TÜRKİYE’NİN MAVİ BAYRAKLI PLAJLARI

Uygulaması Nedir?

Avrupa Birliği Ülkeleri vatandaşlarına açık deniz ve göller için çeşitli standartlar koymuştur. Bu standartlar suyun kalitesi ve mikrobiyolojik kriterlerle oluşturulur. Buna göre bazı kurallar, hükümler konmuş, önerilerde bulunulmuştur.

Avrupa Çevre Eğitim Vakfı’ nın 1987 yılında başlattığı çalışmalar Mavi Bayrak Kampanyası adı ile birleştirilmiş, ardından 11 Avrupa Birliği ülkesi ile 22 ülkede uygulamaya konmuştur. Diğer ülkelerden gelen talepler üzerine Mavi Bayrak Uygulaması’ nın sınırları genişletilmiş, Avrupa Çevre Eğitim Vakfı’ nın adı Çevre Eğitim Vakfı olmuştur.

Avrupa Birliği dışında Mavi Bayrak Uygulaması’ na katılan ilk devlet 1991 yılında Finlandiya olmuştur.

1993 yılında ise uygulamaya dair çalışmalar Türkiye’ de de başlamış, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ nın önderliğinde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) kurulmuştur.

Bu tarihten itibaren Mavi Bayrak Uygulaması Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından yürütülmektedir. Vakıf finansal desteği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ ndan alırken; teknik desteği ise, Sağlık Bakanlığı’ ndan almaktadır.

Bu uygulamanın uluslararası çalışmaları ise Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından yürütülmektedir.

Avrupa Birliği Yüzme Suyu Direktifleri’ nin uygulanmasının kriterleri zaman içinde revize edilmiştir. Bu kriterler giderek zorlaşmakta bu yüzden de uygulamaya katılım talebi artmaktadır.

Plajlarla ilgili bazı kriterler; yöredeki atık su arıtma tesisi, kanalizasyon sistemleri gibi belediye hizmetlerinin kalitesini kapsamakla birlikte, sürdürülebilir kalkınma ve özellikle çevre eğitimidir.

Plaj ve marinalar için belirlenen standartlar birbirlerinden farklı olsa da bunları 4 ana grupta toplayabiliriz.

  1. Yüzme amaçlı kullanılan suların niteliği.
  2. Çevresel eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının organize edilmesi.
  3. Plaj düzeni ve güvenliğinin sağlanması.
  4. Çevre Yönetimi

Bu standartları taşıyan plaj ve marinalar 1 yıl boyunca Mavi Bayrak verilerek ödüllendirilirler. Mavi Bayrak sahibi plaj ve marinalar, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından internet ortamında yayınlanır.

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’ nın değerlendirmeleri sonucunda oluşan 2017 verilerine göre, ülkemizde 454 plaj Mavi Bayrak sahibidir. Bu sayı Türkiye’ yi dünya skalasında 3. sıraya yükseltmiştir. Birincilik ise 578 plaj ile İspanya’ nındır. 22 marina ve 13 yat da Mavi Bayrakla ödüllendirilmiştir.

Aslında bir çevre ödülü olan Mavi Bayrak, uluslararası standartların değerlendirilmesi ile verildiği için turizm sektörü açısından da büyük öneme sahiptir.

Türkiye’deki

Mavi Bayrak Uygulaması’nda başı çeken iller; Antalya, Muğla ve İzmir’dir. Antalya 200, Muğla 101, İzmir ise 51 Mavi Bayraklı plaja sahiptir. Bu uygulamada denizi olmamasına rağmen Mavi Bayrak sahibi olan tel il ise Van olmuştur.

Mavi Bayraklı plajların bulunduğu beldelerden bazıları şöyledir.

Antalya: Kundu, Avsallar, İncekum, Kargıcak, Konaklı, Merkez, Okurcalar, Göynük, Konyaaltı, Side ve Belek.

Muğla: Bodrum, Bitez, Göltürkbükü, Torba, Turgutreis, Yalıkavak, Ölüdeniz ve Akyaka.

İzmir: Çeşme, Dikili, Gümüldür, Özdere, Merkez ve Pamucak.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Tarih ve Doğa'nın Birleşimi Olympos başlıklı makalemizde Çıralı, Olimpos ve Olympos hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın