Türkiye’ nin En Güzel Nehirleri Doğanın yapısının bozulması ile artık her ne kadar göle dönüşüyor olsa da Anadolu’ nun bağrında müthiş manzaraları ile bizleri alıp götüren ülkemizin en güzel nehirlerini sizlerle paylaşmaktayız. Kütahya / Gediz Nehri İzmir Körfezi’ nden Ege’ ye doğru akan başlangıcı Murat Dağı olan Gediz Nehri Büyük Menderes Nehri’ den sonra 2. büyük akarsudur. Gediz Deltası İzmir’ liler için adeta bir kuş cennetidir. Bu nehrimizin uzunluğu 401 km olmakta. Türkiye' nin En Güzel Nehirleri  Afyon Karahisar/ Büyük Menderes Nehri Denizli ilinden başlayarak Aydın’ ı geçen ve Adını Antik dönemde bulunmakta olan Nehir Tanrısı Meandros’ tan alan Büyük Menderes Nehri zigzatlı yapısıyla 548 km uzunluğuyla Ege’ ye dökülmektedir.Ziyaret etmek isteyenler için ise en güzel manzara Aydın ilimizde bulunan Priene Antik Kenti diyebiliriz. Buradan en güzel nehir manzarasını izleyebilirsiniz. Türkiye' nin En Güzel Nehirleri  Diyarbakır / Dicle Nehri Anadolu’ nun eşsiz topraklarından gelen ve Fırat Nehri ile bütünleşerek Basra Körfezine akan nehrimiz Dicle Nehri. Kaynağı Hazar Gölü olan bu nehrimizin uzunluğu 1,850 km olmakta. Dicle Nehri’ nin bir kıyısı Hasankeyf’ e uzanmaktadır. Türkiye' nin En Güzel Nehirleri  Bulgaristan / Meriç Nehri Rila Dağ’ ı arasından başlayarak Türkiye sınırının büyük bir kısmını oluşturmakta olan bu nehrimiz Edirne Enez’ den geçerek Ege Denizi’ mize dökülmektedir. Uzunluğu 480 km olan nehrimizin en güzel amnzarasını Selimiye Camii’ nin yanı başındaki Meciidiye Köprüsü’ nden seyre dalabilirsiniz. Ayrıca Meriç Nehri’ nin oluşumu ile doğan doğal güzelliğimiz olan Gala Gölü’ ne giderek 163 farklı kuş türünü de gözlemleyebilirsiniz. Türkiye' nin En Güzel Nehirleri  Adana / Seyhan Nehri Şehrin ortasından geçmekte olan bu nehir tarihi Sabancı Camii ve Taş Köprü manzarasını izlemek için en ideal konumlardan bir tanesidir. Bu nehrimizin uzunluğu ise 560 km olmakta. Türkiye' nin En Güzel Nehirleri  Erzurum / Çoruh Nehri Erzurum’ dan başlangıç gösteren nehrimiz yine Doğu Karadeniz yörüngesinde ilerleyerek Gürcistan’ ın Batum şehrinden Karadeniz’ e dökülmekte. Yeşilin bağrından akan su her yıl adrenalin tutkunlarının uğrak noktalarından bir tanesi olmakta. Nehir rafting için son dere elverişlidir. Bu nehrimiz ise 438 km uzunluğundadır. Türkiye' nin En Güzel Nehirleri             

Bir önceki yazımız olan Dünyanın 3.Büyük Şelalesi: Tortum Şelalesi başlıklı makalemizde Tortum Şelalesi hakkında bilgiler verilmektedir.

 
 
Türkiye' nin En Güzel Nehirleri
Afyon Karahisar/ Büyük Menderes Nehri Denizli ilinden başlayarak Aydın’ ı geçen ve Adını Antik dönemde bulunmakta olan Nehir Tanrısı Meandros’ tan alan Büyük Menderes Nehri zigzatlı yapısıyla 548 km uzunluğuyla Ege’ ye dökülmektedir.Ziyaret etmek isteyenler için ise en güzel manzara Aydın ilimizde bulunan Priene Antik Kenti diyebiliriz. Buradan en güzel nehir manzarasını izleyebilirsiniz.
Türkiye' nin En Güzel Nehirleri
Diyarbakır / Dicle Nehri Anadolu’ nun eşsiz topraklarından gelen ve Fırat Nehri ile bütünleşerek Basra Körfezine akan nehrimiz Dicle Nehri. Kaynağı Hazar Gölü olan bu nehrimizin uzunluğu 1,850 km olmakta. Dicle Nehri’ nin bir kıyısı Hasankeyf’ e uzanmaktadır.
Türkiye' nin En Güzel Nehirleri
Bulgaristan / Meriç Nehri Rila Dağ’ ı arasından başlayarak Türkiye sınırının büyük bir kısmını oluşturmakta olan bu nehrimiz Edirne Enez’ den geçerek Ege Denizi’ mize dökülmektedir. Uzunluğu 480 km olan nehrimizin en güzel amnzarasını Selimiye Camii’ nin yanı başındaki Meciidiye Köprüsü’ nden seyre dalabilirsiniz. Ayrıca Meriç Nehri’ nin oluşumu ile doğan doğal güzelliğimiz olan Gala Gölü’ ne giderek 163 farklı kuş türünü de gözlemleyebilirsiniz.
R
[ara1reklammm]
Türkiye' nin En Güzel Nehirleri
Adana / Seyhan Nehri Şehrin ortasından geçmekte olan bu nehir tarihi Sabancı Camii ve Taş Köprü manzarasını izlemek için en ideal konumlardan bir tanesidir. Bu nehrimizin uzunluğu ise 560 km olmakta.
Türkiye' nin En Güzel Nehirleri
Erzurum / Çoruh Nehri Erzurum’ dan başlangıç gösteren nehrimiz yine Doğu Karadeniz yörüngesinde ilerleyerek Gürcistan’ ın Batum şehrinden Karadeniz’ e dökülmekte. Yeşilin bağrından akan su her yıl adrenalin tutkunlarının uğrak noktalarından bir tanesi olmakta. Nehir rafting için son dere elverişlidir. Bu nehrimiz ise 438 km uzunluğundadır.
Türkiye' nin En Güzel Nehirleri
 
 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın