Tarihi yapısı, denizleri ve de eğlence mekânları ile yıllık 20 milyon kişiyi kendine hayran bırakan ülke gezilecek yerlerin başında geliyor. Eğer doğayla iç içe olmak, tırmanış yapmak ya da kayak yapmak istiyorsanız Karpat Dağları tam size göre bir yer olacaktır. Kendi şaraplarını imal etmek üzere çok sayıda üzüm bağları yer alıyor ülkede.

Tarihi kale kalıntıları, birçok mezhebe ait olan eski kiliseler, Müslümanlar için camiler ve de sinagogların olduğu bölgeleri gezebilirsiniz.

Ukrayna’nın başkenti ise Kiev şehridir. Şık ve canlı cadde ile sokakları, Saint Sophia Katedrali gibi güzel ve tarihi yapılar yer alıyor bu şehirde. Ayrıca Kırım yarımadasına giderek burada denize girebilir ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Türk vatandaşları için Ukrayna ile anlaşma sonucu vize istememe uygulaması da buraya olan gezintiyi de çok fazla bir miktarda artırmıştır.

Yemek ve İçecek Seçenekleri

Ukrayna’da çok çeşitli bir yemek kategorisiyle karşılaşabilirsiniz. Mantı, börek, salo, mangallar, kebap çeşitleri, Kiev tavuğu, çiğ börek gibi çeşitler ve daha fazlasını bulabilir ve tadına bakabilirsiniz. İçecek olarak da alkolsüz bira yani malt içeceği ya da acı biberli votka tercih edilebilir.

Ukrayna Gezi Rehberi

Ulaşım ve Uçuşlar

Ukrayna’ya gitmek için birçok havayolu şirketini kullanabilirsiniz. Bu yapacağınız uçuşlar ise aktarmalı ya da aktarmasız uçuşlar olacaktır. Aktarmasız uçuş tercih ederseniz yaklaşık 2 saat civarında sürer. Bilet fiyatları 300 ila 600 TL arasında değişiklik gösterebilir. Türkiye’den aktarmasız olarak gidilebilecek Ukrayna şehirleri:

  • Kiev
  • Kharkiv
  • Zaporizhia
  • Lviv
  • Odesa
  • Kherson

Ukrayna Gezi Rehberi

Gezilecek Yerler

Gezmeye önce başkent Kiev’den başlayabilirsiniz. Eski tarihi yapısı ve Avrupai tarzı sizi etkileyecektir. Ayrıca Kharkov ve Lviv de kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Lviv’de milliyetçilik özellikleri ağır basıyor. Bir sahil kenti olan Odessa tatilciler için mükemmel bir yer.

Ukrayna’da çok sayıda 2. Dünya Savaşı müze ya da anıtı yer alıyor. Buraları da gezerek tarih hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Kırım’da gezilmek için en güzel ve ucuz yerlerden birisidir.

Bahçesaray’da ise Osmanlı Devleti’ne ait olan tarihi yapıları görme imkânınız da olacaktır. Burada bulunan Kırım Han Sarayı kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi. Yine burada yer almakta olan Musevi Türklere ait olan sinagog da gezilmeye değer bir mekandır.

Bir önceki yazımız olan Ölmeden Önce Görülesi Yerler başlıklı makalemizde Ölmeden Önce Görülesi Yerler ve seyahat hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın