Ülkemiz tarihi anlamda oldukça zengin. Bu kadar önemli bir geçmişe sahip olan bir ülkenin de bu geçmişi yeni nesillere aktarması sahip olduğu tarihi eserlerle çok daha kolay olmakta. İşte bu tarihi eserlerin sergilendiği pek çok müze yerli yabancı turistler için uğrak noktaları arasında. Peki, Türkiye’nin en iyi müzeleri hangileri?

İstanbul’da olması itibariyle çok fazla insanın ulaşım anlamında zorlanmayacağı müzelerin başında Ayasofya Müzesi gelmekte. Burası Bizans İmparatoru I. Justinyen tarafından yapılmış bir kilise. İstanbul fethedildikten sonra cami olarak kullanılmaya başlanmış. 1935 yılından itibaren de müze olarak hizmet vermeye devam ediyor. Özellikle Ortodokslar tarafından kutsal sayılan Ayasofya Müzesi Türkiye’nin en iyi müzeleri arasında.

Türkiye'nin En iyi Müzeleri
Ayasofya Müzesi

Yine İstanbul’da bulunan bir diğer müze ise Türkiye Arkeoloji Müzesi. 1891 yılında inşa edilen müze ülkemizde bulunan en eski müze binası olma özelliğine sahip. Afrika, Balkanlar ve Arap yarımadasından toplanan bir milyonun üzerindeki tarihi eser bu müzede sergilenmekte. Yılın her dönemi burası turistlerin akınına uğramakta.

Eski Çağlardan Günümüze

Ankara’da bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi de Türkiye’nin en iyi müzeleri arasında bulunuyor. Bu müze aynı zamanda dünyanın sayılı müzeleri arasında da gösteriliyor. Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar olan dönemde Anadolu üzerinde kurulmuş hemen hemen tüm medeniyetlere ait eserler bu müzede sergilenmekte.

Atatürk ve Kuruluş Savaşı Müzesi de bir başka önemli müze. Bu müzede Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ait olan kişisel eşyalar ve eserler sergilenmekte. Bu müzeye gelenler, Kurtuluş Savaşı cephelerinin bulunduğu ve milli mücadele sonunda yaşanan devrimler hakkında bilgi veren dev panoları görebilirler.

Türkiye'nin En iyi Müzeleri
Etnografya Müzesi

Türkiye’nin en iyi müzeleri arasında bulunan müzelerden bir tanesi de Ankara’da bulunan Etnografya Müzesi. Atatürk’ün na’şının Anıtkabir’e taşınmadan önce bekletildiği müze olan Etnografya Müzesi’nde Selçuklulardan günümüze kadar olan Türk sanat eserleri sergileniyor. Bu müze ilk devlet müzesi olma özelliğini taşıyor.

Bir önceki yazımız olan Gezilesi Tarihi Mekanlar başlıklı makalemizde Tarihi Mekanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın