Farklı yerlerde tatil yapmayı tercih edenler Tuvalu Adası’nı mutlaka ziyaret etmeliler. Okyanusya kıtasında bulunan Tuvalu Adası tropikal iklimin yaşandığı bir ada ülkesidir. Kendine özgü denizi ile ün yapmış bu ada ülkesinde hava sıcaklığı sürekli olarak 25 derece dolaylarında seyretmektedir. Ancak sık sık kasırgalar görülür.

Tuvalu’yu ziyaret etmek isteyenler için en uygun zaman Mart ile Kasım ayları arasıdır. Bu zaman aralığında daha çok ılıman bir iklim görülmektedir. Önemli şehirleri arasında Funafuti, Nanumanga ve Nanumea gelir. Pasifikte bulunan diğer adalar içerisinde ekonomik anlamda en çok gelişme gösteren ada Tuvalu adasıdır. Adada tarım en önemli geçim kaynağıdır.

Tuvalu Adası Gezi Rehberi

Çoğu Okyanusya adasında olduğu gibi Tuvalu Adası da uzun yıllar boyunca İngiltere sömürgesi altında yaşamıştır. Bu yüzden ülkenin resmi dili İngilizcedir. Ancak yerli halkın kendine has bir İngilizce konuşma stili ve aksanı vardır. Bu bakımdan burada konuşulan İngilizce biraz da Jamaika’daki konuşulan İngilizceye benzemektedir.

Tuvalu Adası Gezi Rehberi

Bir okyanus ülkesi olması bakımından burada hemen hemen her türü deniz canlısını bulabilmek mümkündür. Bununla birlikte yerel halk tropikal meyveler ve deniz ürünlerini bir arada kullanarak güzel yemekler yapmaktalar. Ülke ile özdeşlemiş balık türü ise uçan balıktır. Domuz eti de yenen ülkede bu et daha çok kutlama ve özel günlerde tüketilmektedir.

Tuvalu Adası, Avustralya ile Havai adasının tam ortasında yer almaktadır. Burası Vatikan’dan sonra dünyanın en az nüfusa sahip ülkesidir.

Bir önceki yazımız olan Yeşil Burun Adaları Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Yeşil Burun Adaları nerede?, Yeşil Burun Adalarına Ne Zaman Gidilir? ve Yeşil Burun Adalarında ne yenir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın