Tunus Gezi Rehberi

Tunus, Afrika kıtasında çöl ile denizin birleştiği topraklar olarak adlandırılır. Tarih boyunca bilinen en büyük ve güçlü imparatorlukların, Tunus’ta izi vardır. Bu nedenden dolayı çok sayıda tarihi yapı bulunur. Akdeniz’e kıyısı olmakla beraber, yaz turizmi de çok hareketli yaşanıyor. Hemen hemen yılın 12 ayı turistlerin akınına uğramaktadır. Sizlere yapacağınız Tunus gezinizde, gezip görebileceğiniz sayısız yer arasından birkaç tanesini paylaşacağız.

 

Büyük

Tunus Gezi Rehberi

Tunus’ta yer alan Büyük Sahra Çölü, dünyanın bilinen en sıcak ve en büyük çölüdür. Tunus seyahatinizde Büyük Sahra Çölü turlarına katılmanızı kesinlikle öneririm. Bu turlar at, deve ya da jeepler ile yapılıyor.

 

Avenue Habib Bourguiba

Tunus Gezi Rehberi

Başkenti Tunus’da bulunan Avenue Habib Bourguiba, kentin en kalabalık, en hareketli ve en çok turist çeken noktalarından biridir. Bu cadde de 7 gün 24 saat hareket asla bitmez. Cadde boydan boya restoranlar, kafeler ve 4-5 yıldızlı otellerle kaplıdır.

 

Tunus Gezi Rehberi

Başta İspanya’daki Cathedral Mosque of Cordoba’nın esinlendiği Zaytuna Mosque (Zeytuniyye Camii), Arap yarımadasındaki en önemli mimari eserlerden biridir. İlk yapıldığı yıllarda medrese olarak hizmet veren bu yapı daha sonra camiye dönüştürülmüştür. Medina’da bulunan Zaytuna Mosque’nin yapımında çok sayıda granit, mermer ve antik taş kullanılmıştır.

 

Tunus Gezi Rehberi

Medina, Tunus’un bilinen en eski kent merkezidir. Klasik Arap standardıyla yapılan evler, otantik havası, dar ve labirent gibi sokakları ile herkesi kendisine hayran bırakıyor. Ayrıca Medina of Tunis’in bir diğer önemi ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor olmasıdır. Buradan Tunus’u simgeleyen hediyelik eşyalarda alabilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Tacikistan Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Bulunkul Gölü, gezi rehberi ve Hucend hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın