Söz, nişan, kına gecesi ve düğün derken bin bir telaşla geçen koşuşturmanın sonunda tatlı yorgunlukları unutturarak, hem dinlendirecek hem de yeni yerler keşfetme fırsatı bulabilecek bir tatili haliyle her çift yapmak istemektedir. , bu fırsatı elde edebilecek ve değerlendirebilecek en uygun dönemdir. Hemen hemen her çiftin hayal ettiği rüya gibi aylar, haftalar öncesinden araştırmalar yapıp, gitmek istediği yerler, görmek istedikleri güzel mekanlar ve gidilebilecek yerlerin nasıl bir yer olduğu hakkında merak ettiği soruların cevabını bulmak istediği bu dönemde özellikle çiftlerin hayatında büyük bir önem arz etmektedir.

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
Balayı

Yeni evli çiftlerin balayı tatilleri için gidebilecekleri bilinen birçok yer bulunmakla birlikte daha az kişinin tercih ettiği ve henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş tatil yerleri bulunmaktadır.

Antalya, Olimpos

 

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
Olimpos

Ekonomik bir bütçe ile romantik bir balayı geçirmek isteyenler için bir seçenek olabilecek yerlerin başında gelen Olimpos, Antalya’nın güneyinde yer alan Olimpos’ta ağaç evlerde kalabilir gündüzleri ise denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

,

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
Marmaris, Selimiye

Marmaris’in son senelerde Türkiye’de balayı için gidilecek yerler arasında sıklıkla tercih edilen tatil rotalarından biri olan Selimiye, huzurlu doğası ile özgün kalabilmiş küçük bir balıkçı köyü olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Bozburun Yarımadası’nın gizli cenneti konumundaki Selimiye, korunaklı halini esasen kolayca ulaşılamayan yoluna borçlu olduğu düşünülmektedir. Ege ve Akdeniz turuna çıkan yatların uğrak noktası olması, köyü seçkin bir durak haline getirirken, tekne turlarının programlarındaki eşsiz koyları da Selimiye’nin ününe her geçen gün biraz daha ün katmaktadır. Tüm bunların yanı sıra Selimiye’de bulunan restoranları, tablo gibi seyri sürülebilecek gün batımlarını ve herkesin beğenisini karşılayabilecek konaklama alternatiflerini sayesinde kafa dinlemek isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Nevşehir, Kapadokya

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
Nevşehir

Nevşehir, Niğde ve Aksaray üçgeni arasında kalan bölgede yer alan Kapadokya, eşsiz güzellikleriyle Türkiye’nin en önemli turistik yerlerinden biridir. Kapadokya’da yer alan taş otelleri, bölgenin sürrealist doğa oluşumları olan peri bacaları, yeraltı şehri gezileri, vadi manzaraları ve balon turları ile balayını geçirmek isteyenlere Türkiye’de balayı için gidilecek yerler olarak tercih edilenler arasında en başlarda gelmektedir. Düğün yapılan mevsime göre deniz tatili yapamayacak olan veya balayında denize girmeyi tercih etmeyecek olanlar için yurt içinde tercih edilebilecek bir yerdir.

Balayı süresi içinde Ürgüp, Avanos ve Üçhisar’da yer alan peribacaları, gün doğumuna eş olarak şahit olabileceğiniz balon turu, Göreme Açık Hava Müzesi ve şarap fabrikaları ziyaret edilebilecek başlıca yerlerdendir. Kapadokya, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında Türkiye’de balayı için gidilecek yerler arasındadır.

Göreme Açık Hava Müzesi içerisinde mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında; Kızlar ve Erkekler Manastırları, renkli freskleri ile Elmalı Kilise ve Yılanlı Kilise, müzenin hemen girişinde bulunan Aziz Basil Şapeli yer almaktadır. Hıristiyanlığa birçok yenilik getirmesiyle bilinen Kayseri Başpiskoposu Aziz Basil’in önderliğinde kurulan ve dini eğitim, düşünce merkezi olarak görülen Göreme Açık Hava Müzesi, 2000 yıllık geçmişi hala ilk günkü gibi özenle korunmaktadır.

Ihlara Vadisi de Kapadokya’da Türkiye’de balayı için gidilecek yerler arasında bulunmaktadır. Dünyanın en büyük kanyonlarından biri olan, Hasan ve Melendiz Dağları yakınındaki Ihlara Vadisi, yerli ve yabancı ziyaretçilere bir trekking ortamı sunmaktadır.

Bolu,

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
Bolu, Abant

Doğa ile iç içe bir balayı için Türkiye’de balayı için gidilecek yerler arasında bir alternatif olan yerlerden biri de Abant’tır. Eşsiz güzellikteki doğası ile bilinen Abant’ı romantik bir balayı hayal eden çiftler oldukça sık tercih etmektedir.

Fethiye,

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
Fethiye, Göcek

 Muğla‘nın Fethiye ilçesine bağlı olan Göcek, doğa ile iç içe bir balayı geçirmek isteyenler için tercih edilebilecek yerlerden birisidir. Etrafı yemyeşil ormanlarla çevrili olan Göcek’te yapılabilecek benzersiz koylara bir gezi düzenlenebilmekte ya da tekne turları yapılabilmektedir.

İstanbul, Ağva

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
İstanbul

Temiz denizi ve altın renkli kumsalları ile bilinen ve İstanbul‘un kuzeydoğusunda bulunan Ağva, ekonomik bütçe ile bir balayı geçirmek isteyenlerin alternatif yerlerinden biri haline gelmiş bulunmaktadır.

,

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
Bursa, Uludağ

Çoğunlukla kış mevsiminde yapılan düğün ardından yapılacak olan balayı tatili için tercih edilen Bursa UludağTürkiye’de balayı için gidilecek yerler arasında sırasını koruyan yerler arasında bulunmaktadır. Kış turizmi açısından merkez konumunda bulunan Uludağ, çevresindeki yaylalar ve ormanlarla tam bir kış balayı tatili geçirmek isteyenlerin tercih ettiği rotalardandır.

Adatepe

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
Adatepe

Balayında bile doğadan vazgeçemeyenler için bir rota olan Adatepe, sabah alarm sesinin yerini kuş seslerinin aldığı, saatlerce dağ yürüyüşü yapılabilen, organik yiyeceklerin ve yemeklerin sincaplarla paylaşılabildiği ve sadece Kaz Dağları’nın bol oksijenli havasını barındıran tam anlamıyla doğa ile iç içe kalınabilecek yerlerdendir.

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
Assos

Virajlı ve dar Assos Yolu’nun hemen ardında ziyaretçilerini bekleyen ve bir cennet olarak adlandırılan Assos, oldukça küçük bir yer olup Arnavut kaldırımlı sokakları ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır. Kadırga Koyu ve Behramkale de Assos rotasına başka alternatifler olabilmektedir. Ayrıca Assos, hem merkeze hem de Assos Athena Tapınağı’na yakın bir konumda bulunduğundan buradan ziyaret etmek istenen yerlere rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

 Çukurbağ Yarımadası

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
Çukurbağ

Meis Adası’na el uzatan Çukurbağ Yarımadası, sahip olduğu manzara ile gelen ziyaretçilerini karşılamaktadır. Kaş Merkez’e oldukça yakın olan Çukurbağ Yarımadası’nda Kaş’ta paraşütle uçabilir ve Kaş’ın temiz denizinin altındaki saklı cennet dalış yaparak keşfedilebilir. Çukurbağ Yarımadası’ndan pasaport ile günübirlik Meis turu da yapılabilmektedir.

Gümbet

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
Gümbet

Daha çok Avrupa kültürünün hakim olduğu Gümbet, akşamları gece hayatını, gündüzleri ise su sporlarını sevenleri ağırlamaktadır. Gümbet, Bodrum genelinde su sporlarının en gelişmiş ve en iyi yapıldığı yer olarak bilinmektedir. Avrupai bir kültürün hüküm sürmesinin de etkisi ile Bodrum genelinde en çok yabancı turist ağırlayan yer olarak bilinmektedir. Gümbet’te balayı için lüks tatil otelleri olduğu kadar daha ekonomik fiyatlı küçük oteller de yer almaktadır.

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
Side

 Side, Antik çağla iç içe ve her şey dahil otelleri ile Akdeniz’de balayı için tercih edilen yerlerden biridir. Side merkezinin girişinden itibaren gelenleri, olduğundan farklı bir çağda yaşıyormuş, hissine kaptıran, antik çağ kalıntıları ve her şey dahil sistemle çalışan ve balayı için lüks balayı ve tatil otellerinde kalmak isteyen çiftlerin sıklıkla tercih ettiği yerlerden birisi haline gelmiş bulunmaktadır.

Fethiye Hisar Önü

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
Fethiye Hisar Önü

Balayında adrenalin, heyecan ve bol aksiyonlu bir tatil hayal edenler için Türkiye’de balayı için gidilecek yerler arasında Fethiye Hisar önü alternatif olarak bulunmaktadır. Hisar önü hem Fethiye merkeze hem de Ölü Deniz’e yakın bir konumda bulunmaktadır. Balayı süresince aksiyon dolu aktivite yapmak isteyenler için Ölüdeniz Babadağ’da yamaç paraşütü, günü birlik safari turları, Fethiye’den kalkan tekneler ile dalış, Ölü Deniz’den kalkan teknelerle günübirlik turlar, Tlos Saklıkent’in tarihi noktalarında trekking, Saklıkent Kanyonu’nda rafting yapmak gibi yapılacak bir çok aktivite çeşitleri bulunmaktadır.

Amasya

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
Amasya

 Balayı tatili için Karadeniz hayali olanlar için bir seçenek olabilecek yerlerden biri de Amasya’dır. Şehzadeler şehri ve Milli Mücadele fitilinin ateşlendiği yer olarak bilinen Amasya, Yeşilırmak Nehri’nin ikiye ayırdığı bir şehirdir. Gündüzleri Kral Kaya Mezarları ve akşamları eski konakların altında yer alan taverna ve meyhanelerde çiftler gün bitirmektedirler.

Didim

 Didim, Aydın şehrinde yer almakta ve balayı tatili için sıklıkla tercih edilen yerlerden birisi olmaktadır. Temiz ve tenha sahilleri ile bilinmektedir. Didim’de A’dan Z’ye her konseptte bir balayı otel bulunmaktadır. Burada Ege’nin sularına tekne turları ile açılabilir ve bölgedeki hem tarihi hem de turistik yerler gezilebilir.

Antalya, Belek

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
belek

Antalya’da tatil yapmak isteyenlerin ilk tercih ettiği yerlerden biri olan Belek, yurt içi ve yurt dışından birçok yerli ve yabancı turistin yanında, balayı çiftlerinin de sıklıkla tercih ettiği yerlerdendir. Türkiye’deki en iyi balayı otellerinin burada olduğu bilinmektedir. Her çiftin tercihine göre farklı konseptte oteller bulunmaktadır.

 Çeşme

Koyları, plajları, kaleleri ve köyleri ile son dönemlerin popüler tatil rotaları arasında olan Çeşme, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve turistik yerleri ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Alaçatı ve çevresi tüm ziyaretçilerinin görmek istediği yerlerdendir.

Ayvalık

Lüks balayı otelleri yerine daha mütevazi ve ekonomik fiyatlı balayı oteli arayan çiftlerin tercihi olan Ayvalık, Kuzey Ege’nin incisi olarak adlandırılmaktadır. Ayvalık’ta Cunda Adası, Şeytan Sofrası, zeytin ormanları, Sarımsaklı Plajı, tarihi Rum evleri ve dikkat çekici evleriyle birçok fotoğraf çekilebilecek yerleri bulunmaktadır.

Yaz aylarında milyonlarca turist çeken ilçelerden biri olan Ayvalık, Midilli adasına olan yakınlığı ile de vizesiz olarak günübirlik turlara katılmaya olanak sağlamaktadır. Türk ve Yunan kültürünün iç içe yaşandığı ve mübadele yıllarında binlerce göç alıp veren ilçede tarihi Rum evlerinden restore edilmiş olan pansiyonlar, her keseye uygun bir şekilde konumlanmış bulunmaktadır. Cunda Adası ise, Ayvalık’ta görülmeye değer en önemli ve dikkat çekici yerlerden biridir. Kıyı boyunca sıralanmış kafe ve restoranlarında meşhur Ayvalık tostu yenebilmekte ve rakı balık keyfi yapılabilmektedir.

Alaçatı

Türkiye’de Balayı İçin Gidilecek Yerler
Alaçatı

Taş evleri, denizi, kumsalı, eğlence mekanları ve kendine has mimarisi ile İzmir’in sıklıkla turist ağırlayan yerlerden biridir. Alaçatı’da meşhur Alaçatı pazarı ve Alaçatı değirmenleri gezilebilirken, Alaçatı Limanı’nda sörf dersleri alınarak sörf yapılabilmektedir.

Alaçatı’nın ana caddelerinden biri olan Kemalpaşa Caddesi’nde restoranlar, butik kafe ve dükkanlar ile birlikte sanat galerileri de bulunmaktadır.

  1. yüzyılda Osmanlı toprağı olan Alaca At’daki bataklığın kurutulması ile belde yaşanılabilir bir hal aldığı ve kendine özgü bir mimariye sahip olduğu görülmektedir. Bu mimarinin en bilinen kanıtı ise Alaçatı’nın 150 yıllık taş evleridir.

, Marmaris

 Muğla’nın ilçelerinden biri olan Marmaris, koyları ve doğal güzelliği ile balayı çiftlerini ağırlamaktadır. Dalaman Havalimanına 1 saat uzaklıkta olan ilçe aynı zamanda da Yunan adası Rodos’a olan yakınlığı ile de balayına çıkacak çiftlerin seçimlerinden biri haline gelmiş bulunmaktadır. Birçok antik kenti içerisinde barındıran Marmaris, 5 yılda bir düzenlenen ve uluslararası alanda da söz sahibi olan yat yarışlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Doğal bir liman olan Marmaris Körfezi aynı zamanda 3 adet büyük marinaya sahip olduğu bilinmektedir.

Kuşadası

 Aydın ilinin bir ilçesi olan Kuşadası, balayı tatili için deniz, güneş, kum hayali kuran çiftlerin tercih ettiği yerlerden biridir. İlçenin en büyük özelliklerinden birisi de Meryem Ana türbesine sahip olmasıdır. Meryem Ana Türbesi, balayı çiftlerinin uğradığı ve saadet dilekleri diledikleri yerlerden birisi haline gelmiş bulunmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan YAZ TATİLİNİ DEĞERLENDİREBİLECEĞİNİZ 10 YAZ AKTİVİTESİ! başlıklı makalemizde YAZ AKTİVİTESİ hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın