Ülkemizin en kuzeyinde yer alan şehrimizin ilçelerinden ’te yer alan şelaleler turistik gezi düşünenlerin kesinlikle görmesi gereken bir mekandır. ilçesi merkezine yaklaşık yarım saatlik mesafededir şelaleler ise ilçenin merkezine oldukça yakındır. Ulaşımı kolay bu mekan Karadeniz seyahatlerinizde yer almasını şiddetle tavsiye ederiz. Erfelek ilçesi eti ile meşhur olan bir beldemiz olmasının yanında sıra sıra şelalelerin de yer alması bir artı olarak düşünülebilir. Erfelek şelaleleri 28 adet büyük ve küçük şelaleden meydana gelmektedir ancak bu sayı her geçen yıl yapılan araştırmalara göre artış göstermektedir.

Türkiye’nin En Kuzeyinde Saklı Miras, Sinop Erfelek Şelaleleri

 

Erfelek şelalelerine ulaştığınızda sizleri bekleyen macera ve aksiyon dolu bir tırmanış bulunmaktadır. En alttaki birinci şelalenin yanındaki patikalardan tırmanışa başlayarak sırasıyla her bir şelaleyi görerek bir buçuk saatlik bir yürüyüş sonrasında zirveye ulaşacaksınız. Zirvede ise sizi muhteşem manzara eşliğinde sıcacık bir bardak çay beklemektedir

 

Türkiye’nin En Kuzeyinde Saklı Miras, Sinop Erfelek Şelaleleri

İrili ufaklı şelalelerden en büyüğü tırmanışa başladığınızda ilk gördüğünüz şelaledir. Zirveye ulaşmak isteyen maceraperestler mutlaka güvenlikleri için yanlarında ip, eldiven ve tırmanış için gerekli olan aletleri bulundurmaları gerekmektedir. Çünkü tırmanış düşünüldüğü kadar kolay değildir, yolda gerek kayalardan yardım alarak gerekse iplere tutunarak tırmanışınızı gerçekleştirmektesiniz. Güvenlik önlemi almadan ve ekipmansız bir şekilde tırmanmak isteyenlerin sadece ilk on şelaleyi görmesi mümkündür. Geri kalanlarını tırmanmada sorun yaşayabilirsiniz.

Türkiye’nin En Kuzeyinde Saklı Miras, Sinop Erfelek Şelaleleri

 

 

Şelalelerin başladığı ana kaynağa ulaşmak sadece tırmanışla da olmuyor tabi ki de ekipmansız gelenlerin belli bir yere kadar tırmandıktan sonra patika yollardan geçerek de zirveye ulaşması mümkündür. Son yıllarda bu yolların emniyetine daha çok önem verilmiş ve şu anda tamamıyla güvenli bir şekilde ana kaynağa ulaşabilmektesiniz. Zirvede sıcak çayın yanına tırmanıştan dolayı yorulan bünyenize kaybettiği gücü kazandıracak yiyeceklerde bulunmaktadır.

Türkiye’nin En Kuzeyinde Saklı Miras, Sinop Erfelek Şelaleleri

Bir önceki yazımız olan İSPANYA KURTUBA CAMİİ başlıklı makalemizde cami, ispanya ve İSPANYA KURTUBA CAMİİ hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın