Türkiye Turistik Yerler

İnsanlar günlük hayatta çeşitli ihtiyaçlara sahip bulunmaktadırlar. Bu ihtiyaçları karşılayabilmek için günün belirli saatlerinde çalışmak ve para kazanmak zorundadırlar. Günümüzde özellikle hafta içi her gün çalışan insanlar belli bir süre çalışmanın ardından bünyelerinde ruhsal bir stres birikmesi ve fiziksel bir yorgunlukla baş başa kalabilmektedirler. Bu fiziksel yorgunluğu ve ruhsal stresi atabilmek için insanlar tatil yerlerine gider, bünyelerinde bulunan fiziksel yorgunluk ve ruhsal stresi kendilerinden uzaklaştırırlar. Dünyanın birçok yerinde tatil yerleri bulunmakta ve hem ülke içi hem de başka ülkelerden gelen turistler hem buralarda gezip eğlenmekte, hem de dinlenerek bünyelerindeki yorgunluğu kendilerinden uzaklaştırmaktadırlar.

Türkiye Turistik Yerler
turistlik yerler

Dünya üzerinde Amerika sahilleri, Brezilya, Avrupa’nın birçok ülkesi önemli turistik mekanların başında gelmektedir. Ülkemizin de bu turistik bölgelerin altında kalır bir yanı yoktur. Ülkemiz  hem Asya kıtasında hem de Avrupa kıtasında bulunmakla birlikte çok önemli bir jeopolitik bir konuma sahip bulunmaktadır. Aynı zamanda ülkemizde yaşanan dört mevsim de Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli turistik kentlerini bünyesinde barındıran bir ülke olduğunu göstermektedir.

Ülkemizde hem yurt içi turistler bulunduğu gibi hem de yurt dışından gelen turistler de bulunmaktadır.  Özellikle Avrupa ve Rusya’dan gelen yoğun bir turist kafileleri bulunmaktadır. Bu Avrupa ve Rusya’dan gelen turistler özellikle sahil kentlerini ve İstanbul’u konaklama olarak daha fazla kullanmaktadırlar. Ülkemiz yukarıda da dediğimiz gibi jeopolitik konumu sayesinde dört mevsimi aynı anda yaşamakta ve tarihin birçok medeniyetine eşlik etmiş bulunduğundan ötürü, ülkemizin hemen hemen her ilinde hatta birçok ilin ilçelerinde bile turistik gezi yerleri görebilmemiz mümkündür.

İstanbul

Türkiye Turistik Yerler
İstanbul

 denildiği zaman hepimizin aklına ilk gelen yer kesinlikle İstanbul’dur. İstanbul günümüzde sürekli artan nüfusuyla birlikte ülkemizin global şehirlerinin başında gelmektedir. İstanbul geçmişten günümüze birçok medeniyete (özellikle Bizans ve Osmanlı) kucak açmış, birçok medeniyeti bünyesinde barındırmış bir şehirdir. İstanbul geçmişten günümüze birden fazla millete aynı anda sahip olmuş ve bu milletler yüzyıllar boyunca kardeş gibi yaşamışlardır. Bu durum İstanbul’un kültürel anlamda oldukça fazla gelişmesine sebebiyet vermiştir. Günümüzde İstanbul’da hemen hemen her medeniyetten birer kalıntı görebilmemiz mümkündür. İstanbul’a hükmetmiş her medeniyet ve her millet adeta kendilerinden bir mirası geleceğe bırakmak adına yarışmışlardır. Bunları eğer maddeler halinde sıralayacak olursak:

1-)Galata Kulesi: Galata Kulesi tarihin en eski kulelerinden biridir. Yaklaşık on bin ton ağırlığında olan bu dev kulenin gövdesi işlenmemiş molozdan yapılmıştır. Bizanslıların Büyük Burç, Cenevizlilerin ise İsa Kulesi dediği bu dev yapıt günümüzde Galata Kulesi diye anılmaktadır. Galata Kulesi’nin günümüzdekine benzer bir görünüm kazanması Osmanlı Hükümdarı İkinci Mahmut zamanında yapılan yenileme çalışmalarıyla oluşmuştur. Galata Kulesi’nin bu denli ünlü olmasının en önemli sebebi ise Hezarfen Ahmet Çelebi isimli bir Türk mucidin Osmanlı Hükümdarı Dördüncü Murat zamanında kendi icadı olan kanatları takarak bu kuleden uçarak aşağıya doğru süzülmesiyle olmuştur.

Türkiye Turistik Yerler
Galata Kulesi

2-): Üsküdar çevresinde Bizans’ın İstanbul’a hüküm sürdüğü günlerden günümüze kalan tek eser ’dir. ’nin geçen yıllar içerisinde efsaneleşmiş birçok hikayesi de bulunmaktadır. Bu hikayelerden en ünlü olanı ise çok eski zamanlarda Bizans İmparatoru her gün rüyasında kızının yılan sokması sonucu öldüğünü görmektedir. Bir süre sonra bu rüyalara dayanamayan imparator suyun ortasına ’ni inşa ettirir ve kızını oraya hapseder. Bir gün ’ne bir sepet gelir ve sepeti açan imparatorun kızı sepetten çıkan zehirli bir yılanın ısırması sonucu oracıkta ölür.

Türkiye Turistik Yerler
Kız Kulesi

3-) Ayasofya Kilisesi: Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da hüküm sürdüğü yıllarda imparatorların taç giydiği kilise görevini görmüştür. Aynı zamanda Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yapmış olduğu en büyük kilise de yine Ayasofya Kilisesi’dir.  Fatih Sultan Mehmet döneminde İstanbul’un fethiyle birlikte Ayasofya Kilisesi Camiye çevrilmiştir. Günümüzde ise Ayasofya Kilisesi birçok tarihi eserlerinde içerisinde sergilendiği bir müzeye dönüştürülmüştür.

Türkiye Turistik Yerler
Ayasofya Kilisesi

4-) Dolmabahçe Sarayı: Osmanlı hükümdarlarından Sultan Abdülmecid zamanında inşasına başlanmıştır. Yapımı yaklaşık on üç yıl sürmüştür. Dolmabahçe Sarayı’nın birçok süsleme ve mimarisinde Avrupa tarzının kalıntıları görülmektedir. Günümüzde müze olarak kullanılan belli bir alanı da bulunmaktadır.

Türkiye Turistik Yerler
Dolmabahçe Sarayı

5-) : da günümüzde tur acenteleri eşliğinde gezilere çıkan yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi odaklarından biridir.

6-) Sultan Ahmet Camii: Osmanlı hükümdarlarından olan Birinci Ahmet devri zamanında yapılmıştır. Bizzat Sultan Ahmet kendisi yaptırmıştır. Caminin mimarı ise Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Mimar Sedefkar Mehmed Ağa’dır. Mavi motiflerin camii mimarisinde yoğun kullanılmasından ötürü Mavi Camii diye de anılmaktadır. Yaklaşık kapasitesi on bin kişi olan camiinin açılış yılı 1916 yılıdır. Aynı zamanda caminin yapım aşaması yaklaşık olarak sekiz yıl sürmüştür. (1609-1617 yılları arası) Sultan Ahmet Camii günümüzde özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır.

7-)Rumeli Hisarı: İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunmaktadır. Osmanlı hükümdarı Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fethinin hemen öncesinde Boğazdan gelebilecek tehlikelere karşı güvenlik önlemi olarak yaptırmıştır.

😎 Adalar: İstanbul’da irili ufaklı birçok ada da bulunmaktadır. Bu adalar da yoğun ilgi gören, meraklı turistlerin vazgeçilmez mekanlarındandır. Adalar da bisiklet sürme ve fayton ile gezmek gibi değişik faaliyetler sürdürülmektedir.

Türkiye Turistik Yerler
buyukada

9-) Eyüp Sultan Türbesi: Bulunduğu ilçeye de ismini veren Eyüp Sultan Türbesi eski dini alimlerden Eyüp Hazretlerinin türbesidir. Özellikle Müslüman halktan oluşan yerli turistlerin ilgi alanıdır.

En çok bilinenlerini saymış olmakla birlikte İstanbul denilince turistik mekanların sayısını çoğaltmamız mümkündür. Yine Bebek Sahili, Sirkeci Garı, Haydarpaşa Garı, Eminönü Sahili, Kapalıçarşı, Bağdat Caddesi, Yerebatan Sarnıcı, İstanbul Şehir Surları, Beylerbeyi Sarayı, Süleymaniye Camii, Ortodoks Patrikhanesi, Şehzade Mehmed Camisi, Haliç, Miniatürk, vs İstanbul ilinde bulunan önemli Türkiye turistik yerler içerisine girmektedirler.

Ankara

Türkiye Turistik Yerler
Ankara

Yine Türkiye turistik yerler denildiği zaman akla gelen önemli şehirlerden bir diğeri ise Ankara’dır. Ankara şehrini önemli ve özel kılan unsur ise Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olma özelliğini gösteriyor olmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk zamanında Kurtuluş Savaşı döneminde verilen mücadeleler sırasında ülkenin en korunaklı bölgesi olarak görülmüş olduğundan dolayı başkent ilan edilmiştir. Günümüzde Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Başkanlık Sarayı Ankara ilinde bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci şehri olma unvanına sahiptir. Günümüzde Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün kabri Anıtkabir ismi ile Ankara’da bulunmaktadır. Anıtkabir özellikle yerli turistlerin ilgi alanına girmektedir. Her sene Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım tarihinde Anıtkabir yoğun Türk ziyaretçilerin akımına uğramaktadır. Anıtkabir dışında Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Rahmi Koç Müzesi, Etnoğrafya Müzesi, Hacı Bayram Camii, Augustus Tapınağı, Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, vs Ankara ilinde Türkiye turistik yerler içerisinde sayılabilir.

İzmir

Türkiye Turistik Yerler
İzmir

Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük üçüncü şehri sayılan İzmir özellikle sahilleri ile yaz aylarında turistlerin uğradığı önemli mekanlardandır. Konak Meydanı, Kadife kale, Tarihi Asansör, İzmir Saat Kulesi turistik mekanların en önemlileri içerisinde sayabiliriz.

Bursa

Türkiye Turistik Yerler
Bursa

Tekstili ile ünlü olan bu şehrimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin en kalabalık dördüncü şehri unvanını elinde bulundurmaktadır. Bursa Ulu Camii, Bursa Yeşil Camii, Koza Han önemli turistik mekanlardandır. Aynı zamanda Uludağ Milli Parkı kış aylarında kayak yapmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasındadır.

Bu önemli şehirlerimizin dışında yine kıyı kenarlarında bulunan Muğla, Antalya, Aydın illerimiz özellikle yaz aylarında genelde yabancı turistlerin daha yoğun ilgi gösterdiği önemli turistik mekanlardandır. Bu şehirlerimize gelen turistler Bodrum, Kuşadası, Konyaaltı Plajı gibi mekanlarda denizin keyfini çıkarmakta, ve tatil yapmaktadırlar.

Karadeniz’de Bulunan Turistik Mekanlar

Karadeniz sahillerine gittiğimiz zaman ise özellikle Trabzon ilinde bulunan Sümela Manastırı yoğun ilgi görmektedir.

Sümela Manastırının Hikayesi

Türkiye Turistik Yerler
Sümela Manastırının Hikayesi

Çok eski zamanlar da Atinalı iki rahip rüyalarında Hz. İsa ve Hz. Meryem’i görürler. Ve kendilerine bir manastır yapmaları söylenir. Bu rüya üzerine iki rahip rüyalarında görmüş oldukları yere gider ve Sümela Manastırı’nın inşasına başlarlar.

Sümela Manastırı dışında Karadeniz özellikle yaylaları ile turistlerin yoğun ilgi alanı oluyor. Yaylalara gelen turistler sabah kahvaltısı gibi hizmetlerden faydalanabilmektedirler.

Diğer İllerimizin turistik mekanlarına göz atacak olursak:

Malatya

Türkiye Turistik Yerler
malatya

Kayısı başkenti olarak bilinen Malatya’da Battalgazi ili, Darende Gürpınar Şelalesi, Somuncu Baba Türbesi, Levent Vadisi önemli turistik mekanlardandır. Bu mekanlara yabancı turistlerden çok yerli turistler daha çok ilgi göstermektedirler.

Adıyaman

Türkiye Turistik Yerler
Adıyaman

Nemrut Dağı, Cendere Köprüsü, Atatürk Barajı Adıyaman ilinde bulunan turistik mekanlardır. Özellikle Nemrut Dağı yabancı turistler için Türkiye turistik yerler denildiği zaman akla gelenlerdendir.

Pamukkale Travertenleri

Türkiye Turistik Yerler
Pamukkale Travertenleri

Denizli ili sınırları içerisinde bulunan Pamukkale Travertenleri görünüşleri itibariyle turistlerin uğrak mekanlarındandır.

Kayak Merkezleri

Erciyes, Uludağ, Palandöken ve Sarıkamış ilçeleri özellikle kayak merkezleri olmaları itibariyle turist çeken ilçeler arasındadır.

Diğer Önemli Turistik Mekanlar

Peribacaları, Amasra, Uluabat Gölü, Şirince Köyü, Cumalı kızık, Oylat, Tortum Şelalesi, Ala çatı, Tarihi Sinop Cezaevi, Ölüdeniz, Datça, Saklıkent, Uzungöl, Kapadokya, Harran, Selimiye Camii, İshakpaşa Sarayı, Noel Baba Kilisesi, Eğirdir, Balıklı göl, Mezopotamya Medeniyetinin bulunduğu Mardin, Van Gölü, Ayder Yaylası ve daha pek çok yer gezilmeye değerdir.

 

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de Kış Tatili İçin En İyi 5 Yer! başlıklı makalemizde kış tatili, kışın gidilecek yerler ve Türkiye’de kışın gidilebilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın