Seyahat etmek benim hem tutkum hem de hayat tarzım. Özellikle 2016 ve 2017’in ilk yarısında fazla seyahat ettim. Bu seyahatlerim arasında ise evimin olduğu İzmir’e dönmeyip daha fazla dışarıda kaldım. Çok sayıda butik otele misafir olarak deneyimledim ve sizlerle paylaştım. Yine memleket içindeki öbür bölgeler yaptığım seyahatlerde de fazla etkileyici butik otellerde kalma fırsatım oldu. Ülkemiz tam bir butik oteller cenneti. Ben de kaldığım  sizlerle paylaşmak istedim.

En İyi Butik Otelleri İnceliyoruz

1.Istanbul Regie Ottoman Hotel

 Türkiye’nin En İyi Butik Otelleri

İstanbul’un tarihi dokusunu konforlu şekilde sunan Régie Ottoman Hotel, her yönüyle insanı tatmin eden bir otel. Benzersiz iç dekorasyon, şahane lokasyon, oldukça pak ve şık, eskiyle harmanlanmış modern dekorasyon ile özenle hazırlanmış odalar. Odaların hem duvarları hem de tavanı al pişme tuğlalarda oluşuyor. Daha evvel duvarları böyle otellerde kalmıştım ama dalga misali tasarlanmış tavanda bu tuğlaları hiç görmemiştim. Duvar ve tavanlar olduğu gibi bırakılarak, binanın asıl ruhu korunmuş.

Sirkeci tramvay istasyonuna birkaç dakika yürüme mesafesinde, ayrıca Mısır Çarşısı ve Galata Köprüsü’ne de oldukça yakın. Otel içerisinde yer saha Hayal Kahvesi Restaurant dost buluşmaları için hoş bir yer. Telefon:(0212) 520 6020.

 

2. Yonca Lodge, Fethiye/Muğla

 Türkiye’nin En İyi Butik Otelleri

Yonca Lodge’a 2 kere konuk olma fırsatı buldum. Hem ilkbahar başı hem de sıcak yaz dönemini gördüm ve söyleyebilirim ki 4 mevsim tercih edilebilecek bir otel. İster baş dinlemeye ister Yanıklar, Fethiye ve civarını keşfetmeye.

 

Otelde her şey hiçbir abartıya kaçmadan tasarlanmış. Yonca Lodge odaları, ’doğa ile tüm olma’ düşüncesi ile tamamen toprak sıva ve ahşap kullanarak, geleneksel yapım tekniklerine sadık kalınarak tasarlanmış. Keyifli, huzurlu, sevinç veren ve ihtiyaçları cevaplandıran mekânlar olması için gayret edilmiş. Telefon: (0252) 633 6688.

3.İstanbul Eresin Crown Sultanahmet

 Türkiye’nin En İyi Butik Otelleri

 

Eresin Crown Otel, tarihi kent içi kazılarda ortaya çıkarılan eserlerin mal sahiplerine teslim edilmesi gerektiği konusunda iyi bir örnek. Kazılar sırasında ortaya çıkarılan tarihi eserler kırılmadan binanın mimarisi de buna uydurularak olduğu gibi bırakılmış. Bu eserlerin sergilendiği otel lobisi bir anlamda sanki bir müze gibi hissettiriyor.

Odalar oryantal atmosferi yaratacak şekilde dekore edilmiş. Çatı katının manzarası ise nefis, bilhassa gün batımı izlenmeli. Sırf kahvaltı için bile gidilebilecek mekanlardan. Telefon: (0212) 638 4428.

4.İstanbul Sirkeci Mansion

Sirkecinin kalbinde yer saha Sirkeci Mansion otelinde 3 kere konaklama fırsatım oldu. Tarihi yarım asır geriye kadar giden otel Boyacı ailesi tarafından işletiliyor. Sahibi Faruk Boyacı aynı zamanda Küçük oteller Derneği‘nin de başkanlığını yürütüyor. Türkiye’de turizmin geliştirilmesi için fazla gayret sarf edenlerden birisi. Sirkeci’nin kalbinde yer saha 32 odalı otel, girişinden itibaren içten ve sıcak atmosferiyle sizi karşılıyor. Üst üste 3 yıldır TripAdvisor’a göre İstanbul’un en iyi otelleri listesinde ilk sıralarda. Telefon:(0212) 528 4344.

 

5. Oyster Residence, Fethiye,Ölüdeniz

Mayıs (2015) ayında Fethiye’deydim ve bu tatil beldemizi ilk kere bu kadar derinlemesine gezme fırsatını bulurken Oyster Residence otelde kaldım. Belcekız, Ölüdeniz’de yer saha otel Fethiye plajına bakıyor ve derhal önü ise yamaç paraşütü ile süzülenlerin iniş yaptığı pist yer alıyor.

Kısaca bir yanda denizi izleyip bir şeyler içerken öbür yandan üzerinizden süzülen rengarenk paraşütleri izliyorsunuz. Arka tarafında harikulade bir havuzu var. Taş mimariye sahip otel gerek hariç mimarisi gerekse de iç dekorasyon olarak beklentileri aşıyor. Telefon:(0252) 617 0765.

Türkiye’nin En İyi Butik Otelleri

6.Kapadokya Taşkonaklar Cave Hotel

 Kapadokya benim ülkemizdeki en gözde 10 yerim arasında yer alıyor. İster köy evinde kalayım ister yüzlerce yıllık bir mağara otelde, ayrım etmez; her vakit memnun olacağım bir yer. Ancak hem konaklarken hem de en nefis manzaraya karşı kahvemi yudumlayayım diyorsan seçeceğin konaklama tercihlerinden biri Taşkonaklar Cave Otel olsun.

Kapadokya’nın en güzel vadilerinden olan Güvercinlik Vadisi‘nin garp tarafında, nefis bir yerde konumlanmış Taşkonaklar Butik Otel, her biri üstat ellerle oyulmuş kayaların hem içinde hem üzerinde uzayan, nefis mimariye ve özgün dekorasyona sahip içten odalarıyla misafirlerini ağırlıyor. Telefon:(0384) 219 3001.

7. Nowy Efendi Hotel, İstanbul

İstanbul’un en sevdiğim yeri olan Sultanahmet’e ve Ayasofya’ya nazır panoramik bir görünüm sunan Nowy Efendi Otel, Sultanahmet tramvay durağına yürüme mesafesinde ve fazla yakın çevrede İstanbul’un meşhur gezilecek yerlerinin bir çoğu bulunuyor. Sultanahmet Camii, Ayasofya, Kapalı Çarşı gibi yerlere yürüyerek otelden ulaşmak pek kolay.

Odalar oldukça rahat ve konforlu. Sakin bir otel arıyorsanız aradığınız yer burası. Nowy Efendi Otel keyifli ve huzurlu bir atmosfer sunuyor, sıcak ve samimi. Konakladığım Ocak (2015) ayında yağmurlu bir havada terastan Ayasofya’yı izleyerek kahvaltı yapma keyfi pek hoştu. Telefon:(0212) 638 3600.

8. Fresco Cave Suites, Kapadokya

Türkiye’nin En İyi Butik Otelleri

Ürgüp’ün eski kent merkezinde yer saha Fresco Cave Suites&Mansions 3 tarihi konağın ve mağaraların bir araya gelmesi ile oluşan böyle bir butik otel. yaklaşık 3000 metrekarelik alana kurulmuş, 17 odasıyla hizmet veren mağara otel / cave otel konseptinde bir butik otel. Ayrıca eskiden konak olan binalar da aslına müsait olarak düzenlenerek otel odası olarak hizmet vermesi sağlanmış.

Her bir odanın kendine has mimarisi ve hikayesi, yalın ama konforlu bir tasarımla bütünleştirilmiş. Otelin odalarında umumi olarak Kapadokya doğasına ve konak havasına müsait olan krem ve kahve rengi mobilya döşemeleri, ahşap malzemeler ve antikalar tercih edilmiş. Telefon:(0384) 341 6660.

9. Villa Aşina, Datça

Datça, Akdeniz ve Ege’nin birleştiği hususi bir yerde kurulmuş. Biraz virajlı, tek bir yoldan gidilip gelindiğinden olsa gerek ki hala bozulmadan şirinliğini koruyabilmiş. Villa Aşina, işte bu şirinliği iyi bir tatil deneyimine de dönüştüren bir yer. Villa Aşina’nın sahibi Bülent Bey, canlı, içten, enerjik bir mimar. Yıllarca Datça’ya fazla sayıda yazlıklar ve oteller kazandırdıktan sonra kararını verip kendi otelini yapmış, iyi de etmiş.

Datça’nın Simi tarafına bakan bir yamacında yer saha otel, dünyanın farklı yerlerinden getirilmiş eşya ve objelerle süslenmiş. Tekrar duvarları Bülent Beyin kendi çektiği fotoğraflar süslüyor. Hamakların ve minderlerin olduğu bahçesinden nefis deniz manzarasına bakmak insana dertlerini unutturur, arındırır. Telefon:(0252) 712 0443.

10. Lilamor Hotel, Alaçatı

Alaçatı butik otelleri belki de ülkemizin en fazla adından laf ettiren tasarım ve dekorasyonlarına sahip otelleri. Büyük emek ve özenle yapılan bu oteller adından fazla laf ettiriyor. En ufak bir detayın bile göz ardı edilmediği, her biri kendine münhasır olarak baştan sona özenle tasarlanmış bir butik otel Lilamor Hotel. 2 gün kaldığım bu otelden bir gün hiç dışarı çıkmadım, çıkmak da istemedim. Rengarenk begonvillerin, tarihi dokunun hissedildiği taş duvarlara sarmalandığı nefis bahçesi insana ilham veren bir yer. Burada bir kitap dahi yazabilirim.

Alaçatı’nın özgün taşlarıyla yapılan Lilamor Otel, tertemiz, mis gibi lavanta kokan nevresimleri, taş dokulu ve cumbalı odaları, özenle hazırlanmış damakta unutulmaz tatlar bırakan varlıklı kahvaltısı ile misafirlerini en iyi şekilde ağırlıyor. Telefon:(0232) 716 6393.

11. Macaron Konağı, Ayvalık

Ayvalık merkezde , sahile 100 m. uzaklıktaki Macaron Konağı, Ayvalığın az sayıda sağlam kalmış tarihi binalarından birinin restorasyonu ile kazandırılmış. Ayvalığın tam kalbindeki konak, bahçesiyle beni kendisine aşık etti. Sade, huzurlu ve keyifli.

Butik otelin tavanı, döşemesi ve cumbası olduğu gibi korunmaya çalışarak odalar dizayn edilmiş. Tekrar otel duvarlarından ziyan görenler de tekrar eski haline müsait bir şekilde onarılmış. Kazdağlarının oksijeni, Marda Dağının suyu, etraftaki adaların ve doğa parkının yeşili, doğasının keyfine varmak Ayvalık’a gidin, konuk olun. Her mevsimde ayrı güzel olan iklimin, doğanın, denizin tadını çıkarın. Telefon:(0266) 312 7741.

12. Queen’s Cave Cappadocia, Kapadokya

Ortahisar Kalesi’nin bulunduğu meydandan sadece kısa bir yürüyüş ile kalenin eteklerine doğru indiğinizde; huzurlu, samimi, şirin bir butik otel karşılıyor sizi; Queens Cave Otel.

Binlerce sene evvel kayaya oyulmuş, mağara odalarda tarihe ilk elden tanıklık etmek deneyiminin yaşanacağı otel, ahşap, taş ve yöresel renklerdeki kumaş ve çinilerin harmanlanmasıyla, zevkle restore edilmiş.  Queens Cave Kapadokya, belki de bölgede kendi vadisine sahip tek otel. Vadi boyunca yürümeli. Telefon:(0384) 343 3040.

13. Melek Hotels Moda

İstanbul’un en nezih semtlerinden Moda’da yer saha Melek Otel, her biri kendine münhası 15 odası ile gidilesi, görülesi ve kalınası bir otel. İstanbul’dan uzaklaşmadan Ege ve Akdeniz’de tatil hissini yaşatan İstanbul’un ender otellerinden biri. Odaların penceresinden baktığınızda karşınızda Adalar ve Kalamış Marina’nın doyumsuz manzarasının izliyorsunuz.

Melek Hotels Moda’daki 6 suitin her birinin farklı karakterde tasarlanmış. Deniz manzarası ve jakuzinin ön plana çıktığı ve balayı çiftlerinin gözdesi Romantik Suit pek bir hoş. Tasarım mobilyaların ön plana çıktığı Fashion Suit en fazla meşhur ağırlayan süitlerin başında geliyor. Bu odada Baharat Kraliçesi olarak anılan Choumicha Chafai, Yüzüklerin Efendisi başrol oyuncusu Elijah Wood, yazar Tuna Kiremitçi ağırlanmış. Ben de bu odada konaklama fırsatı buldum. Sanat ve müzik temalı Art&Music Suit, spor ve eğlence temalı DVD oynatıcı ve playstation konaklamaları eğlenceye dönüştüren odanın adı ise Sports & Entertainmaint suit.

14. Alaçatı,Köstem Hotel

Köstem Hotel AlaçatıAlaçatı Köstem Hotel

Alaçatı Beyi Hacı Memiş’in torunu tarafından dizayn edilmiş taş örgüsü ve meşhur iç mimar Selina Kazazoğlu’nun fikirleriyle farklı bir mimariye sahip olan Köstem Hotel, Alaçatı’nın en keyifli ve iyi butik otellerinden birisi.

Köstem Hotel’i öbür butik otellerden farklılaştıran ise, lobisinde ve otelin çeşitli bölümlerinden sergilenen birbirinden kıymetli nostalji atmosferi sunan antikalar. Kurucusu Dr. Levent Köstem’in antika koleksiyonundan parçalar sergileyen otelin şık ve nostaljik iç dizaynı fazla etkileyici. Otelin içinde, Organik Köstem Çiftliği’ne ait ürünlerin de bulunduğu Şarap & Zeytinyağı tadım evi bulunuyor. Köstem Hotel, hareketli hayattan ırak kalmak istemeyen çiftlerin ve dost gruplarının ilk tercihi! Adres: Tokoğlu Mh., 1004. Sk., Alaçatı, Çeşme, İzmir. Telefon: 0533 256 9871.

Türkiye’nin En İyi Butik Otelleri

15. İstanbul,Galata Antique Hotel

1881 yılında Fransız bir aile için inşa edilmiş Galata Antique Hotel İstanbul, bugün bir aile işletmesi olarak hizmet veriyor. Alexandre Vallaury İstanbul’da bir fazla esere imza atmış birisi; İstanbul Arkeoloji Müzesi, Karaköy’deki Osmanlı Bankası Binası, Pera Palas Oteli bunlardan bazıları.

Yeni restore edilmiş Galata Antique Hotel’de kış döneminde 2 kere konaklama imkanı bulduğum. Otel, İstanbul’un en meşhur semtlerinden biri olan Beyoğlu’nda yer alıyor. Odalar gayet şirin ve ufak ancak fazla pak ve rahat. Galata Kulesi manzarasına bakan teras katında, hoş görünüm karşısında martıları izleyerek kahvaltı yapmak harika. Kahvaltı etmek için bile gidilir. Telefon:(0212) 245 5944.

En iyi butik otelleri hususi bir puanlama yapmadan sıraladım, çünkü her biri birbirinden güzel ve farklı kişiliklere sahip. Hepsi belki butik otel statüsünü tam olarak karşılamıyor, ancak deneyimlerimden yola çıkarak bu listeyi hazırladım. bana sık sık sorulan konaklama yerleri ve tercihleri için de amade bir liste olmuş oldu.

Her birindeki konaklamamdan fazla keyif aldım, iyi anılar ve dostlarla ayrıldım. Bu yüzden butik otelleri yıldızlı otellere göre daha fazla seviyorum. Sizin de butik otel tavsiye ve deneyimlerinizi duymak isterim?

Bir önceki yazımız olan KIŞ TATİLİ TÜRKİYE başlıklı makalemizde kış tatili hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın