Türkiye’ de Mutlaka Görmeniz Gereken

Şüphesiz ki tarihi en çok barındıran beldeler çoğunlukla Anadolu’ da yer almaktadır. Anadolu denildiğinde aklımıza ilk gelen şey ise bizlere büyüleyici bir kara parçası sunan yerleşim yeri olmakta. Ülkemizde o kadar güzel köylerimiz var ki bir çoğumuz tarih severlerin dışında henüz gizli kalmış cennet yerleri ziyaret etme imkanına dahi tabii olmamışız diyebiliriz. Her ne kadar bir çoğu sıradan bir yermiş gibi anılsa da ne yazık ki derinlerine inen ve bu alanda araştırmalar yapıp tarihimiz adına bir şeyler edinmek için hepsi birer kültürel zenginlik bizler için.

Yörük Köyü/ Safranbolu

Safranbolu’ da bulunan evler sadece mimari yapısıyla değil birden fazla zenginliği ile keşfedilmesi gerekenlerden. UNESCO Dünya Miras’ ı listesinde yer alan Safanbolu’ da yer alan köyümüz dar sokakları, cumbalı evleri,çitlerin çepeçevre sardığı bahçeleri ile asırlık bir köydür. 140 haneli olan köy bulunmaktadır.

Türkiye' de Mutlaka Görmeniz Gereken Köyler

Harran/Şanlı Urfa

Mimari yapısı yönünden ele aldığımızda eşi benzeri neredeyse olmayan bir köydür Harran. Şanlıurfa merkeze 44 km uzaklıkta bulunan köy Babil ve Asurlular zamanında Paganizm adı verilen inanışı önemli bir merkeziydi. Sembolik olarak köyü tamamlayan konik kubbeli evleri İtalya’ nın Puglia bölgesinde yer alan Trulli evlerini anımsattığı söyleniyor. Beldede bulunan Ulu Cami kalıntıları ve kutsal kuyu muhakkak ki görülmesi gereken yerler arasında yerlerdendir.

Türkiye' de Mutlaka Görmeniz Gereken Köyler

Mustafapaşa Köyü/ Nevşehir

Nevşehir Ürgüp’ de bulunur. Anadolu tarihine ev sahipliği eden köy Selanik’ den göç eden halkın bölgeye yerleşmesi üzerine en az hasara uğrayan köy burası diyebiliriz. Bölgedeki diğer köylere göre. Köyün içerisinde peribacaları, kilise ve camii bulunmaktadır.

Türkiye' de Mutlaka Görmeniz Gereken Köyler

Lübbey Köyü/İzmir

Yaklaşık olarak 30 yıl önce terk edilmiş olan köy adeta bir tarihi eser diyebiliriz. Köye vardığınızda her ne kadar beldede yaşayan çok kişi olmasa da küçük havzası ile Bozdağ’ ın eteklerinde bulunan bu köy resmedilmelik köylerden bir tanesi diyebiliriz. Lakin bölgede bulunan evlerin bir çoğu yıkılmış vaziyette.

Türkiye' de Mutlaka Görmeniz Gereken Köyler

Çamlıbel Köyü/ Edremit

Manzara bakımından son derece ferah ve şahane bir yapıda olan sırtını Kazdağları’ na dayayan bir köy burası Edremit Çamlıbel Köyü. Tarihte korsan saldırıları ile bilinen köy zeytin ağaçları ile çevrilidir. Zengin bitki örtüsüne sahip köy milli parkı, dereler, şelaleri ve vadileri ile muhakkak görmeniz gereken köylerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra Çamlıbel Köyü’ ne giderek plajlarında serinleyerek beldenin tadını çıkarabilirsiniz.

Türkiye' de Mutlaka Görmeniz Gereken Köyler

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İstanbul’a Nefes Aldıran Polonezköy başlıklı makalemizde polenezköy hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın