İster kayak yapın dilerseniz karlar altında tarihi kalıntıları gezin ya dayanlızca suskun ve sakin tek köşede manzaranın tadını çıkartın.
Yurdumuzda kış tatili için en iyi 7 güzergâh hangisi ve bu yerlerde sizi neler bekliyor dersiniz?
1-

Türkiye'de Kış Tatili İçin Gezilecek Yerler
Uludağ

Ülkemizde kış ve tatil kelimeleri tek araya geldiği zaman ilk akla gelen seçeneklerden biri Uludağ. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en çok ziyaretçi çeken merkezleri arasında bulunan Uludağ’da kayak, snowboard, teleferik başka bir deyişlekar keyfi denince aklınıza ne geliyorsa hepsi var.
Uludağ’a Bursa’dan günübirlik turlarla gelebileceğiniz gibi dağda tespit edilen otellerden birisinde kalabilirsiniz.
Buraya İstanbul’dan vasıta kiralayarak ulaşmak da alternatifler arasında.
Eğer bu kış rotanızı Uludağ’ın eğlenmek ve zevk dolu dünyasına çevirmekdilerseniz şehirden vasıta kiralayarak yola çıkmak için İstanbul’a uçak biletlerini karşılaştırın.

2- Kapadokya

Türkiye'de Kış Tatili İçin Gezilecek Yerler

Her mevsim soluk kesen manzaralarla ziyaretçileri karşılayan Kapadokya da kış aylarında tatil için iyi tek tercih. Ürgüp, Göreme ya da Avanos gibi yerleri turlarken bütün bölgeyi gökyüzünden izleyebileceğiniz balon turlarından birine katılmak da Kapadokya’da kesinlikle yaşanması lüzumlenen tek tecrübe. Kapadokya’ya kadar gelirseniz kazanın en meşhur yerlatı şehirlerindenbir tanesi olan Derinkuyu’yu görebilirsiniz. Bu tür yerlere ve yapılara alaka duyuyorsanız dünyanın değişik yerlerindekayalara oyularak inşa edilen bu yerlere de göz atın.
Kapadokya’ya Nevşehir‘e uçarak buradan yanlızca anlar içerisindeulaşabilirsiniz.

3-

Türkiye'de Kış Tatili İçin Gezilecek Yerler
Yedigöller

Ülkemizde manzarasıyla baş döndüren yerlerin başında gelen Yedigöller‘in ismi çoğunlukla hazan manzaralarıyla beraber anılsa damevki kış aylarında da epey görülmeye kıymet. Göllerin beyaz kar altında görüntüsü insana burada farklı tek dünyadaymış izlenimi sağlıyor. Milli parkın derhal çevrelerinde tespit edilen otel ve başka konaklama tesisleri ise Yedigöller ve etrafında kalmak isteyenler için en uygun.
Bu kış Yedigöller’in tabiatı ile buluşmak dilerseniz noktaya ulaşım vebaşka ipuçları yazımızda.

4- Kartalkaya

Türkiye'de Kış Tatili İçin Gezilecek Yerler
Kartalkaya

Bolu’ya bağlı tek başka kış cenneti ise Kartalkaya. Geniş ve uzun pistleri, otelleri kafeleri ve restoranlarıyla burası kış sporlarını sevenler için en iyi alternatiflerin başında geliyor.
İstanbul ve Ankara gibi şehirlere yakın olması Kartalkaya’yı kısa zamanlıhafta sonu tatillerinin vazgeçilmez rotalarından biri durumuna getiriyor. Kayak ile ilgili defa iyi değilseniz merkezde tespit edilen yerlerden tek kızak kiralayarak çocuklar gibi eğlenebilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Kartalkaya’nın çam ormanlarıyla çevrili doğasında unutulmaz kareler yakalayabilirsiniz. Bölgeye ilk olarak İstanbul ve Ankara olmak suretiyle çoğu şehirden vasıta kiralayarak ulaşmak olası fakat yol şartlarının epey zor olan olma ihtimalini hatırlatalım. Kartalkaya’da tatil yapar iken kalabileceğiniz otellere göz atmak için tıklayın!

5-

Türkiye'de Kış Tatili İçin Gezilecek Yerler
Ayder Yaylası

Karadeniz’in uçsuz bucaksız yaylaları kış tatili denince ilk akla gelen yerler olmayabilir.
Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında çıkılan yaylalar kış geldiği zaman defa henüz değişik tek görünüm çiziyor.
Ayder Yaylası ve etrafında tespit edilen kaplıcalar kış aylarında deva bulmak için en iyi yerlerden biri. Genellikle karalaha ile uygulanan Karadeniz lezzetleri ile de malum Ayder’e ulaşmak için Trabzon’a uçarak buradan vasıta kiralayabilir ve yaylanın yolunu tutabilirsiniz.
Hamsili lezzetlerin kenti Trabzon’da tadına bakabileceğiniz yeme içme alternatiflerine göz atmak dilerseniz de tıklayın yeter!

6-

Türkiye'de Kış Tatili İçin Gezilecek Yerler
Kartepe

Kayak tatili yapar iken henüz sakin ve sevgi dolu tek yer arayış içerisindeyseniz rotanızı Kartepe’ye çevirebilirsiniz. İstanbul’a en yakın kayak merkezlerinden biri olarak malum Kartepe Kartalkaya ve Uludağ kadar kalabalık değil.
Şehre yakınlığı ile günübirlik ziyaretler için de seçenek edilen Kartepe bu arada tabiat yürüyüşlerini sevenlerin randevu noktası. İstanbul’dan 1,5 saat içerisinde erişebileceğiniz Kartepe’ye gelmek için TEM otoyolundan İzmit çıkışından çıktıktan ardından Kartepe tabelalarını takip edin kafi. Buraya İstanbul ve İzmit’ten hareket eden otobüslerle ya da turlarla gelmek de alternatifler arasında.
Karnınız acıktığında ise leziz alabalıkların tadına bakmayı unutmamalısınız.Kayak tatili yapar iken henüz sakin ve sevgi dolu tek yer arayış içerisindeyseniz rotanızı Kartepe’ye çevirebilirsiniz. İstanbul’a en yakın kayak merkezlerinden biri olarak malum Kartepe Kartalkaya ve Uludağ kadar kalabalık değil. Şehre yakınlığı ile günübirlik ziyaretler için de seçenek edilen Kartepe bu arada tabiat yürüyüşlerini sevenlerin randevu noktası.
İstanbul’dan 1,5 saat içerisinde erişebileceğiniz Kartepe’ye gelmek için TEM otoyolundan İzmit çıkışından çıktıktan ardından Kartepe tabelalarını takip edin kafi.
Buraya İstanbul ve İzmit’ten hareket eden otobüslerle ya da turlarla gelmek de alternatifler arasında. Karnınız acıktığında ise leziz alabalıkların tadına bakmayıunutmamalısınız.
7- Şirince

Türkiye'de Kış Tatili İçin Gezilecek Yerler
şirince

İzmir’în ismi gibi şirin köyü Şirince çoğunlukla ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret edilen tek yer fakat kış aylarında karlar altında kalan haneleri ve huzur dolu ortamıyla görülmeye kıymet. Şirince’de dört mevsim leziz meyve şaraplarını ve gözlemeleri bulabilirsiniz. Kış aylarında ise burası manzaraya karşı sıcak çay ya da şarap keyfi içinmükemmel tek yer durumuna geliyor.
Köyde zeytinyağı ile uygulanan temizlik gereçleri, sakızlı reçeller vehenüz çoğu yöresel ürün gezginleri bekliyor. Şirince’ye İzmir‘den otobüslerle ya da şehirden vasıta kiralayarak ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Green Card Ne Demek? başlıklı makalemizde green card hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın