Türkiye’nin En Kuzeyinde Saklı Miras, Sinop Erfelek Şelaleleri

0
346

Ülkemizin en kuzeyinde yer alan Sinop şehrimizin ilçelerinden Erfelek’te yer alan şelaleler turistik gezi düşünenlerin kesinlikle görmesi gereken bir mekandır. Erfelek ilçesi Sinop merkezine yaklaşık yarım saatlik mesafededir şelaleler ise ilçenin merkezine oldukça yakındır. Ulaşımı kolay bu mekan Karadeniz seyahatlerinizde yer almasını şiddetle tavsiye ederiz. Erfelek ilçesi eti ile meşhur olan bir beldemiz olmasının yanında sıra sıra şelalelerin de yer alması bir artı olarak düşünülebilir. Erfelek şelaleleri 28 adet büyük ve küçük şelaleden meydana gelmektedir ancak bu sayı her geçen yıl yapılan araştırmalara göre artış göstermektedir.

2881926 sinop erfelek tatlica selaleleri 628x418 - Türkiye’nin En Kuzeyinde Saklı Miras, Sinop Erfelek Şelaleleri

 

Erfelek şelalelerine ulaştığınızda sizleri bekleyen macera ve aksiyon dolu bir tırmanış bulunmaktadır. En alttaki birinci şelalenin yanındaki patikalardan tırmanışa başlayarak sırasıyla her bir şelaleyi görerek bir buçuk saatlik bir yürüyüş sonrasında zirveye ulaşacaksınız. Zirvede ise sizi muhteşem manzara eşliğinde sıcacık bir bardak çay beklemektedir

 

maxresdefault 14 628x418 - Türkiye’nin En Kuzeyinde Saklı Miras, Sinop Erfelek Şelaleleri

İrili ufaklı şelalelerden en büyüğü tırmanışa başladığınızda ilk gördüğünüz şelaledir. Zirveye ulaşmak isteyen maceraperestler mutlaka güvenlikleri için yanlarında ip, eldiven ve tırmanış için gerekli olan aletleri bulundurmaları gerekmektedir. Çünkü tırmanış düşünüldüğü kadar kolay değildir, yolda gerek kayalardan yardım alarak gerekse iplere tutunarak tırmanışınızı gerçekleştirmektesiniz. Güvenlik önlemi almadan ve ekipmansız bir şekilde tırmanmak isteyenlerin sadece ilk on şelaleyi görmesi mümkündür. Geri kalanlarını tırmanmada sorun yaşayabilirsiniz.

Sinop Erfelek Selale 01 628x417 - Türkiye’nin En Kuzeyinde Saklı Miras, Sinop Erfelek Şelaleleri

 

 

Şelalelerin başladığı ana kaynağa ulaşmak sadece tırmanışla da olmuyor tabi ki de ekipmansız gelenlerin belli bir yere kadar tırmandıktan sonra patika yollardan geçerek de zirveye ulaşması mümkündür. Son yıllarda bu yolların emniyetine daha çok önem verilmiş ve şu anda tamamıyla güvenli bir şekilde ana kaynağa ulaşabilmektesiniz. Zirvede sıcak çayın yanına tırmanıştan dolayı yorulan bünyenize kaybettiği gücü kazandıracak yiyeceklerde bulunmaktadır.

a71aa80411420b0080f0f51994ccaff9 628x419 - Türkiye’nin En Kuzeyinde Saklı Miras, Sinop Erfelek Şelaleleri

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin