Son yıllarda tüm dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de pek çok doğa sever kamp ve doğa sporlarına yönelmeye başladı. Doğa sporlarına talep arttıkça hem ürün çeşitleri hem de bilgi kaynakları artmaya başladı. Ürün çeşitliliği gün geçtikçe artmaya başlasa da kamp alanları doğanın bize sunduğu imkanlarla sınırlı kalıyor. Ancak kamp alanlarını keşfetmek de doğa severlere kalıyor. Biz de bu yazımızda Türkiye’de kamp yapılabilecek alanları sizlere aktaracağız.

Doğa sporlarına olan ilginin artmasıyla her geçen gün yeni bir keşfediliyor. Gerek daha ekonomik bir tatil yapmak isteyenler, gerek ormanların içinde huzurlu nefes almak isteyenler, gerekse uyanır uyanmaz denize girip, denizden çıkar çıkmaz uyumak isteyenler tatil tercihlerini çadır kampı yapmaktan yana kullanıyorlar. Çadırda kamp yapmak tehlikeli bir aktiviteymiş gibi görünse de doğru bir alana kamp attıktan sonra bu süreçten oldukça keyif alabileceğinize inanıyoruz.

Peki Nereye Kamp Atacağız?


Kamp çadırımızı seçtik, satın aldık, ihtiyacımız olan her ekipmanı tedarik ettik, peki nereye kamp atacağız diye kara kara düşünüyorsanız bu yazımızda sizin için aklınıza takılan bu soruya cevap niteliğinde bir liste hazırladık. Bu listeye eklediğimiz maddelerin size doğal güzellikleri hissettirebilecek, nezih ortamlar olmasına da özen gösterdik. Gelin hep beraber inceleyelim.

Salda Gölü

Türkiye'de Kamp Yapılacak Yerler Son zamanlarda Türkiye’nin Maldivleri olarak anılmasıyla popüler olan Burdur ilimizin Yeşilova ilçesine 4 kilometre uzaklıkta bulunan Salda Gölü’nün Halk Plajı’nda ücretsiz çadır kampı yapabilirsiniz. Yeşilova Belediye kampçıların tatilleri konfor içinde yaşayabilmeleri için oldukça güzel imkanlar sunuyor. Bu imkanların en önemlileri kamp alanına kadar çekilen elektrik prizleri, fazla sayıda tuvalet ve duş. Yalnız Salda Gölü çevresinde Beyaz Adacıklar ve Maldivler isimleri ile anılan bölgede kamp yapmanın yasak olduğunu belirtelim. Salda Gölü çevresinde kamp yapmak isterseniz tercihinizi Halk Plajı ya da Doğanbaba Plajı’ndan yana kullanmalısız. Doğanbaba Plajı’nın Halk Plajı’na göre daha sakin ve huzurlu olduğunu söyleyebiliriz.

Munzur Vadisi Milli Parkı

Türkiye'de Kamp Yapılacak Yerler Doğu Anadolu Bölgesinde kamp yapmak isteyenler için güzel bir seçenek olan Munzur Vadisi, 1971 yılında milli park ilan edilmiş. Bu bölgenin eşsiz doğal güzelliğini hiç şüphesiz Munzur Dağları eteklerinden doğan Munzur Suyu’nun, Fırat Nehri’ne karışıp muhteşem bir görüntü oluşturduğu yer ve Munzur Çayı’nın her iki yanında ülkemizde ender rastlanan huş ağaçları veriyor. Munzur Çayı kenarında doğanın kollarında oldukça huzurlu bir kamp yapabilir buna ek olarak Munzur Çayı kenarlarındaki trekking parkurlarında Tunceli’nin eşsiz doğasını keşfedebilirsiniz.


Dedegöl Dağı 

Türkiye'de Kamp Yapılacak Yerler Orta Toroslar’ın 2998 rakımla en yüksek tepesi olduğu bilinen ve yılın 11 ayı kar bulunan Dedegöl Dağı, Isparta’nın Yenişarbademli ilçesinde bulunuyor. Hal böyle olunca Dedegöl dağı hem tırmanış yapacak dağcıların hem de doğa sporları ve kamp yapmayı severlerin uğrak noktası oluyor. Doğa severleri ise çevresindeki Melikler Yaylası, Cukka Pınarı, Pınargözü Mağarası, Yaka Kanyonu ile etkiliyor. Alanda henüz bir kamp işletmesi bulunmasa da alana gelen gezginlere Antalya Yörükleri rehberlik ediyor.
Melikler Yaylası’ndan 2 kilometre uzakta bulunan 15 kilometre uzunluğundaki Pınargözü Mağarası Türkiye’nin en uzun mağarasıdır. Her yıl mayıs ayında dağcılık şenlikleri düzenleniyor.


Çıralı, Olimpos, Adrasan

Türkiye'de Kamp Yapılacak Yerler Antalya’nın bakir kalmış güzelliklerini keşfetmek ve Akdeniz’de kamp yapmak için Çıralı, Olimpos ve Adrasan’a uğrayabilirsiniz. Kamp yapmak için Çıralı ve Adrasan, ormanlarda trekking yapmak için Olimpos’u tercih edebilirsiniz. Bu 3 bölgede de güvenle kamp yapılabilecek kamp işletmeleri bulunuyor.

Bu yazımızı burada sonlandırıp diğer yazımızda kaldığımız yerden devam edeceğiz, teninizden güneşiniz, ciğerlerinizden çam kokusu eksik olmasın.

 

Bir önceki yazımız olan Nemsiz Çadır Kampı İçin Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde çadır kampı bilinmesi gerekenler, konforlu çadır kampı ve nemsiz çadır kampı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın