Türkiye’deki Ağrı Dağı’ndan başlayıp Nurhak Dağı’na kadar devam etmektedir. Genel anlamda bakıldığında Türkiye En Büyük Dağlar arasında ilk sırada olan ve 5137 rakım yüksekliğine sahip olan Ağrı Dağı’dır. Anadolu’nun her tarafında büyüklü küçüklü pek çok dağ sırası da bulunur. Kıtaların çarpışmasıyla beraber ortaya çıkan ülkemizdeki dağlar batıdan doğuya doğru yükseklik bakımından artış gösterir.

Ağrı Dağı

Türkiye En Büyük Dağlar

Iğdır ve Ağrı illeri arasında yer alır. Çoğunluğu Iğdır’dadır. En yüksek zirvesi belirttiğimiz üzere 5173 metredir ve bu zirveye Atatürk zirvesi adı verişmiştir. Bu dağa bireysel olarak tırmanmak yasak olduğu gibi tırmanış yapacak olanlar özel izin almalıdır.

Cilo Dağı

Türkiye En Büyük Dağlar

Yüksekova sınırları içinde yer alan bu dağın zirvesi 4135 metredir ve ülkemizin en yüksek 2. Dağıdır. Türkiye En Büyük Dağlar sıralamasında olan bu dağın en yüksek zirvesi Uludoruk’tur. Ayrıca dağın yaz ve kış aylarında zirvesi buzullarla kaplıdır. Toros sıra dağlarının en doğu kısmında yer almaktadır.

Süphan Dağı

Türkiye En Büyük Dağlar

4058 metre yükseklikte olan ve Van Gölü’nün kuzey ucunda bulunan bu dağın zirvesi Sandıktepedir. Yaz aylarında dağa tırmanışlar yapılabilir ve 2500 metre yükseklikte bulunan Süphan yaylasında kamp yapılabilmektedir. Elbette her tırmanışta olduğu gibi bu dağa tırmanırken de özel izin almanız gerekir.

Kaçkar Dağları

Türkiye En Büyük Dağlar

Rize’de bulunan Kaçkar dağları 3932 metre ile Türkiye En Büyük Dağlar sıralamasında 3. Sıradadır. Yaz ve kış aylarında Cilo dağında olduğu gibi erimeyen buzullar bulunur. Ayrıca dağın büyük kısmı ormanlık alanlardan oluşmuştur. Kamp yapmak ve gezi amacıyla bölgeye ulaşmak, son zamanların en çok tercih edilen aktivitelerinden biridir. Ayrıca bu dağın özellikle kamp yapma için son derece elverişli olduğunu söyleyebiliriz. En uygun kamp zamanı ise yaz aylarıdır.

Erciyes Dağı

Türkiye En Büyük Dağlar

Türkiye En Büyük Dağlar arasında bulunan Erciyes Dağı, İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Kayseri il sınırları içinde bulunan bu dağın en yüksek zirvesi 3917 metredir. Ayrıca yaşlı  ve sönmüş bir volkan dağı olan Erciyes dağı, her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ucuz Otobüs ve Uçak Biletleri başlıklı makalemizde Ucuz Otobüs ve Otobüs Bileti hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın