Türkiye’ nin En Güzel Nehirleri

Doğanın yapısının bozulması ile artık her ne kadar göle dönüşüyor olsa da Anadolu’ nun bağrında müthiş manzaraları ile bizleri alıp götüren ülkemizin en güzel nehirlerini sizlerle paylaşmaktayız.

Kütahya / Gediz Nehri

İzmir Körfezi’ nden Ege’ ye doğru akan başlangıcı Murat Dağı olan Gediz Nehri Büyük Menderes Nehri’ den sonra 2. büyük akarsudur. Gediz Deltası İzmir’ liler için adeta bir kuş cennetidir. Bu nehrimizin uzunluğu 401 km olmakta.

Türkiye' nin En Güzel Nehirleri

Afyon Karahisar/ Büyük Menderes Nehri

Denizli ilinden başlayarak Aydın’ ı geçen ve Adını Antik dönemde bulunmakta olan Nehir Tanrısı Meandros’ tan alan Büyük Menderes Nehri zigzatlı yapısıyla 548 km uzunluğuyla Ege’ ye dökülmektedir.Ziyaret etmek isteyenler için ise en güzel manzara Aydın ilimizde bulunan Priene Antik Kenti diyebiliriz. Buradan en güzel nehir manzarasını izleyebilirsiniz.

Türkiye' nin En Güzel Nehirleri

Diyarbakır / Dicle Nehri

Anadolu’ nun eşsiz topraklarından gelen ve Fırat Nehri ile bütünleşerek Basra Körfezine akan nehrimiz Dicle Nehri. Kaynağı Hazar Gölü olan bu nehrimizin uzunluğu 1,850 km olmakta. Dicle Nehri’ nin bir kıyısı Hasankeyf’ e uzanmaktadır.

Türkiye' nin En Güzel Nehirleri

Bulgaristan / Meriç Nehri

Rila Dağ’ ı arasından başlayarak Türkiye sınırının büyük bir kısmını oluşturmakta olan bu nehrimiz Edirne Enez’ den geçerek Ege Denizi’ mize dökülmektedir. Uzunluğu 480 km olan nehrimizin en güzel amnzarasını Selimiye Camii’ nin yanı başındaki Meciidiye Köprüsü’ nden seyre dalabilirsiniz. Ayrıca Meriç Nehri’ nin oluşumu ile doğan doğal güzelliğimiz olan Gala Gölü’ ne giderek 163 farklı kuş türünü de gözlemleyebilirsiniz.

Türkiye' nin En Güzel Nehirleri

Adana / Seyhan Nehri

Şehrin ortasından geçmekte olan bu nehir tarihi Sabancı Camii ve Taş Köprü manzarasını izlemek için en ideal konumlardan bir tanesidir. Bu nehrimizin uzunluğu ise 560 km olmakta.

Türkiye' nin En Güzel Nehirleri

Erzurum / Çoruh Nehri

Erzurum’ dan başlangıç gösteren nehrimiz yine Doğu Karadeniz yörüngesinde ilerleyerek Gürcistan’ ın Batum şehrinden Karadeniz’ e dökülmekte. Yeşilin bağrından akan su her yıl adrenalin tutkunlarının uğrak noktalarından bir tanesi olmakta. Nehir rafting için son dere elverişlidir. Bu nehrimiz ise 438 km uzunluğundadır.

Türkiye' nin En Güzel Nehirleri

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Dünyanın 3.Büyük Şelalesi: Tortum Şelalesi başlıklı makalemizde Tortum Şelalesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın