Türkiye listesinde yer alan bu mekânlar; hem coğrafi konumu, hem de ev sahipliği yaptığı medeniyetler açısından adeta büyüleyici bir özelliğe sahip. Bu nedenle her yıl Dünya’nın farklı yerlerinden ziyaretçi çekmeyi başaran yurtiçindeki vatandaşlarımız tarafından da büyük rağbet görmektedir. Aslında saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok olan Türkiyedeki turistik yerler, doğal güzellikleri bakımından incelendiğinde listedeki şehirlerin daha çok turist çektiği ortaya çıkıyor. İşte ülkemizde mutlaka gezilip görülmesi gereken 10 yer…

Türkiye Turistik Yerler Listesi

Listesinin Zirvesinde Alaçatı Yer Alıyor

Çeşme’ye yaklaşık 10 dakika uzaklığı olan Alaçatı’nın doğal güzellikleri, listenin zirvesinde yer bulmasını sağlıyor. Ulaşımı oldukça rahat olan bu kasaba, tüm dünya için yeni bir durak olarak biliniyor. Öyle ki İtalyan dergilerinde övgüyle anlatılıyor, ünlü sörfçüler için bir tutku haline geliyor ve turistler tarafından Bodrum, Çeşme, Fethiye gibi yerlere tercih ediliyor. Bu nedenle listesinde zirvede yer alıyor!

Türkiye Turistik Yerler Listesi

Adıyaman-Nemrut: Tanrıların Mekânı

Aynı gün içerisinde kış ve yaz mevsimini birlikte yaşayabileceğiniz nadir yerlerden biridir Nemrut. Kahta ilçesi sınırlarında yer alan bu muazzam güzellik, 50 metre yüksekliğinde dev heykellerle kaplı. Bu özelliği sayesinde Türkiye’deki turistik yerler içerisinde yer alan Nemrut, aynı zamanda Dünya üzerinde güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlenildiği yer olarak biliniyor. Özellikle bahar aylarında ziyaretçilerine, seyir keyfi yüksek bir manzara sunuyor diyebiliriz.

Balonda Seyahat Etmenin Tam Zamanı

Masalsı bir tatil mi planlıyorsunuz? At sırtında keşfedebileceğiniz bir bölge mi arıyorsunuz? O halde turistler yerlerden biri olan Kapadokya’yı ziyaret etmenin tam zamanı! Bölgede düzenlenen balon gezileri, at turları ve çadır kampları hem ülke içi vatandaşlarımız, hem de yurtdışı ziyaretçilerimiz tarafından büyük ilgi görüyor. İlginç coğrafi şekilleri olan Kapadokya turistlere; peribacaları içerisinde konaklama, farklı kültürlerden insanlarla tanışma ve geceleri yıldızlar altında vakit geçirme fırsatı sunuyor.

Türkiye Turistik Yerler Listesi

Türkiye Turistik Yerler Listesinde Şehzadeler Şehri Manisa’da Yer Alıyor

Türkiye turistik yerler dediğimizde aklınıza Antalya, İzmir, İstanbul haricinde Manisa’da gelmeli. Çünkü bu şehir tarihi yapıları, Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri ve imparatorluklardan kalan gizemli mekânlarıyla dikkat çekiyor. Özellikle ilk paranın bulunduğu yer Sardes, şimdiki ismiyle Sart Kasabası her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Gezilip görülmesi gereken diğer mekanları; Manisa Kalesi, Ağlayan Kaya, Kurşunlu Kaplıcaları, Muradiye Cami ve Spil Dağı’dır. Spil Dağı çevresindeki vadiler, zengin floraya sahip oldukları için Manisa lalesi gibi endemik bitkilerle karşılaşmak mümkün.

Farklı Kültürlerin Cenneti Gökçeada

Lozan Antlaşması’ndan önce büyük çoğunluğunda Rumlar yaşayan Gökçeada’nın günümüzdeki demografik yapısı %5 Rum, %95 Türk şeklinde değişikliğe uğramıştır. Anadolu’nun her yerinden iskan politikası ile buraya gelen insanlar, bölgede farklı kültürlerin bir arada olmasına sebebiyet vermiştir. Adanın doğası ve alternatif spor alanları sayesinde eğlenceli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Ayrıca herkesin büyük ilgi gösterdiği organik ürünlerle de, turistik yerler gezisi yaparken sağlıklı beslenmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Cami, Türbe ve Medrese Zengini Şehrimiz Konya

“Tam bir açık hava müzesi” olarak adlandırabileceğimiz Konya kültür ve tarihi mirasları sayesinde her yıl ülkemize binlerce turistin gelmesini sağlıyor. Hz. Mevlana’nın iklimini yaşamak isteyenler Konya’da Mevlana Türbesini ziyaret edebilirler. Şehrin tarihi kokusunu hissetmek isteyenler ise Şemsi Tebrizi Camii, Konya Alaaddin Tepesi, Karatay Medresesi, İnce Minare Medresesi ve Tropikal Kelebek Bahçesi’ni gezebilirler.

Türkiye Turistik Yerler Listesi

Akdeniz ile Mezopotamya’yı Birleştiren Durak: Harran

Pers’ten Roma’ya ve Babil’den Hitit’e kadar uzanan bir tarihe sahip olan Şanlıurfa, Türkiyedeki turistik yerler arasında bulunuyor. Bir uygarlık beşiği diyebileceğimiz ilin doğusunda, Akdeniz ile Mezopotamya’yı birleştiren Harran yer alıyor. İlk çağlardan bu yana önemli kültür merkezlerinden biri olan Harran, yaklaşık 5 bin yıllık geçmişiyle görenleri adeta büyülüyor.

Turistik Yerler Türkiye’de Saymakla Bitmiyor!

Turistik yerler Türkiye içerisinde oldukça fazla olduğu için saymakla bitmiyor. Ülkemizin her ilinde farklı güzellikler yer almakta ve her birinin Dünya’da nam salmasını sağlayan muhteşem özellikleri bulunmaktadır. Fakat Türkiye turistik yerler listesinde yer alan Ege’nin incisi Pamukkale’de doğa harikası bir mekân olduğu için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. İsterseniz Pamukkale Gezilecek Yerler yazısını inceleyerek, kendinize hemen şimdi bir gezi rehberi oluşturabilirsiniz. Diğer yandan sarp kayalar üzerine kurulmuş mimari özellikleri ile göz kamaştıran İshakpaşa Sarayı ve Osmanlı ile Selçuklu eserlerinin kol kola verdiği İznik ilçesi de Türkiye’deki turistik yerler arasında bulunuyor.

Türkiye turistik yerler rehberi gibi Dünyaca tanınan birçok kenti, önemli sanat ve kültür merkezlerini keşfetmek istiyorsanız yazı sonundaki “Abone Ol” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Haftalık tüm güncel gezi makaleleri, sizlere anında ulaştırılacaktır…

Bir önceki yazımız olan Positano Görülecek Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın