Gökte olduğu zamanlarda dahi yerle olan bağını koparamayan, pedal çevirme tutkusunu her an yanında taşıyanlardansanız taşıma ile ilgili bilgi edinmeniz iyi olacaktır.

Hava Yolu Firmanız Prosedürleri Hakkında Bilgi Edinin

Uçakta bisiklet taşımaya yönelik belirlenen uluslararası bir standart olmadığından dolayı biletinizi almadan önce kullanacağınız havayolu şirketinin uçakta ile ilgili belirlediği yönetmelik hakkında bilgi almanızda yarar var.
Bilmeniz gereken şey bisikletinizin kayak takımı, sörf, dalış ekipmanları, golf takımı gibi spor ekipmanları kategorisinde yer aldığı. Bundan dolayı kurallarında havayolu şirketleri arasında farklılıklar olabildiği gibi taşıma ücretlerinde de olabileceği. Bazı havayolu şirketlerinin uçaklara bisiklet almadan önce rezervasyon isteyebileceklerini de aklınızdan çıkarmamanız seyahatinize saatler kalmışken tatsız bir sürprizle karşılaşmanızın önüne geçecektir.
Özetle havayolu şirketlerinden biletinizi alırken bisikletinizi de yanınızda götürmek istediğinizi belirtmeli, rezervasyona gerek olup olmadığını sormalı, taşıma ücretleri ve koşulları hakkında bilgi almalısınız.

Karton Kutu Mu, Bez Çanta Mı?

Kullacağınız havayolunun uçakta bisiklet taşıma ile ilgili uyguladıkları prosedürleri öğrendikten sonra eğer havayolu şirketi bir standart belirmediyse sıra sizin bisikletinizi nasıl taşıyacağınıza karar vermenize geliyor.
Bu konuda 3 seçeceğiniz bulunuyor.
1.Karton kutu
2.Bez taşıma çantası
3.Hard case

Karton kutular evden eve eşyalarımızı taşırken kullandığımız kutuların bisikletler için tasarlanan boyutları oluyor. Maliyet olarak son derece uygun olan karton kutuları bisikletçilerin pek çoğundan ücretsiz olarak da temin edebilirsiniz. Eğer bulamazsanız kutu temini hakkında havayolu şirketinizden de bilgi alabilirsiniz. Bazı havayolu şirketleri belirli bir ücret karşılığında bisikletiniz için kutu temin edip ve paketleme konusunda yardımcı olabiliyor.

Uçakta Bisiklet Taşıyacakların Bilmesi Gerekenler

Bez taşıma çantaları da hard case çantalara göre nispeten kolay bulunan ve çok daha uygun fiyatlı taşıması karton kutuya göre çok daha konforlu olan bir seçenek.
Uçakta Bisiklet Taşıyacakların Bilmesi Gerekenler
Hard case çantalar bisikletinizi yolculuk süresince karşılaşabileceği darbelere karşı koruyan, fiyatı da bisikletinizle yarışabilecek kadar yüksek olan, taşıması bez çantalardan daha konforlu olsa da fiyatından dolayı pek de önermediğimiz bir seçenek. Ancak bisikletinize zarar gelme ihtimalin var olması sizi huzursuz ediyorsa elbette ki tercih edebilirsiniz.

Uçakta Bisiklet Taşıyacakların Bilmesi Gerekenler

Katlanır Bisiklete Sahip Olmanın Avantajı

Son yıllarda hızla popüler olan katlanır bisikletler taşıma konusunda diğer bisikletlere nazaran oldukça avantajlı. Birçok havayolu şirketi 20 jant büyüklüğündeki katlanır bisikletleri, katlanmış halde bez taşıma çantasıyla kabul edebiliyor. Uçakta bisiklet taşıma konusunda katlanır bisiklet sahiplerinin fazlasıyla şanslı olduklarını söyleyebiliriz.
Uçakta Bisiklet Taşıyacakların Bilmesi Gerekenler

Paketlemede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bisikleti olduğu gibi karton kutuya veya taşıma çantasına yerleştirmeyle uçuşa hazır hale gelmiyor.
Havayolu şirketleri bisikletlerin lastiklerinin şişkin olmamasını istiyor. Ayrıca fazla yer kaplamaması için bisikletinizin pedallarını sökmeniz, gidonunu da söküp kadroya paralel hale getirmeniz gerekiyor. Bu durumda bisikletinizin parçalarını darbelere karşı dayanıklı hale getirmek için darbe emici malzemelerle kaplamanızda yarar var.
Bisikletiniz kapladığı hacmi olabildiğince küçülttükten sonra kalan boşluklara diğer ekipmanlarınızı yerleştirmenizde bir sakınca yok. Olası bir kontrolde kolinizin düzeninin tamamen bozulmaması için üstten kolayca açılabileceği bir boşluk bırakmanızı, kontrolün ardından sıkıca bantlamanızı tavsiye ediyoruz. Bandınızı dönüş yolunda da kolayca erişebileceğiniz bir yere koymanızda fayda var.

Uçuşa Hazırız

Her şey hazır olduktan sonra havalimanına her zamanınkinden 1 saat daha erken gitmenizi tavsiye ediyoruz. Bu süre zarfında bisikletinizi teslim ederken istenen prosedürleri yerini getirebilir ve olası sorunlara çözüm üretebilirsiniz.

Bisikletinizi valizinizi teslim edileceği noktadan değil personelin yönlendireceği ayrı bir alandan teslim edip, varış noktasında da büyük bagajların teslim edildiği noktadan alacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

 

Bir önceki yazımız olan YURTDIŞI SEYAHATLERİNİZDE HOSTEL SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER başlıklı makalemizde hostel hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın