Bir önceki yazımızda Türkiye’de çadır kampı yapılabilecek yerleri listelemeye başlamıştık. Bu yazımızda kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu

Fethiye; Ölüdeniz’iyle, Belcekız Plajı’yla, Çalış Plajı’yla, Kelebekler Vadisi’yle, Kabak Koyu’yla, Aladere Şelaleleri’yle Muğla’da kamp yapılabilecek en güzel yerlerden. Yalnızca kamp alanlarıyla değil, pek çok doğal güzelliyle Fethiye adından fazlasıyla söz ettiriyor. Fethiye hem kamp yapılacak yerleriyle, hem gizli koylarıyla, hem de şelaleleri ile yaz aylarında doğa severlerin kamp attığı güzide bir yer. Kamp dışında Kelebekler Vadisi’ne tekne ile gidip ufak da olsa mavi tur yapabilir, ardından patikalarında trekking yapabilir, duru sularında yüzebilir, hatta tüplü dalış yapıp su altı güzelliklerini de keşfedebilirsiniz. Adrenalin sporlarını sevenlerdenseniz mutlaka yapmanızı önerdiğimiz bir diğer aktivite ise Babadağ’dan Ölüdeniz’e doğru yamaç paraşütü yapıp bölgenin eşsiz güzelliklerini havadan seyretmeniz.
Türkiye'de Kamp Yapılacak Yerler-2

Sosyal medyada Türkiye’de çekildiğini düşündüğünüz bulut denizi fotoğrafı görüyorsanız ve bu fotoğrafın çekildiği yere gitmek istiyorsanız size adresi veriyoruz. Karadeniz bölgemizin incilerinden Rize ilimizin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Pokut Yaylası. Çok da ulaşılmaz bir yer değilmiş değil mi? Pokut Yaylası, 2050 rakımıyla Sal, Amlakit, Hazindak yaylalarını da seyredebileceğiniz Pokut Yaylası yüksek rakımından mütevellit su ve orman bakımından Karadeniz bölgesindeki diğer yaylalara göre oldukça fakirdir.
Türkiye'de Kamp Yapılacak Yerler-2
Diğer kamp alanlarından farklı olarak buraya kamp attığınızda tulumun ruhlara dokunan ezgisiyle muhteşem manzaranın tadını doyasıya çıkarabilir, yerel halkla serçe parmaklarınızı tokuşturup horon tepebilir, Karadeniz’in muhteşem lezzeti kuymak olarak da anılan Muhlama’dan tavalar dolusu yiyebilirsiniz.
Karadenizde kamp yapmak isterseniz çok düşünmeden, çıkın çıkın Pokut Yaylası’na gidin.

Göreme,Kapadokya

Göreme her zaman güzel olsa da özellikle son yıllarda Kapadokya’nın gözde noktalarından biri haline geldi. Her yıl özellikle bahar aylarında yüzlerce, binlerce, hatta yüzbinlerde yabancı ve yerli turist gün doğumunu peri bacalarının arasında oturup izlemek, koşa koşa balona binip, gündoğumunu gökyüzünde karşılamak için Kapadokya’ya gidiyor. Siz de balon turu yapacaksanız ya da Peri Bacaları’nın esrarengiz havasını çadırınızdan izlemek isterseniz Göreme’de hem ücretli hem ücretsiz 4-5 tane kamp yapabileceğiniz alan bulunuyor. Kapadokya’ya kadar gelmişken kamp dışında farklı aktiviteler de yapmak isterseniz Kızılçukur Vadisi’nde gün batımını izleyebilir, Güvercinlik Vadisi’nde yürüyüş yapabilir, Ürgüp’e kadar ATV ile safari yapabilir, üzüm bağları arasında pedal çevirebilirsiniz. Her birinden apayrı keyifler alacağınıza şüpheniz olmasın.
Türkiye'de Kamp Yapılacak Yerler-2

Yedigöller

Karadeniz’in batısında kamp yapacak bir alan arayışındaysanız Bolu Yedigöller Milli Parkı aklınızın bi köşesinde bulunsun deriz. Bolu şehir merkezinden 42 kilometre kuzeyde bulunan Yedigöller Milli Parkı içerisinde, milli parka adını veren yedi tane göl, her biri birbirinden güzel şelaleler, dereler, ağaçlar ve çeşmeler bulunuyor. Yedigöller’e kamp yapmaya gitmişken göller arasındaki parkurlarda yürüyüş de yapabilirsiniz. Bu arada Yedigöller Milli Parkı Karadeniz iklimine bağlı olduğundan mütevellit sık sık yağış alan bir yer, giderken yanınıza yağmurluk almanızı hatırlarmayı borç biliriz.
Türkiye'de Kamp Yapılacak Yerler-2

Kaz Dağları

Bir kısmı Balıkesir’de, diğer kısmı Çanakkale’ye uzanan Kaz Dağları Tanrıların Armağanı olarak da anılıyor. 1774 rakımlı Kaz Dağları, her geçen gün doğal güzellikleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor. Kaz Dağları’nda yılın her günü kamp yapabilir, kamp yaptığınız bu süreçte yaban hayvanlarını gözlemleyebilirsiniz. Mehmetalan Köyü’nde fiyatlarıyla üzmeyecek 3-4 kamp alanı bulunuyor. Kaz Dağları Sütüveren Şelalesi ile, Mıhlı Çayı ile, Hasanboğuldu Şelalesi ile, Şahinderesi Kanyonu ve pek çok daha güzelliği ile doğa severlerin ilgisini çekiyor.

Türkiye'de Kamp Yapılacak Yerler-2

Bizim kamp alanı önerilerimiz burada sona eriyor, sizin keyif aldığınız farklı kamp deneyimleriniz varsa yorumlarda bizlerle paylaşmayı eksik etmeyin lütfen, bakarsınız günün birinde çadırlarımız komşu olur.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de Kamp Yapılacak Yerler başlıklı makalemizde akdeniz kamp, damping ve kamp alanı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın