, kimileri için manzaranın tadını çıkarmak kimileri içinse kaynak yapıp eğlenmektir. Her içi amaca da uygun var. Coğrafi konumu itibariyle ülkemiz hem yaz, hem de kış turizmine elverişli nadir ülkelerden biridir. Özellikle sömestr tatilinin yaklaştığı şu günlerde kış tatili yapmak için şimdiden yerinizi ayırtmaya ne dersiniz? İşte uzun süreli tatillerde ya da hafta sonu kaçamaklarında

Yurt İçi Kış Tatili İçin En İyi 5 Yer!

Türkiye’de Kış Tatili İçin En İyi 5 Yer!

1)Yedigöller

Kış tatili için “Burası başka bir dünyaymış” diyebileceğiniz kadar büyüleyici bir manzaraya sahip olan Yedigöller’i tercih edebilirsiniz. Göllerin beyaz kar altında görüntüsü adeta baş döndürüyor. Yaz mevsiminde yeşile uzanan bir yolcuğa çıkmak isteyenlerin uğrak yeri olan Yedigöller, kışında ziyaretçilerine benzersiz manzaralar sunuyor. İlkbaharda doğa canlanırken, kış tatilinde ise bembeyaz ağaçların göle yansıması görülmeye değer! Türkiye’de kışın gidilebilecek yerler listesindeki Yedigöller bölgesinde otel ve benzeri konaklama tesisleri mevcut. Göl ve çevresinde kalmak isteyenlerin şimdiden rezervasyon yapmalarını öneririz…

Türkiye’de Kış Tatili İçin En İyi 5 Yer!

2)Uludağ Kış Tatili

Türkiye’de kışın gidilebilecek yerler dendiğinde hepimizin aklına ilk olarak Uludağ gelir. Bunun sebebi ise kış tatili için en uygun bölgelerden biri olmasıdır. Sadece yurtiçi değil, dünyada da kış turizmi sektöründe ün yapmış yerlerden biridir. Bu nedenle yurt dışından da ziyaretçi çeken merkezler arasında yer almaktadır. Kendi aracınızla önce Bursa’ya sonrada Uludağ’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Kendi aracınızla bu mevsimde yolculuk yapmak istemezseniz de, Bursa’ya uçak bileti alabilir ve oradan Uludağ’a geçebilirsiniz. Peki, yurdumuzun cennet köşelerinden biri olan bu yerde tatili nasıl değerlendirebilirsiniz?

Uludağ’da teleferikle gezerek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Kış sporlarına ilginiz varsa kayak veya snowboard etkinliklerine katılabilirsiniz. Burada kış tatili için eğlenceli ve keyif dolu bir dünyayla karşılaşabilirsiniz. Dağda bulunan otellerde konaklayarak, manzaraya karşı kahvenizi yudumlayabilir ya da fazla vaktiniz yoksa Bursa’dan günübirlik turlara katılabilirsiniz.

Türkiye’de Kış Tatili İçin En İyi 5 Yer!

3)Kapadokya Kış Tatili

Kapadokya her mevsim ayrı güzel. Nefes kesen manzaralarla hem yaz, hem de kışın gidilecek yerler arasında yer almaktadır. Avanos, Ürgüp ve Göreme gibi yerleri keşfetmek, aynı zamanda bölgeyi gökyüzünden izlemek ziyaretçiler için inanılmaz bir fırsat! Kış tatili için burayı tercih ederseniz, en ünlü yeraltı şehirlerinden biri olan Derinkuyu’yu da ziyaret etmeyi ihmal etmeyin deriz. Dünyanın farklı ülkelerinde kayalara oyularak inşa edilen yerler elbette var. Fakat Derinkuyu’yu bu yerlerden ayıran yapısı görülmeye değer. Türkiye’de kışın gidilebilecek yerler arasından Kapadokya’yı seçerseniz Nevşehir’e karayolu ya da havayoluyla ulaşım sağlayabilir ve Kapadokya’ya geçiş yapabilirsiniz.

Türkiye’de Kış Tatili İçin En İyi 5 Yer!

4)Ayder Yaylası

Tanıdıklarınıza “Kış tatili yapacağım, nereye gitmeli?” dediğinizde hemen akla gelmeyecektir Ayder Yaylası. Fakat şifalı suları ve karlar altındaki manzarası ile bu mevsimde seyahat edebileceğiniz bölgelerden biridir aslında Karadeniz. Ayder Yaylası’na giderseniz, kaplıcalara girebilir ya da farklı bir kış manzarası çizen ortamı fotoğraflayabilirsiniz. Ayrıca meşhur Karadeniz lezzetleri ile kendinize ziyafet çekebilirsiniz. Yaylanın yolunu tutmak için öncelikle Trabzon’a gitmeniz gerekecek. Trabzon’da da karalahana çorbası ve hamsili pilav gibi farklı lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Türkiye’de Kış Tatili İçin En İyi 5 Yer!

5)Kartalkaya Kış Tatili

Son olarak Türkiye’de kışın gidilebilecek yerler listemizde Kartalkaya bulunuyor. Burası için ülkemizin bir diğer kış cenneti desek yanlış olmaz. Çünkü geniş ve uzun pistleriyle ünlü Kartalkaya, bu mevsimde sportif aktivitelere katılmak isteyenlerin vazgeçilmez mekanlarından biridir. Ayrıca Ankara ve İstanbul gibi şehirlere yakınlığı sebebiyle de kış tatili için kısa süreli gidilebilecek yerler arasında yer alır.

Kartalkaya’nın muazzam pistlerinde kayak yaparak eğlenebilirsiniz. Kayakta çok iyi değilseniz, merkezdeki kiralama hizmetlerinden faydalanarak kızak eğlencelerine katılabilirsiniz. Çam ormanlarının ortasındaki Kartalkaya’da doğayı karelemek ya da çevrede unutulmaz fotoğraflar çektirmekte diğer yapabileceğiniz aktivitelerden yalnızca birkaçı…

Kışın gidilecek yerler listesinden Kartalkaya’yı tercih ederseniz, bölgedeki otellerde konaklayabilir restoran ve kafeteryalardan yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bolu’ya karayolu ile ulaşmanın biraz zorlayıcı olduğunu unutmayınız. Seyahat öncesinde Kartalkaya’da kış tatili için ulaşım seçeneklerini incelemenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Sonbahar Tatil Yerleri başlıklı makalemizde Abant Gölü Milli Parkı, Amasra Müzesi ve Direkli Kaya hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın