarıkamış Kayak Merkezinde Aralık ayından Nisan ayına kadar rahatlıkla kayak yapılabilmektedir bu da Sarıkamış Kayak Merkezinin en önemli özelliklerinden birisidir.

4. Kartepe / Kocaeli

İstanbul’a sadece 115 Km mesafede bulunan Kartepe’de İstanbullu turistlerin kış aylarında sık sık ziyaret ettiği bir yerdir. Kartepe Kayak Merkezi içerisinde bulundurduğu en modern teleferiklerinden birisini de barındıran Kartepe Kayak Merkezi eğer İstanbul’da yaşıyorsanız Uludağ’a alternatif olarak kaçamak yapıp güzel bir tatil yapacağınız keyifli vakit geçirebileceğiniz yerlerden birisidir.

5. Erciyes / Kayseri

Hava alanına sadece 25 dakika mesafede bulunmakta olan Erciyes Kış Sporları Merkezi de ülkemizde en çok tercih edilen kış sporları merkezlerinin başında bulunmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Cruise Gemisi ile Tatil Yapmak başlıklı makalemizde Cruise gemisi ile nasıl tatil yapılır, Cruize gemisi hangi limanlara uğrar ve Cruize gemisi ile tatil yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın